پرچم چین نماد چیست؟ تاریخچه پرچم چین و نحوه پیدایش آن

پرچم چین نماد چیست؟ تاریخچه پرچم چین و نحوه پیدایش آن

پرچم چین همانند پرچم‌های کشور‌های دیگر از تاریخچه و فلسفه خاص خود بهره می‌برد. این پرچم نمادی از انقلاب کمونیستی است و همچنین رنگ سنتی مردم است. ستاره بزرگ طلایی نشانگر کمونیسم است، در حالی که چهار ستاره کوچک نشان‌دهنده طبقات اجتماعی مردم هستند.

علاوه بر این، پنج ستاره در کنار هم نشان دهنده اهمیتی هستند که در اندیشه و تاریخ چینی در شماره پنج به وجود آمده‌است در ادامه با ما همراه باشید تا پرچم چین را بهتر بشناسید.در صورتی که علاقه‎مند هستید می توانید از طریق این لینک با تاریخچه پرچم آمریکا نیز آشنا شوید.

تاریخچه پرچم چین

پرچم چین

یکی از اولین پرچم‌ها چین «پرچم اژدها زرد» بود که توسط سلسله کینگ از سال ۱۸۶۲ تا زمان براندازی سلطنت در طول انقلاب شینه استفاده می‌شد. سلسله چینگ آخرین سلسله امپراتوری در تاریخ چین بود.

پرچمی که در سال ۱۸۶۲ به تصویب رسید مثلثی بود،  اما سلسله در سال ۱۸۸۹ نسخه مستطیلی پرچم اژدها را تصویب کرد و پس از پایان این سلطنت دیگر از این پرچم استفاده نشد.

در سال ۱۸۹۵، «لو هاودونگ» پرچمی را برای کشور چین طراحی کرد که پرچم او بعداً برای حزب KMT مورد استفاده قرار گرفت. این پرچم دارای یک پس‌زمینه آبی با یک خورشید بزرگ سفید بود که مستقیماً در مرکز قرار گرفته‌است.

در اوایل قرن بیستم، در طول قیام ووچانگ از پرچم‌های مختلفی در سراسر کشور استفاده می‌شد. پرچم آبی و سفید در برخی استانها به عنوان پرچم رسمی این کشور مورد استفاده قرار‌گرفت، در حالی که از پرچمی با ۱۸ ستاره در ووهان استفاده می‌شد.

در منطقه شمالی، پرچمی از پنج رنگ – قرمز، آبی، سفید، زرد و سیاه – به پرواز در آمد. پس از تأسیس جمهوری چین، «پرچم پنج رنگ» به عنوان پرچم ملی‌انتخاب شد.

«پرچم ۱۸ ستاره» در این زمان توسط ارتش مورد استفاده قرار گرفت، و پرچم قرمز و زرد مدرن به عنوان یک ناوگان دریایی مورد استفاده قرار گرفت که این پرچم قرمز و زرد بعدا به عنوان پرچم ملی در سال ۱۹۲۸ به طور رسمی به تصویب رسید در حالی که در سال‌ها قبل طرح های مختلف زیادی مشاهده شد که بسیاری از آنها رد شدند.

در سال ۱۹۴۹ طرحی معروف به پرچم سرخ پنج ستاره به تصویب رسید که همان طرحی است که امروزه به عنوان پرچم چین می‌شناسید و در کشور چین به پرواز در می آید.

پرچم کنونی چگونه و توسط چه کسی طراحی شد؟

طرح برنده  پرچم چین توسط یک شهروند طبقه کارگر به نام Zeng Liansong از Wenzhou، در نزدیکی شانگهای ارائه شده‌است.

هنگامی که این فرد خواسته حزب برای طراحی پرچم چین را در روزنامه دید، تصمیم گرفت که دین میهن پرستانه خود را ادا کند و طراحی بسیار خوبی برای پرچم کشورش ارائه دهد و در این رقابت شرکت کند.

هنگامی که او در نیمه شب در حال آماده کردن رنگ روغن برای طراحی پرچم کشور چین بود  و فکر میکرد تا به طرحی برسد که شور و شوق او را برای رهبری جدید نشان دهد، به آسمان شب نگاه کرد و ضرب المثل «اشتیاق به ستاره ها، اشتیاق به ماه» را به خاطر اورد و باعث شد پس از آن تصمیم بگیرد که ستاره ها باید ویژگی اصلی پرچم کشور چین باشند و بعد از تفکر برای طراحی، همین شکل کنونی پرچم را طراحی کرد که وی برای نمایندگی از حزب کمونیست، یک ستاره زرد بزرگ در گوشه سمت چپ بالای پرچم، و چهار ستاره زرد کوچکتر در سمت راست آن برای نماد «چهار طبقه» مردم چین بود که ذکر کردیم، طراحی کرد.

«زنگ» همچنین یک چکش و قرقره را در مرکز بزرگترین ستاره قرار‌داد، هرچند که بعدا توسط کمیته انتخاب برای طرح نهایی پرچم کشور چین حذف شد، زیرا آنها نمی خواستند پرچم کشورشان خیلی شبیه به پرچم اتحاد جماهیر شوروی باشد. به همین دلیل «زنگ» از دیدن طرح انتخاب شده شگفت‌زده شد، زیرا فکر نمی‌کرد نماد چکش و قرقره حذف شوند. با این حال به عنوان پاداش طراحی موفقیت آمیز خود، وی ۵ میلیون RMB یا تقریباً ۷۵۰،۰۰۰ دلار آمریکا دریافت کرد.

پرچم چین نماد چیست؟

پرچم چین

پرچم کنونی دارای یک طراحی ساده از یک پس زمینه قرمز با پنج ستاره طلایی است. رنگ پس زمینه این پرچم که قرمز میباشد نمایانگر کمونیسم، ساختار دولتی است که در کشور چین دنبال می‌شود همچنین نمادی از انقلاب و خون کسانی است که در جریان جنگ داخلی و حمله ژاپنی ها جان خود را از دست دادند.

یکی از ستاره های پرچم کشور چین بزرگتر از دیگری است که نمایانگر رهبری حزب کمونیست است، ستاره بزرگ که نمایانگر دولت کشور چین است و ستارگان کوچکتر نمایانگر وحدت بین طبقات مختلف مردم چین هستند و به این دلیل کنار ستاره بزرگتر قرار گرفته اند که نشان دهد همه این  طبقات مختلف تحت رهبری حزب چین هستند. این چهار طبقه جامعه را طبق دستور رئیس «مائو» اینگونه تعریف می کنند: طبقه کارگران، دهقانان، بورژوازی شهری فرعی و بورژوازی ملی. همچنین رنگ طلایی ستاره‌های پرچم چین نشان دهنده نژاد زرد مردم چین است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 12 =