لوگو چیست و چرا به لوگو نیاز داریم؟

لوگو چیست و چرا به لوگو نیاز داریم؟

سوال متداولی که برای اکثر طراحان تازه‌کار یا مدیران جسور در مورد موضوع طراحی و گرافیک پیش می‌آید این است: لوگو چیست؟ اگر بخواهیم تعریف لوگو را به زبان خیلی ابتدایی بیان کنیم، لوگو نمادی است که از متن‌ و تصاویر ساخته شده‌ است تا به ما در شناسایی برند‌هایی که دوست داریم کمک کند.

اما لوگو می‌تواند بسیار فراتر از این تعریف باشد. یک لوگوی خوب، سنگ بنای اصلی برند شما است. این نماد باعث می‌شود تا مشتریان درک کنند که شما چه کاری انجام می‌دهید، چه کسی هستید و به چه چیزی ارزش می دهید. این تصویر کوچک، مسئولیت زیادی بر دوش خود دارد. بیایید در مورد نحوه‌ی استفاده از لوگو بیشتر بحث کنیم.

طراحی لوگو چیست و چه می‌کند؟

آیا یک لوگو در کنار زیبایی که دارد، کارهای دیگری نیز انجام می‌دهد؟ بله!! لوگو عملکردهای بسیار زیادی را ارائه می‌دهد.

یک لوگوی خوب باعث می‌شود خود را در مسیر رقابت برجسته نشان دهید.

شاید اساسی‌ترین کارکرد یک لوگو، دادن یک برند منحصر به فرد به تجارت شما باشد که شما را از سایر مشاغل متمایز می کند. این امر به ویژه در صورتی که مشاغل شما دارای رقابت است (که ۹۹.۹٪ مواقع نیز اینگونه است) اهمیت دارد. قبل از تهیه‌ لوگوی اختصاصی برند خود، بهتر است که تحقیقی در مورد سایر رقبا داشته باشید تا ببینید که آن‌ها چگونه‌اند و موضع خود را با توجه به شرایط موجود تعیین کنید. بررسی کنید که چگونه لوگوی کاکتوس دندانپزشکی با گرفتن یک ویژگی منحصر به فرد از جغرافیا و تبدیل آن به یک مسواک، خود را از دریاچه لوگوهای دندان کلیشه‌ای در صنعت دندانپزشکی جدا می‌کند.

البته لوگو‌ی شما نباید بیش از حد غیر معمول باشد؛ در این صورت ممکن است مشتریان بالقوه‌ی شما، مفهوم برند شما را درک نکنند.

لوگو نمادی است که از متن‌ و تصاویر ساخته شده‌ است تا به ما در شناسایی برند‌هایی که دوست داریم کمک کند.

لوگو اطلاعات اصلی شغل شما را مشخص می‌کند

در کنار نشانه‌گذاری تجارت خود، یک لوگوی خوب می‌تواند اطلاعات مهمی را در مورد شرکت‌تان به مشتریان ارائه کند: می تواند بین صنعتی که در آن وجود دارید، خدمتی که ارائه می‌دهید، جمعیت هدف و ارزش برند شما ارتباط برقرار کند.

به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است در لوگوی خود از تصاویر مدار‌های الکتریکی استفاده کند تا نشان دهد که در حوزه‌ی نرم‌افزار مشغول فعالیت است. یا ممکن است از یک سری رنگ‌های خاصی استفاده کنند تا نشان دهند که متعهد به محیط زیست هستند. یا ممکن است از یک فونت خاص استفاده کنند تا نشان دهند که برند لوکسی دارند. دقت کنید که چگونه موسسه‌ی “Wild Hearts” از تصویر یک قلب بر روی یک کتاب استفاده کرده تا نشان دهد که تجارت آن‌ها در حوزه‌ی رمان‌های عاشقانه می‌باشد.

لوگو چیست

لوگو باعث شناخت برند می‌شود

لوگو‌ها همچنین یک تاثیر بصری را از خود به جا می‌گذارند که به مشتریان شما یادآوری می‌کند که این تصویر مخصوص، نشان دهنده‌ی حضور شرکت شما در بین رقبا است. به عبارت دیگر، لوگو‌ها می‌توانند ارتباطات بصری قوی با یک شرکت ایجاد کنند. این ارتباط باعث می‌شود که مشتریان، برند شما را در ذهن خود داشته باشند. به برند‌های نایک یا مک دونالد دقت کنید، لوگوی آن‌ها آنقدر فراگیر است که با یا بدون دیدن نام پیوست شده به لوگو، می‌توان آن‌ها را شناخت. جای تعجب نیست که لوگو‌ها بخش مهمی از هویت یک برند هستند.

داشتن یک لوگو بسیار مهم است چون:

۱. هویت تجارت شما را آشکار می‌کند

آن غربی‌های قدیمی را به خاطر بیاورید که بر روی بدن گاوهای خود، لوگوی تجاری خود را هک می‌کردند. آنها این کار را کردند تا مالکیت خود را نشان دهند. شما نیز باید اینچنین کاری را انجام دهید. بر روی محصولات خود، کارت تجاری و وبسایت خود را قرار دهید. لوگوی شما، مالکیت شما را نشان می‌دهد. این نماد می‌تواند به جهانیان یا مشتریان بالقوه‌تان بگوید که شما چه کسی هستید، چه نوع محصولات یا خدماتی را ارائه می‌دهید یا چه مزیت‌هایی را برای مشتریان‌تان در نظر دارید.

لوگوی شرکت بستنی فروشی Swirl Frozen Yogurt، کمترین شبهه‌ای را در مورد محصولاتی که این شرکت می‌فروشد، به‌ جا می‌گذارد. یک مثال دیگر، شرکت تولیداتی بالش‌‌های مجلل به نام Noble Pillow می‌باشد که با لوگوی شاهانه‌ی خود، نشان می‌دهد که برند او مخصوص افراد ثروتمند و سلطنتی است.

تعریف لوگو

شرکت little mind learning box، در طراحی لوگوی خود از درخت استفاده کرده که شباهت بسیاری به مغز انسان دارد و اطلاف آن هم چند آیکون آموزشی قرار داده است تا خرد و دانش را در بین مشتریان مخصوصا بچه‌های با استعداد و باهوش نشان دهد.

لوگو چیست

۲. مشتریان جدید را دعوت به آشنایی با شما می‌کند

ما در یک دنیای یک رنگ زندگی نمی‌کنیم. مردم مشتاق روبه‌رو شدن با رنگ‌ها و طراحی‌های جدید و زیبا هستند. لوگویی که بسته شما را علامت گذاری می‌کند یا نمای فروشگاه شما را تزئین می‌کند باید به گونه ای طراحی شود که علاقه و توجه مشتریان احتمالی شما را جلب کند و باعث شود آن ها حداقل یک‌بار به آن نگاهی بیندازند، به امید آن ‌که این نگاه باعث شود، آنها این محصول را خریداری کنند.

رستوران Forager’s Table که علاقه‌ی زیادی به آشپزی با استفاده از مواد ارگانیک دارد، از یک لوگو با سبک ارگانیک استفاده کرده ‌است تا علاقه‌مندان را مشتاق به استقرار در رستوران کند. آن‌ها می‌توانند این لوگو‌ها را در علامت‌گذاری‌ها، منو‌ها و سایت خود قرار دهند تا مشتریان گرسنه را وادار به جستجو برای کسب اینچنین ناهارخوری خاص خود کنند.

برای اینکه فردی بخواهد یکی از لوازم آرایشی را از قفسه فروش محصولات لوازم آرایشی یک فروشگاه تهیه کند و آن را درون سبد خرید خود قرار دهد، لوگوی این دسته از لوازم آرایشی باید با نوع محصول ارائه شده مطابقت داشته باشد و تازگی، ملایمت، طبیعی و سالم بودن را نشان دهد.

۳. لوگو شما را در رقابت متمایز می‌کند

نمادهای خاصی وجود دارد که نشان دهنده صنایع یا محصولات خاص است. به عنوان مثال، چند مکان پیتزا فروشی را با یک لوگو دیده‌اید که دارای یک سرآشپز ایتالیایی، سبیل با کلاه سفید بلند و لبخند گسترده باشد؟ شایدم سرو یک پیتزای مسخره‌ی بسیار بزرگ؟ درست است که یک لوگوی خوب می‌تواند نشان دهد که شما چه کسی هستید، اما از طرفی باید بتواند شما را در بین رقبا متمایز نشان دهد. به عبارتی، یک لوگوی خوب باید جرات متمایز بودن داشته باشد.

اگرچه به طور معمول، هیچکس عکس یک خرس درون جدول را با یک شرکت سرمایه‌گذاری مرتبط نمی‌کند (وجود اینچنین خرسی ممکن است حتی نشان‌دهنده‌ی یک بازاریابی بد باشد)، اما شرکت Bear Creek Capital از این ایده به گونه‌ی بسیار عالی استفاده کرده که باعث شده آن را از دیگر برند‌های موجود در این زمینه متمایز کند.

تعریف لوگو

به طور قطع، لوگوی Midnight Pizza از فاصله‌ی بسیار دور فریاد می‌زند که این پیتزایی همان چیزی است که از یک سرآشپز ایتالیایی فوق‌العاده انتظار داریم. همچنین من فکر می‌کنم همه‌ی ما می‌توانیم نیمه‌های شب درمورد زوزه‌های آن گرگ وحشی صحبت کنیم (همان پیتزا فروشی که لوگوی آن یک گرگی در حال زوزه کشیدن است و نشان می‌دهد این پیتزایی تا اواسط شب باز می‌باشد).

لوگو چیست

۴. وفاداری به یک برند را تسهیل می‌کند

هر از گاهی، یک شرکت، ممکن است لوگوی خود را دوباره طراحی کند، شاید برای به روز کردن نگاه خود یا بازتاب برخی از تغییرات شرکت. من به عنوان یک بازاریاب این ‌کار را می‌کنم اما به عنوان یک مصرف‌کننده از آن متنفرم.

وقتی که به لوگوی مورد علاقه‌ام عادت کرده‌ام و مدیران شرکت آن را تغییر می‌دهند، احساس می‌کنم به من خیانت شده ‌است. اکنون دوباره باید درون ذهن خودم جستجو کنم و به دنبال لوگوی جدید باشم.

ایجاد وفاداری به یک برند بسیار مهم است و چیزی است که هر شرکت به پرورش آن نیاز دارد. ایجاد وفاداری به یک برند و تشخیص سریع لوگوی آن، پروسه‌‌ای بسیار زمان‌بر است.

«نشان‌واره» معدل فارسی «لوگو» هست.

اگر یک لوگو به اندازه‌ی کافی روشن، متمایز و جالب توجه باشد، به راحتی در ذهن می‌ماند و پروسه‌ی وفاداری را راحت‌تر می‌کند. قرار دادن این لوگو‌ها بر روی محصولات، باعث می‌شود که پیدا‌کردن آن‌ها در یک قفسه‌ی شلوغ کاری بسیار آسان باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − سه =