پرچم ایتالیا، ۷ پرچم ایتالیا که تا حالا ندیده‌اید!

پرچم ایتالیا، ۷ پرچم ایتالیا که تا حالا ندیده‌اید!

اولین قدم برای شناخت و آشنایی با یک کشور آشنایی و شناخت پرچم آن کشور است، بنابریا این اگر می‌خواهید با کشور ایتالیا آشنا شوید بیاید تا در اولین قدم با پرچم ایتالیا، تارخچه و معنا رنگ‌ها  پرچم این کشور آشنا شویم.

همانند نام، پرچم و نشان هر کشور در شناخت آن کشور نقش مهمی دارد و نشان دهنده انگیزه ها، آرمان ها چگونگی نگرش سیاسی مذهب و فلسفه یک ملت و بیان کننده شرایط جغرافیایی فرهنگی و حوادث سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است.

در صورتی که به معنی و تارخیخچه و حقایق پرچم کشور‌های مختلف علاقه مند هستید می توانید از طریق این لینک‌ها به مطالعه در مورد پرچم آمریکا و پرچم چین بپردازید.

در ادامه به بررسی پرچم ایتالیا می‌پردازیم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تاریخچه پرچم ایتالیا

تاریخچه پرچم ایتالیا

تاریخ غنی پرچم ها حداقل از قرن ۱۲ در ایتالیا وجود داشته است، اما ابتدا به دلیل عدم اتحاد ملی در این کشور، هیچ پرچم شناخته شده‌ای وجود نداشت که نماینده همه مناطق پرجمعیت ایتالیا باشد.

طراحی پرچم ایتالیا در طول تاریخ ایتالیا دستخوش تغییرات بسیاری شده‌است. در حقیقت، می‌توان گفت كه تاریخچه پرچم ایتالیا نشانگر سفر شگفت انگیز در تاریخ است كه سرانجام ایتالیا را به یک ملت متحد تبدیل کرد. در اواخر قرن ۱۸ میلادی، چندین منطقه ایتالیا پرچم سه رنگی به رنگ سبز ، سفید و قرمز را به تصویب رساندند. این رنگ‌ها سه گانه الهام گرفته از فرانسه بود، که در آن زمان کنترل مناطق اشغال شده توسط ارتش ناپلئون در شمال ایتالیا را در اختیار داشت.

سه رنگ پرچم ایتالیا در سال ۱۷۹۸ رسما توسط جمهوری سیسالپین به تصویب رسید. این پرچم به شکل مربع بود و دارای سه رنگ در نوارها عمودی آن بود.

تکامل پرچم با شروع قرن ۱۹

در سال ۱۸۰۲ ، جمهوری ایتالیا (کشوری ناپلئونی که شامل اموال وی در شمال ایتالیا است، البته نباید با جمهوری مدرن ایتالیا اشتباه شود) تشکیل شد و پرچم جدیدی را به تصویب رساند. این پرچم هنوز هم شکلی مربعی داشت و رنگ‌ها تشکیل‌دهنده آن همین سه رنگ بودند، اما در طراحی آن تغییراتی به وجود آمد. در نتیجه پرچم جمهوری ایتالیا به رنگ قرمز بود و یک لوزی سفید در مرکز آن و یک مربع سبز در وسط سفیدی وجود داشت.

جمهوری ناپلئون ایتالیا در سال ۱۸۰۵، یعنی هنگامی که ناپلئون امپراطور شد، به قلمرو پادشاهی ایتالیا تبدیل شد. پرچم پادشاهی ایتالیا مشابه پرچم جمهوری ایتالیا بود، به جز اینکه شکل مربعی آن به شکل مستطیل تبدیل شد و عقاب ناپلئون به مرکز طراحی قبلی اضافه شد. این پرچم در طول حکومت ناپلئون، که تا سال ۱۸۱۴ ادامه یافت، در معرض استفاده قرار گرفت.

ایالات ایتالیا مجددا تا سال ۱۸۴۸ دارای یک پرچم متحد نبودند. در این سال، پرچم سه‌گانه با نوار های عمودی قرمز، سفید و سبز دوباره به عنوان پرچم ملی ایتالیا پذیرفته‌شد و در مرکز آن نماد ساوویا قرار گرفت. مناطق ونیزی و رومی بعداً پرچم های مشابهی را تصویب کردند که نشانگر وحدت بیشتر ایالات ایتالیا بود.

هنگامی که رم در سال ۱۸۷۲ به عنوان پایتخت پادشاهی ایتالیا منصوب شد، یک تاج پادشاهی توسط شاه ویتوریو امانوئل دوم به مرکز پرچم سه گانه اضافه شد. تاج و نماد ساوویا بخشی از پرچم ایتالیا باقی ماند تا اینکه ایتالیا در سال ۱۹۴۶ رسماً به جمهوری تبدیل شد و به حکومت سلطنت پایان داد. این پرچم اکنون فقط شامل نوارهای عمودی قرمز ، سفید و سبز است. این طرح تا به امروز باقی مانده است.

رنگ های پرچم ایتالیا

بزرگ داشت روز ملی ایتالیا

هر کشور با ترکیبی از رنگ‌ها مختلف، نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت آن کشور به شمار می‌رود. اما واقعا پشت این انتخاب رنگ‌ها مفهومی پنهان است یا مردم هر کشور به طور تصادفی آن‌ها را کنار هم قرار داده‌اند؟

رنگ‌هایی که در پرچم ایتالیا وجود دارد الهام گرفته از پرچم فرانسه هستند. اما رنگ آبی فرانسه با رنگ سبز گارد مدنی میلان جا‌‌‌به‌جا شده است.

رنگ‌های پرچم ایتالیا را می توان به دو طریق مختلف تفسیر کرد. یک طریق به این صورت که رنگ سبز نماد امید، رنگ سفید نشان دهنده ایمان و قرمز که نشان‌دهنده نیکوکاری است. یکی دیگر از تعبیرات این است که سبز به عنوان نماد منظره و دورنما کشور ایتالیا، سفید نمایانگر برفی است که کوه‌های آلپ را پوشانده است، و قرمز نمادی از خونریزی برای استقلال کشور ایتالیا. همه این نماد‌ها بیانگر حضور وحدت و ناسیونالیسم در بین مردم ایتالیا است.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 4 =