لوگوی جدید یاهو ؛ یاهو باش نه اسنپ!

لوگوی جدید یاهو ؛ یاهو باش نه اسنپ!

در حالی که بازار طراحی لوگو برندهای بزرگ جهانی داغ شده است، حال نوبت به قدیمی‌ترین‌های موتور جستجو دنیا رسید. طراحی لوگوی یاهو! یاهو پس از تصمیمات عجیب و غریب استراتژیک خود دوباره همه را شوکه کرد و از لوگوی جدید خود رونمایی کرد. اگر علاقه دارید در جریان این تغییرات باشید با مستر سالار همراه باشید.

ابتدا اندکی با یاهو قدم می‌زنیم

یاهو در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و پس از گذشت یک سال در میان مردم شناخته شد. یکی از پیشگامان اولیه اینترنت و به اصطلاح غول وب بود که در آن زمان زیرساخت‌های وب روی آن ساخته شد. یاهو زمانی شروع به کار کرد که هیچ‌ ایده‌ای برای شروع کار در اینترنت وجود نداشت و یاهو تمام نیازهای نانوشته کاربر را پاسخگو بود.

در فوریه ۲۰۰۸ تلخ‌ترین اشتباه استراتژیک یاهو رخ داد، یاهو پیشنهاد ۴۴٫۶ میلیارد دلاری مایکروسافت برای خرید یاهو رد کرد و معتقد بود یاهو حاصل سال‌ها تلاش مدیران و سهامداران است. در پی نتایج نامطلوب و انتشار اخبار منفی در مورد اخراج کارکنان یاهو و اخراج اسکات تامپسون مدیر اجرایی یاهو (مدیرعامل سابق پی پال) به دلیل مدارک تحصیلی جعلی، یاهو راس لوینسون را در راس کار قرار داد.

از جمله اتفاق‌های نه چندان جالب هم میتوان به امضای قرارداد مایکروسافت و یاهو اشاره کرد که در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد و قرار شد جستجوگر مایکروسافت بینگ، از قدرت جستجوگر یاهو استفاده کند اما این اتفاق هم نتیجه جالبی برای دو طرف نداشته و بر اساس آمار و تجربه، بسیاری از افرادی که از سخت‌افزارهای ماکروسافت استفاده می‌کنند مشتری مرورگر کروم هستند.

یاهو سالهاست همانند یک توپ برفی بی‌هدف به سمت پایین در حرکت است.

یاهو یعنی چه؟

بر خلاف همه تصورات نادرست از معنی اسم یاهو، این کلمه برای اولین بار در کتاب سفرهای گالیور مورد استفاده قرار گرفته و به معنی کسی است که ظاهر و رفتاری زننده‌ای دارد. مؤسسین سایت آ «جری یانگآ» و آ «دیوید فیلوآ» چون فکر می‌کردند خودشان هم این‌طوری هستند نام سایتشان را yahoo گذاشتند.

لوگوی جدید یاهو

جدید
قدیم

یاهو این جوان ۲۵ ساله پس از ۶ سال برای ششمین بار دست به تغییر این لوگو زد. طراحی این لوگو اولین تغییر مهم یاهو از سال ۲۰۱۳ تاکنون است.

لوگویی که به صورت تک رنگ، فلت و با ظاهر مدرن طراحی شده است. ناگفته نماند در زمان سرپرستی «ماریسا مایر» در سال ۲۰۱۳ تعداد ۳۰ لوگو در ۳۰ روز در سایت استفاده شد و به اعتقاد کارشناسان بازاریابی این موضوع فقط یک A/B تست برای طراحی لوگوی جدید بوده است که براساس نتایج این تست، لوگوی سال ۲۰۱۳ طراحی شد.

فونت لوگو

فونت قبلی لوگو Sans Serif بوده است و برای لوگوی جدید از فونت Centra No. 2 Extra Bold استفاده شده است. حروف کوچکتر و به صورت هندسی و فشرده‌تر اصلاح شده‌اند.

مونوگرام لوگو

شاید جذاب‌ترین بخش لوگو، مونوگرام لوگوی یاهو باشد. یک نماد عالی و هوشمندانه برای ارتباط قوی‌تر با کاربر! یاهو خواسته همانند فیسبوک یا گوگل علامت انحصاری خود را داشته باشد البته برخلاف گوگل و فیسبوک از دو کارکتر در این بخش استفاده شده است. Y و !

لوگوی جدید یاهو

مایکل بیروت طراح لوگوی جدید یاهو

لوگوی یاهو منتقدان کمی نداشت اما جالب هست بدانید طراحی این لوگو زیر نظر شرکت پنتاگرام و توسط طراح لوگوی پرسابقه ساکن نیویورک، مایکل بیروت ۶۲ ساله انجام شد. مایکل شریک پنتاگرام طراحی لوگو‌ی برندهایی همچون Slack ،Expedia و Rolls Royce را نیز برعهده داشته است.

پروژه طراحی لوگوی جدید یاهو از سال پیش آغاز شد و اجرای نهایی آن حدود ۲ ماه زمان برد. تابستان امسال هم مراحل پالایش را گذراند و در آبان ۹۸ از این لوگو رونمایی شد.

اسنپ رقیب جدید یاهو!

اکثرا به این نکته پی برده‌اند که یاهو هیچوقت تصمیمات درستی نمیگیرد، منتقدین یاهو رابط کاربری و تجربه کاربری خسته کننده را از ابتدایی‌ترین ضعف یاهو نام برده‌اند. در روزهایی که اکثر کسب‌وکارهای حوزه آنلاین درگیر راه اندازی پیام‌رسان صوتی و تصویری هستند یاهو درِ قدیمیترین مسنجر دنیا را تخته کرد. حال پس از این همه ضعف استراتژیکی حال به نکته‌ جالب برخوردیم!
چرا لوگوی یاهو شباهت عجیبی با لوگوی اسنپ دار؟ همانطور که در مقاله لوگوی جدید اسنپ توضیح داده‌ایم زمانی که از لوگوی اسنپ رونمایی شد حجم گسترده ای از افراد از جمله خود ما این لوگو را به لوگوی یاهو نسبت دادند و معتقد بودند که اسنپ از یاهو کپی برداری کرده است و حال چه شباهتی می‌بینیم! شباهت در فونت، شباهت در نشان! شباهتی در حد برادر ناتنی! یاهویی که با داشتن سابقه‌ای درخشان بر عکس برادر خود هیچ اعتماد به نفسی از خود نشان نمی‌دهد، اسنپی که در خواب هم نام خود را در کنار یاهو نمی‌دید.

لوگوی اسنپ و یاهو

البته این تغییر ممکن است این یک تغییر استراتژیک باشد و احتمالا پس از رونمایی از لوگوی جدید یاهو خود را آماده معرفی سایر محصولات و خدمات طی سال‌های آینده می‌کند، صحبتی که اسنپ هم در زمان رونمایی از لوگوی خود به آن اشاره داشت.

یاهویی که دیگر Yaaahooo نیست!

یاهو زمانی بازیگر اصلی در جستجو در فضای وب بود اما امروز سومین بازیگر دنیاست. طبق آمار منتشر شده، این شرکت حدود سه درصد از بازار را در اختیار دارد که پیش از آن بینگ با ۵ درصد و گوگل با ۸۸ درصد به ترتیب رتبه دوم و اول را در اختیار دارند.

پس از شنیدن خبر تغییر لوگوی یاهو اولین نکته‌ای که در ذهن من رخ داد این بود که آیا آنها هنوزم هستند؟! آیا می‌توانند با گوگل رقابت کنند؟! با جی‌میل چطور؟! پوشش خبری چطور؟ آیا میتوانند با تعداد جنون‌آور رسانه خبری که به سادگی از طریق جستجوگر گوگل در دسترس هستند رقابت کنند؟!

در پایان باید اعتراف کرد این لوگو ۳ اصل لوگوی خوب:  ۱. سادگی (به راحتی قابل تشخیص و به یاد ماندنی است)، ۲. انعطاف‌پذیری (مناسب فضای دیجیتال و چاپ) و ۳. مناسب بودن (جهت ارتباط با مخاطب تجاری و هدف) را رعایت کرده است اما لوگوی خوب یک بخش کوچکی از موفقیت یک کسب‌وکار است و بقیه موارد به انتخاب استراتژی کسب‌وکار برمی‌گردد. یاهو باید این واقعیت را بداند اکنون سال ۲۰۲۰ است و رقبا نه تنها از بین نمی‌روند بلکه پلتفرم‌های آنها بزرگتر و عمیق‌تر می‌شوند. لطفا نظر خود را در مورد لوگوی جدید یاهو با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید