تاریخچه طراحی لوگو در ایران و جهان؛ از مصر باستان تا ایران نوین

مدت مطالعه: 6 دقیقه
تاریخچه طراحی لوگو در ایران و جهان؛ از مصر باستان تا ایران نوین

احتمالا می‌دانید که هزینه طراحی لوگو در حال حاضر، چیزی بین ۳۰۰ هزار تا چندین میلیون تومان است!! در ابتدا قرار نبود لوگو تا این حد مورد اهمیت قرار بگیرد. تاریخچه طراحی لوگو در واقع به ده ها هزار سال پیش باز می‌گردد. به زمان انسان‌های تخستین که برای رساندن هر مفهوم به هم نوع خود از نقاشی بر روی سنگ و غیره استفاده می‌کردند.

در حدود ۷۰ هزار سال پیش بود که اولین نشانه‌ها و نمادهای گرافیکی توسط انسان‌ها شکل گرفت. در ابتدا این لوگوها بر روی دیوارهای سنگی و پس از آن بر روی سفال‌ها نقش بستند. در این زمان کشورهای بّاستانی چون مصر، ایران، سومر و… به شدت به سمت نمادگرایی روی آوردند اما در نهایت سرآمد آن‌ها، مصریان بودند.

تاریخچه استفاده از لوگو در جهان باستان

مصریان با اختراع هیروگیلف (نوشتن با استفاده از تصاویر) و سپس استفاده حداکثری از نمادهای مختلف در معماری‌ها خود، جای شکی باقی نگذاشتند تا ما امروزه بتوانیم به راحتی آنها را، بهترین استفاده‌کنندگان از لوگو و نمادها بدانیم.

البته استفاده از لوگوها صرفا در این کشور نبود که به صورت جدی دنبال می‌شد. چینی‌ها نیز برای نوشتن متون خود، از لوگوهای مختلف استفاده می‌کردند که حتی امروزه نیز وجود این نمادها در نوشتار آنان مرسوم است.

با گذشت زمان همواره استفاده از نمادها در کشورهای مختلف رشد کرده و به فرهنگ‌های همسایه نیز سرایت می‌کرد.

تاریخچه لوگو در غرب

خانواده‌های اشراف آلمانی از پیشتازان استفاده از لوگو در غرب بودند. هر خانواده معروف برای خود یک نماد و لوگو ساخته و از آن بر روی لباس‌ها، وسایل رزم، پرچم‌ها و… استفاده می‌کرد.

در سال‌های بعد، گاوچران‌های غربی برای ایجاد تمایز بین چهار پایان خود از حیوانات دیگران، بر روی قسمتی از بدن حیوان، با استفاده از آهن داغ لوگو مربوط به خود را حک می‌کردند و به این صورت باعث ایجاد تمایز بین دارایی‌های خود و دیگر رقبا و همسایگانشان می‌شدند.

مطمئنا در آن سالها مفهوم استفاده از لوگو با مفهوم زمان حال آن بسیار متفاوت بود. اما تاریخچه استفاده از لوگویی که در زمان حال آن را مشاهده می‌کنیم چیست؟

تاریخچه لوگو مدرن

تا قبل از این می‌توان نشانه های مختلفی از لوگو را در زندگی مردم باستانی مشاهده کرد. از اربابان مصری، تا بازرگانان چینی و حتی سپاهیان رومی و ایرانی و… اما در نهایت ما در این مقاله به دنبال تاریخچه لوگو مدرنی هستیم که امروزه برای طراحی آن ها ساعت‌ها زمان صرف می‌شود و در مورد آن، تیم‌های بزرگ به بحث و انتقاد می‌پردازند.

اولین لوگوهای تجاری استفاده شده، در زمان گسترش شهرها در اروپا نمایان شد. در این زمان کسب‌و‌کارهای کوچک با استفاده از نماد، نوع کسب‌وکار خود را به مخاطبان نشان می‌دادند. در سال ۱۳۸۹ میلادی، پادشاه وقت انگلستان، (ریچارد دوم) دستور به استفاده از لوگوها برای کارگاه‌های تولید آبجو داد.

دلیل این قانون نه بهبود وضعیت کسب‌و‌کار‌ها از طریق استفاده لوگو و برند، بلکه جلوگیری از اشتباهات رایج در تغذیه از آب به جای آبجو بود. اما در هر حال، تصویب قانون مذکور به پیدایش لوگو و برند انجامید و هر کارگاه