موکاپ (mockup) چیست؟ + اهمیت و کاربردهای موکاپ

موکاپ (mockup) چیست؟ + اهمیت و کاربردهای موکاپ

مدلسازی همواره به عنوان یک نیاز همیشگی طراحی و تحقق خواسته های مشتری شناخته می‌شده است و موکاپ (mockup) دقیقا همان پاسخ مناسب به این نیاز است.با استفاده از موکاپ به راحتی و بدون صرف هزینه، می‌تواندی طرحی که در ذهن دارید را به نمایش بگذارید. در ادامه به سوالاتی مانند موکاپ چیست و چگونگی استفاده از آن در فتوشاپ می‌پردازیم.

موکاپ چیست ؟

از موکاپ ها برای ارئه طرح نهایی پیش از شروع به تولید محصول استفاده می شود

برای پاسخ به این سوال که موکاپ چیست ابتدا فرض کنید یک طراح می‌خواهد مثلا برای یک شرکت، کارت ویزیتی خاصی با شرایط و طراحی و جنسی خاص طراحی و چاپ کد. اما قبل از اینکه مورد تایید صاحب شرکت واقع نشود، امکان چاپ این کارت ویزیت وجود نخواهد داشت و حتما باید نظر مشتری و مخاطب جلب شود و از طرح رضایت کامل داشته‌باشد.

پس لازم و ضروری است که طرح نهایی به طور دقیق و با جزئیات کامل توسط مشتری بررسی شود. از موکاپ دقیقا برای همین کار استفاده میشود.

استفاده از موکاپ در فتوشاپ

بسیار خب حالا به یک جواب کلی در مورد اینکه موکاپ چیست دست یافتید اما اگر بخوایم به صورت دقیق‌تر به این سوال که موکاپ چیست، پاسخ دهیم باید بگوییم که معنای لغوی موکاپ همان ماکت است. اما در اصل همان طرح پیاده‌سازی شده توسط طراح است که معمولا به صورت یک فایل در دسترس قرار می‌گیرد.

این فایل همان نمونه شبیه‌سازی شده از طرحی است که قرار است به صورت فیزیکی تولید شود و مورد استفاده قرار گیرد. موکاپ ها فایل‌ها گرافیکی در فتوشاپ هستند که پسوند  آن‌ها PSD است. موکاپ ها میتوانند کمک بسیار زیادی به کسب‌و‌کار شما بکنند زیرا به مشتری این امکان را می‌دهند که درک دقیق و مناسبی از طرح به وجود آمده داشته‌باشند و دچار شک و تردید نشده و بتوانند تصمیمی قطعی بگیرند. دلیل اینکه موکاب بسیار پر طرفدار و کاربردی است این است که این امکان را به طراح می‌دهد تا بتواند علاوه بر رنگ و طراحی، بتواند جزئیات بیشتر از جمله سایز، سبک نمایش، جنس و … را به راحتی با استفاده از فتوشاپ نمایش دهد.

نکته ای که وجود دارد این است که فقط طراحان نیستند که میتوانند از موکاپ ها استفاده کنند، بلکه هر کسی که به طرحی خاص نیاز داشته باشد میتواند با یک سرچ ساده در اینترنت، انواع موکاپ ها آماده مربوط به کسب و کار خود را دانلود کند و به راحتی از بین آن‌ها طرحی انتخاب کنید و تصویر، لوگو یا متن مورد نظر و مربوط به شرکت یا برند را در آن با استفاده از فتوشاپ جایگزین کند.

اهمیت استفاده از موکاپ

اگر کار یا شغل شما طراحی است، حتما این اتفاق برای شما هم پیش آمده که طرحی برای مشتری یا مخاطب مورد نظر خلق کردید و از نظر شما بسیار مناسب و جذاب بوده ولی وقتی آن را به مشتری یا مخاطب خود نشان می‌دهید، با مخالفت او رو به رو می‌شوید و طرحی که فکر می‌کردید بسیار مناسب است، مورد تایید قرار نمی‌گیرد.

دلیل این امر این است که مشتری ممکن است دیدگاه طراح را نداشته باشد و ماهیت آن طرح را در دنیای واقعی درک نکند. در واقع طبق آمار حدود ۶۰ درصد طرح هایی که توسط طراح ها به وجود می آیند مورد قبول واقع نمیشوند.

آیا برای حل این مشکل باید نمونه ی اولیه ای از طرح مورد نظر تولید کرد و آن را دست مشتری داد؟ یا اینکه اگر طرح های مختلفی مد نظر داشتید آیا باید نمونه اولیه همه ی آن ها را تولید کنید؟ میدانید که این روش مناسب نیست زیرا باعث صرف هزینه میشود و حتی ممکن است طرح های شما هیچکدام مورد پسند قرار نگیرد و در این صورت مجبور خواهید بود آن نمونه های اولیه را دور بریزید.

حالا به خوبی اهمیت استفاده از موکاپ درک کردید و میدانید موکاپ چیست ، اینطور نیست؟

قابلیت ها و کاربرد های موکاپ (mockup) چیست؟

موکاپ ها را می‌توان در هر زمینه‌ای استفاده کرد یکی از ویژگی‌هایی که موکاپ را بسیار محبوب و پرکاربرد ساخته است این است که میتوان در هر زمینه‌ای از آن استفاده کرد. به عنوان مثال در زمینه‌ها مختلفی مانند: پوستر ها، لوگوی مربوط به شرکت ها و برند های مختلف، انواع قالب های سایت، کارت ویزیت‌ها، بروشور‌‌ها، ست‌ها اداری، انواع جعبه‌ها محصولات مختلف بهداشتی، آرایشی، غذایی و … کاربردی هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

۱. نمایش تمام جزئیات

یکی از تفاوت‌ها موکاپ و استفاده از طراحی بر روی کاغذ این است که با استفاده از موکاپ طراح می‌تواند تمام جزئیات طرح مانند رنگ, سایز, جنس و دیگر جزئیات را نمایش دهد و بنابراین مشتری می‌تواند به خوبی آن را درک کند و تصمیم بگیرد. به عنوان مثال اگر طراح بخواهد یک کارت ویزیت شیشه ای یا چوبی یا هر طرح خاص دیگری را خلق کند، ایجاد کردن تجسم ذهنی برای مشتری حتی توسط طراحی روی کاغذ دشوار خواهد بود و مشتری نمیتواند آن را درک کند، بنابراین در صورت نبود موکاپ این طرح مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

۲. اعمال تغییرات در کوتاه‌ترین زمان

از دیگر مزایای موکاپ میتوان به امکان ویرایش تک تک اجزای تصویر اشاره کرد. اگر در بین کار ایده ای جدید به ذهن شما برسد و یا بخواهید به هر دلیلی تغییری در طرح خود به وجود آورید، به راحتی می‌توانید آن را با استفاده از فتوشاپ در کوتاه ترین زمان اعمال کنید. حتی می‌توانید نور را کنترل کنید، پس زمینه را تغییر دهید و وجود یا عدم وجود المان‌ها مختلف در تصویر را تعیین کنید. بنابراین موکاپ از انعطاف زیادی برخوردار است و به همین دلیل در بین طراحان از محبوبیت بالایی برخوردار است.

۳. جلب رضایت مشتری

با استفاده از موکاپ میتوانید طرح مورد نظر خود را بر روی جسم موردنظر چاپ و مشاهده نمایید.

گاهی ممکن است مشتری از شما درخواست طرحی را داشته باشد که بخواهد آن را بر روی جسم خاصی چاپ کند. به عنوان مثال طراح لباسی بخواهد طرحی را بر روی لباس چاپ کند یا صاحب یک کافی شاپ بخواهد لوگوی مربوط به کافی شاپ خود را بر روی ظروف یا لیوان های کافی شاپ خود چاپ کند یا در ساده ترین حالت محصول شما یک کارت ویزیت باشد. شما در این صورت طرحی را برای چاپ بر روی آن جسم مورد نظر طراحی میکنید و فکر میکنید مناسب است.

اما ممکن است با نشان دادن آن طرح به مشتری مورد استقبال قرار نگیرد، زیرا مشتری نمیتواند آن طرح را به خوبی بر روی جسم مورد نظر تصور کند. کاری که با استفاده از موکاپ میتوانید انجام دهید این است که طرح مورد نظر خود را بر روی همان جسم چاپ کنید. به عنوان مثال لوگوی مورد نظر کافی‌شاپ را بر روی یک لیوان چاپ می‌کنید و به مشتری نشان می‌دهید. در این صورت امکان رضایت مشتری بسیار بالا میرود در نتیجه کمک بسیار زیادی به کسب‌وکار شما خواهد شد.

پیروزی در رقابت

با استفاده از موکاپ میتوانید در رقابت با رقیب هایتان پیروز شوید. به این دلیل که شما در فرایند طراحی با استفاده از موکاپ، میتوانید همه مشکلات را قبل از اینکه به مرحله چاپ برسانید مشاهده و رفع کنید، در صورتی که دیگر رقبای شما ممکن است پس از چاپ محصول اولیه مشکلاتی را مشاهده کنند که برای رفع آن ها ممکن است لازم باشد دوباره هزینه  و زمان زیادی صرف کنند. در حالی که شما هنگامی محصول را چاپ میکنید که از اطمینان کافی برخوردار هستید و مشکلی برای رفع کردن وجود نخواهد داشت.

یکی از بهترین قابلیت های موکاپ این است که می‌توان طرح مورد نظر را به صورت سه بعدی مشاهده کرد. به این گونه که کارت ویزیت چاپ شده یا لوگو طراحی شده توسط مشتری از تمام زوایا مورد بررسی قرار میگیرد. به عنوان مثال اگر بخواهید طرحی برای بسته بندی یک محصول ایجاد کنید، میتوانید همه ی سمت‌ها آن را در نظر بگیرید و پس از طراحی، از هر زاویه و طرفی آن را به مشتری نشان دهید.

مواردی که ذکر شد از مهم ترین دلایل علاقه ی طراحان به موکاپ ها هستند. همچنین لازم است ذکر کنیم که پایه و اساس همه ی فایل ها موکاپ اسمارت آبجکت ها هستند و موکاپی وجود ندارد که از اسمارت آبجکت استفاده نکرده باشد. اسمارت آبجکت ها یک قابلیت کاربردی در فتوشاپ هستند که به ما امکان می دهند یک ویرایش غیر‌مخرب روی تصاویر داشته باشیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نه =