پرچم آمریکا و تاریخچه پرچم ایالات متحده آمریکا با بیش از ۳۶ پرچم!

پرچم آمریکا و تاریخچه پرچم ایالات متحده آمریکا با بیش از ۳۶ پرچم!

همانند نام، پرچم و نشان هر کشور در شناخت آن کشور نقش مهمی دارد و نشان دهنده انگیزه ها، آرمان ها، چگونگی نگرش سیاسی مذهب و فلسفه یک ملت و بیان کننده شرایط جغرافیایی فرهنگی و حوادث سرنوشت ساز در تاریخ یک ملت است. پرچم آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست و همانند هر کشور دیگری با ترکیبی از رنگ‌های مختلف، نمادی منحصر به فرد برای خود و مردمش ساخته است که به عنوان هویت این کشور به شمار می‌رود. اما واقعا پشت این انتخاب رنگ‌ها مفهومی پنهان است یا مردم هر کشور به طور تصادفی آن‌ها را کنار هم قرار داده‌اند ما در ادامه به بررسی پرچم ایالات متحده آمریکا می پردازیم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تاریخچه پرچم آمریکا

تاریخچه پرچم آمریکا

در ۱۴ ژوئن ۱۷۷۷، کنگره قاره ای،  قطعنامه‌ای جهت تاسیس پرچم رسمی برای هر ملت جدید را به تصویب رساند.

این قطعنامه اظهار داشت” پرچم ایالات متحده دارای ۱۳ خط راه راه که یک در میان رنگ آنها سفید و قرمز است، باشد. که ۱۳ ستاره سفید در پس زمینه آبی به آن الحاق شده است.

در ۳ آگوست ۱۹۴۹، رئیس جمهور «هری اس ترومن» رسماً ۱۴ ژوئن را به عنوان روز پرچم اعلام کرد که باعث میشود جنگ‌ها و نبردهای این کشور همیشه زنده نگه داشته شود، و نشان دهنده رشد آن کشور باشد.

از سال ۱۷۷۵ تا کنون، ۲۷ نسخه مختلف از پرچم امریکا وجود داشته است،پرچم ایالات متحده از این لحاظ منحصر به فرد است، زیرا اکثر کشورها پرچم های خود را تغییر نمیدهند و ترجیح می دهند طرح ثابت پرچم ملی را حفظ کنند. این امر باعث می شود طرح های زیادی توسط شهروندان عادی و همچنین قوه مقننه ارائه شود.

در حالی که نوارها برای اکثر نسخه های پرچم آمریکا یکسان باقی مانده اند، زمینه ستاره ها تا به حال الگوهای جالب بسیاری داشته است. برخی نسخه هایی از این پرچم که غیر رسمی تر بوده اند، شکل ستاره های آن ها به صورت دایره ای، یک الماس و حتی یک ستاره مرتب شده اند. بنابراین در تعداد بسیاری از نسخه های این پرچم فقط شکل ستاره های آن تغییر یافته است.

پرچم امریکا و منشا آن

منشا اولین پرچم آمریکا ناشناخته است. برخی مورخان معتقدند که این اثر توسط «فرانسیس هپکینسون» کنگره نیوجرسی طراحی شده و توسط خیاط «فیلادلفیا بتسی راس» خیاطی شده است. به همین دلیل «راس» در فرهنگ و انقلاب آمریکا به یک قهرمان تبدیل شده است.

پرچم آمریکا نماد چیست

پرچم آمریکا

در بین سالهای ۱۷۷۷ و ۱۹۶۰ کنگره، سعی کرد که شکل ، طراحی و چیدمان پرچم را طوری تغییر دهد که تعداد ستاره ها و نوارهای این پرچم بتوانند افزایش یابند تا نشان دهنده ورود هر ایالت جدید باشند.

به همین دلیل مدتی ایالات متحده با استقبال از ایالات جدید، نوارها و ستاره ها را به پرچم آمریکا اضافه کرد اما قانونگذاران دریافتند که با این روش زمینه شلوغی در قسمت نوار های پرچم به وجود می آید. بنابراین تصمیم گرفتند که از هر ایالت جدید فقط با یک ستاره استقبال کنند و نوارها را در همان ۱۳ عدد رها کنند و از آن پس فقط تعداد ستاره های پرچم آمریکا افزایش یابد.

به همین دلیل شکل پرچم آمریکا امروزه تغییر یافته و از ۱۳ نوار افقی تشکیل شده است که هفت عدد قرمز و شش تای آن سفید هستند و ستارگان نمایانگر ۵۰ ایالت هستند.

اگرچه ممکن است رنگ های پرچم امریکا تصادفی به نظر برسند اما معنایی دارند و دلیلی برای انتخاب آنها وجود دارد. آنها حتی میتوانستند رنگ هایی را انتخاب کنند که در پرچم انگلیس وجود نداشته باشد، زیرا آنها برای استقلال انگلیس میجنگیدند، اما باز هم  آنها قرمز، سفید و آبی را انتخاب کردند. قرمز نماد سرسختی و شجاعت است، رنگ سفید نمادی از پاکی و بی گناهی است و آبی نشان دهنده هوشیاری، پشتکار و عدالت است.

پرچم آمریکا چند ستاره دارد؟

هنگامی که ایالات متحده در سال ۱۹۵۹ از آلاسکا و هاوایی استقبال کرد، خواستار طراحی پرچم جدید برای این کشور شد و از سوی یک منبع بعید پاسخ داده شد! با اینکه بسیاری از افراد این چالش را پذیرفتند، اما هیچکس فکر نمیکرد که یک پروژه دانش آموزی انتخاب شود. اما دقیقا این اتفاق رخ داد و  پرچم بومی رابرت “باب” برای بررسی مورد توجه قرار گرفت. باب که هرگز در زندگی خود خیاطی نکرده بود، طرح ۵۰ ستاره خود را با استفاده از مواد آهنی و مقداری پارچه ساخت.

طراحی ۵۰ ستاره باب بیش از ۵۰ سال باقی مانده است (طولانی ترین زمان برای هر پرچم آمریکایی). این دانش آموز قبل از در گذشتن در سال ۲۰۰۹، در صورت استقبال ایالات متحده از پورتوریكو، الگوی ۵۱ ستاره را هم طراحی كرد.

نگهداری و نحوه استفاده از پرچم آمریکا در شرایط مختلف

پرچم آمریکا در حالت نیمه برافراشته

یکی از رایج ترین راه های اعتراض در ایالات متحده، سوزاندن پرچم امریکا است. انجام این کار از زمان ایجاد پرچم مرسوم است. اما آنچه بسیاری از مردم نمی دانند این است که سوزاندن پرچم نشان دهنده از بین بردن با عزت و با احترام پرچمی است که به دلایلی مثل کهنه شدن، یا پاره شدن دیگر قابل استفاده نیست. این ممکن است ضد توجیه به نظر برسد، اما پرچم آمریکا دارای یک “کد” است که به طور مشخصی راه های صحیح برای بالا بردن پرچم، پایین آمدن آن، زمان استفاده از آن، حتی چه نوع پرچم را برای استفاده مشخص می کند.

و یکی از آن موارد این است: «پرچم، وقتی که در شرایطی است که دیگر یک نشان مناسب برای نمایش نیست، باید به شکلی با عزت از بین برود، ترجیحاً با سوزاندن.» این کار با سوزاندن کامل پرچم یا جدا کردن درزهای آن انجام میشود. اگر دیگر نمی توان از پرچم استفاده کرد و یا آن را تعمیر کرد، باید به شکلی احترام آمیز مانند سوختن از بین برود. اگر کثیف شود یا اگر زمین را لمس کند و خاکی شود، می توان آن را شسته و تمیز کرد.

نماد ملی آمریکا، عقاب نماد جنگ و صلح

عقاب سر سفید، نماد بزرگ ایالات متحده آمریکا و پرچم آمریکا

همانند بسیاری از کشورها، آمریکا نیز از یک نماد ملی در کنار پرچم خود استفاده می کند، نماد ملی آمریکا عقاب سرسفید آمریکایی است. نماد پرچم آمریکا که با نام نشان بزرگ ایالات متحده آمریکا نیز شناخته می شود از یک عقاب، یک شاخه زیتون در یک چنگال و سیزده تیر در چنگال دیگر تشکیل شده و معنای نماد پرچم آمریکا با عبارت ” قویا خواستار صلح، اما همیشه آماده جنگ” تبیین می شود.

پرچم آمریکا روی سطح ماه

پرچم آمریکا روی سطح ماه

سه فضانورد آمریکا در سال ۱۹۶۹ در ماموریتی ۲۱ ساعته روی ماه قدم گذاشتند و در طی آن شش پرچم امریکا را روی سطح ماه برافراشتند، امروزه پنج پرچم از شش پرچم آمریکا هنوز روی سطح ماه قرار دارن اما به دلیل تابش مداوم اشعه ماوراء بنفش هر پنج پرچم آمریکا به کلی رنگ خود را ازدست داده و کاملا سفید شده اند و با این حال ناسا به افرادی که بتوانند از مکان فرود آپولو ۱۱ و پرچم ایالات متحده آمریکا عکس برداری کنند، جایزه ای ۴ میلیون دلاری اهدا خواهد کرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =