انواع روش‌های افزایش خلاقیت به همراه تمرین‌های ساده و کاربری

انواع روش‌های افزایش خلاقیت به همراه تمرین‌های ساده و کاربری

مسئله خلاق شدن و به دست آوردن خلاقیت از مسئله افزایش خلاقیت جداست و هر کدام از آنها راهکارهای متفاوتی دارد. در مطالب قبلی مسئله چگونه خلاق شویم با ذکر مثال و راهکارهای علمی معرفی کردیم. این راهکارها بسیار ساده هستند و بیشتر به تلاش‌های شخصی و به کار بردن الگوهای رفتاری وابسته هستند. اما اگر شما هم به دنبال پاسخ به سؤال چگونه خلاقیت خود را افزایش دهیم هستید، ما برای این سؤال پاسخ مناسبی پیدا کرده‌ایم.

از جمله راهکارهای افزایش خلاقیت می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 گام اول افزایش خلاقیت با تغییر محیط

تزئین و آراستن دیوار با روش‌ها و ابزارهای قدیمی، قراردادن پوسترهای بزرگ مربوط به طراحان مورد علاقه، برش دادن صفحات یک کاتالوگ رنگی و چسباندن آنها به دیوار، پیدا کردن موسیقی‌هایی که به شما الهام بخش هستند و منحرف کردن نور با کمک کاغذهای رنگی و معمولی همگی روشهایی هستند که به نوعی برای الهام گرفتن شما و افزایش خلاقیت مناسب هستند. اما اگر دیوارها را با کاغذ بپوشانید و خودتان فرچه و رنگ بردارید و آن را رنگ آمیزی کنید.

واقعیت این است که تزیین محیط کاری با گل و هر ایده جذاب دیگری باعث می‌شود تا ایده‌های جدید شما به میزان ۱۵ درصد افزایش یابد. (راجر اولریچ، Ph.D.، Behavioural Scientist، دانشگاه تگزاس A & M، ۲۰۰۴)

استفاده از تکنیک چرا، چرا و چرا؟

تکنیک چرا، چرا و چرا؟  یکی از بهترین راهکارهایی است که شما می‌توانید چندین بار از آن استفاده کنید تا برای بخش‌های ناشناخته مشکل خود به پاسخ برسید. به عنوان مثال شما به دنبال ایجاد یک تبلیغات هستید. چرا تبلیغات می‌کنید؟ زیرا به آن نیاز دارید. چه چیزی باعث جالب شدن محصول شما می‌شود؟ این یک محصول درخشان در تاریکی است. چرا این محصول در تاریکی می‌درخشد؟ زیرا (:) ادامه دادن این روند به شکل ناگهانی شما را وارد حجم وسیعی از اطلاعات می‌کند و طبیعتاً نتیجه نهایی آن افزایش خلاقیت شماست.

از رنگ‌های مختلف استفاده کنید

تا به حال سابقه رنگ آمیزی را داشته‌اید؟ همه آنها را با هم مخلوط کنید و سعی کنید که چیزی را رنگ آمیزی کنید. یا حتی سعی کنید یک تصویر جدید طراحی کنید. به صورت ناخودآگاه اشیاء مختلف را با دست باز طراحی کنید و سعی کنید که تفاوت آن‌ها را تشخیص دهید. اگر می‌توانید یک تصویر را به چند تکه تقسیم کنید و سعی کنید آنها را به روش دیگر کنار یکدیگر قرار دهید. این تفاوت در جای گیری و تفاوت در طراحی می‌تواند به افزایش خلاقیت شما منجر شود.

در مورد خود خلاصه بنویسید

نوشتن معرفی‌نامه یکی از راهکارهای جذاب و آموزنده است. سعی کنید در چند خط خودتان را معرفی کنید و تمامی اطلاعاتی که ممکن است در این نوشته بگنجانید. سعی کنید مشکلات خود را به طور واضح توضیح دهید. اگر یک پیشنهاد یا انتقاد از طرف مشتری یا مخاطب خود دریافت کردید، به شکلهای مختلف آن را بازنویسی کنید تا درک بهتری نسبت به خود داشته باشید.

بهره بردن از تکنیک شش کلاه تفکر ادوارد دوبونو

 تکنیک شش کلاه تفکر ادوارد دوبونو (Edward De Bono’s Six Thinking Hats)

بدون شک یکی از راهکارهای افزایش خلاقیت و داشتن تفکر خلاق، استفاده از تکنیک شش کلاه تفکر ادوارد دوبونو (Edward De Bono’s Six Thinking Hats) است که از تکنیک شش کلاه رنگی استفاده می‌کند. این شش کلاه رنگی هر کدام نماد یک ویژگی و یک خصوصیت است. به عنوان مثال:

 • کلاه سفید: واقعیت‌ها و حقایق موجود را بیان می‌کند
 • کلاه قرمز: به بیان احساسات می‌پردازد
 • کلاه سیاه: بیان کننده حالت منفی است و باید از قضاوت و احتیاط استفاده کنیم
 • کلاه زرد: نشان دهنده حالت مثبت است
 • کلاه سبز: ایده‌هایی که با دیدن چیزهای جدید به وجود می‌آیند را نشان می‌دهد. پیشنهادات جایگزین، پروپوزال‌ها و ایده‌های تحریک کننده.
 • کلاه آبی: نشان دهنده خلاصه آنچه که فرا گرفته‌ایم. این رنگ بحث را کنترل می‌کند.

استفاده از تکنیک چه می‌شود اگر؟

اگر شما در یک طرح نیمه‌کاره گیر کرده‌اید، اجازه دهید که ذهن شما سرگردان باشد. حالا چه اتفاقی می افتد؟ اتفاقی رخ خواهد داد اگر این دو موقعیت را با هم عوض کنیم؟ اگر همه موارد را تغییر دهم چه؟ پاسخ به این سؤالات به شما کمک می‌کند که داستان‌های جدیدی بسازید و به سراغ شخصیت‌های بیشتر بروید. اگر این تصویر در ذهن من اتفاق بیفتد چه مشکلی به وجود می‌آید. این روش کمی شبیه به سفرهای بدون مقصد است، اما بسیاری از مردم از این روش به پاسخ می‌رسند و ما هم می‌توانیم آن را به عنوان یک راهکار افزایش خلاقیت در نظر بگیریم. برای استفاده از این حربه شما فقط باید از خودتان بپرسید که: چه می‌شود اگر؟

استفاده از نقشه ذهن

حتماً مطلب قبلی مارا در مورد چگونه خلاق شویم را مطالعه کرده‌اید و در مورد تأثیر نقشه ذهن می دانید. این یکی از بهترین راهکارها است و می‌توان ادعا کرد که هیچ چیزی به اندازه نقشه ذهن مؤثر نیست، زیرا همیشه و در همه حال تمایل به رشد دارد. بنابراین طبیعی است که به سمت کشف موضوعات جدید برود. البته نقشه ذهن می‌تواند با تکنیک‌های دیگری هم ترکیب شود.

به عنوان مثال اپلیکیشن Mindomo یک برنامه مبتنی بر وب است و برنامه Freemind یک برنامه جایگزین نوشته شده بر مبنای جاوا است که هر دو می‌توانند در کنار نقشه ذهن به افزایش خلاقیت شما کمک کنند.

انتقادی باشید

این یک حقیقت انکار ناپذیر است که ما نمی‌توانیم هر تفکر خلاقانه داشته باشیم و هم به صورت انتقادی قضاوت کنیم. این دو فرآیند کاملاً با هم متفاوت هستند و به مراحل متفاوتی نیاز دارند. اگر شما خلاقیت را انتخاب می‌کنید باید همه چیز را بنویسید و مهم نیست که چقدر از خودتان در این مورد مایه می‌گذارید. همه این ایده‌ها را با هم مقایسه کنید و طبیعتاً در بین آن‌ها ایده‌های بد و تصمیمات بد هم وجود دارد.

انتقاد به مراحل بعد مانند فرآیند طراحی و پیاده سازی تعلق دارد، زیرا شما ایده‌ها و مفاهیم را با استفاده از خلاقیت شروع می‌کنید و در مرحله پیاده سازی با تفکر انتقادی آنها را بررسی می‌کنید.

بهره بردن از چک‌لیست اسبورن

یکی از راهکارهایی که شما برای انجام پروژه‌های مختلف می‌توانید از آن استفاده کنید، پیاده سازی چک‌لیست اسبورن (Osborn’s Checklist) است که غالب جدیدی از طراحی یک فرآیند به شما می‌دهد.

 • کاربردهای دیگر: راهکارهای استفاده جدید؟ سایر کاربردهای ایده در صورت اصلاح
 • سازگار کردن: چه چیز دیگری مانند این است؟ از چه چیزی می‌توانیم کپی کنیم؟ امکان تقلید از چه کسی را داریم؟ ایده دیگری برای آن پیشنهاد می‌کنید؟
 • اصلاح کردن: تغییر جدید؟ تغییر رنگ؟ تغییر حرکت؟ تغییر صدا؟ تغییر بو؟ تغییر شکل؟ چه تغییری؟
 • افزایش دادن: چه چیزی را به آن اضافه کنیم؟ زمان را بیشتر کنیم؟ تناوب بیشتر بدهیم؟ بلندتر کنیم؟ طولانی‌تر کنیم؟ ضخیم‌تر کنیم؟ تکرار کنیم؟ تکثیر کنیم؟
 • کم کردن: چه چیزی را از آن کم کنیم؟ کوچک‌تر کنیم؟ ریزتر کنیم؟ فشرده‌تر کنیم؟ کوتاه‌تر کنیم؟ پایین‌تر بیاوریم؟ حذف کنیم؟ جدا کنیم؟
 • جایگزین کردن: چه چیزی جایگزین آن کنیم؟ ترکیبات دیگر اضافه کنیم؟ مواد دیگر جایگزین کنیم؟ فرایند دیگر استفاده کنیم؟ قدرت بیشتری به کار ببریم؟ مکان دیگری استفاده کنیم؟ روش دیگری امتحان کنیم؟
 • ترتیب مجدد: قطعات داخلی را تعویض کنیم؟ الگوی دیگر استفاده کنیم؟ طرحی دیگر داشته باشیم؟ برنامه زمانی متفاوت داشته باشیم؟
 • معکوس کردن: مثبت و منفی را با هم جابجا کنیم؟ برعکس کنیم؟ وارونه کنیم؟
 • ترکیب کردن: ایده‌ها را ترکیب کنیم؟ اهداف را با هم ترکیب کنیم؟ خواسته‌هایمان را ترکیب کنیم؟

به کار بردن ارتباطات

ارتباط یکی از راهکارهای مهم در افزایش خلاقیت است. برای درک این موضوع یک کلمه تصادفی را از یک فرهنگ لغت جدید، یک مجله، یک وب سایت یا هر جای دیگر انتخاب کنید و سعی کنید که بین این کلمه و مشکل خود یک اتصال و ارتباط پیدا کنید. این ارتباط بین نقشه ذهن شما و طرح بندی ترکیبی برای اجرای پروژه کمک می‌کند.

به عنوان جمع‌بندی این مطلب به خاطر داشته باشید که افزایش خلاقیت چندان هم سخت نیست، بلکه شما باید ذهن خود را درگیر و روش‌های جدید و سبک‌های جدید کنید و سعی کنید که به شکل‌های مختلف به دنبال پاسخ برای مشکل خود باشید. این موضوع کمک می‌کند که متفاوت باشید، متفاوت فکر کنید و متفاوت به نتیجه برسید. خوشحال می‌شویم که نظرات و پیشنهادات شما را در قسمت پایین این مطلب ببینیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =

دیدگاه‌ها

سمیرا

1

خوب بود 👌🏼

سهیل امانی

1

بسیار عالی و آموزنده بود.

سالار علی‌محمدی

ممنون سهیل عزیز