صفر تا ۱۰۰ اصول انتخاب نام برند ؛ چگونه برند خود را نام‌گذاری کنیم؟

صفر تا ۱۰۰ اصول انتخاب نام برند ؛ چگونه برند خود را نام‌گذاری کنیم؟

زمان زیادی از مقولۀ برند و برند سازی در کشور ما نمی‌گذرد و اغلب افراد آن را با همان نام قدیمی مارک می‌شناسند، اگر شما جزء آن دسته از افراد هستید که قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار را داشته باشید حتماً انتخاب نام یا همان مارک یا به‌اصطلاح امروزی‌ها برند برای آن جزء یکی از موارد مهمی است که دیر یا زود مجبورید به آن فکر کنید.

تصور نمایید با هزار زحمت آن‌هم در کشور ما یک شغل جدید راه‌اندازی نموده‌اید و با کلی درماندگی محصولات خود را تولید کرده‌اید در این هنگام شما برای عرضۀ آن‌ها به مشتریانتان نیاز به نامی دارید که بدون آن هویت خود را از دست می‌دهید و در میان انواع مختلف محصولات مشابه گم و ناپیدا می‌شوید ازاینجا است که انتخاب نام برند یا نام گذاری برند در اولویت کاری شما قرار می‌گیرد.

برند و گذشت زمان

حتماً بسیار برایتان پیش‌آمده که در تبلیغات مختلف در رسانه‌ها و حتی در کوچه و خیابان نام شرکت‌های مطرحی را که زمانی برای خود بروبیایی داشته‌اند را می‌بینید که حالا از ذهن‌ها به‌طور کامل محوشده‌اند و جای آن‌ها را نام‌هایی گرفته‌اند که قدرت و صلابت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

شاید گمان کنید ضعف در ارائه خدمات یا محصولات آن‌ها باعث شده از صحنۀ روزگار محو شوند، اگرچه این موضوع بسیار در بقای یک برند مهم و اساسی است ولی باکمی تحقیق درمی‌یابیم که انتخاب نام نیز به همان اندازه کیفیت محصولات مهم است و در به خاطر سپردن یک شرکت نقش حیاتی ایفا می‌کند.

اگر شما در ابتدای راه پرفرازونشیب کسب‌وکار هستید انتخاب نام برندی که بتواند در اذهان ماندگار بوده و برتری‌های شرکت شمارا در برابر رقیبانتان نشان دهد از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، نام برند باقدرت خود می‌تواند ویژگی‌های شاخص محصولات شمارا به نمایش بگذارد و زمام امور شرکت شمارا در دست گرفته و شکست و پیروزی آن را رقم بزند ازاین‌رو اگر کمی زیرک باشید نامی را برای برند خود برمی‌گزینید که باعث ارتقاء کلی شرکت شما گردد نه اینکه برعکس شمارا یک گام به عقب برگرداند.

انتخاب نام برند و دلایل تأسیس یک برند

شما به کمک نام شرکت خود در کنار هم کارانتان معرفی و شناخته می‌شود و برندتان می‌تواند بر روی محصولات ارائه‌شده از طرف شما قرارگرفته و به آن‌ها ارزش و وجه تمایز بخشد از مهم‌ترین دلایل تأسیس یک برند می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • دنبال نمودن هدف‌هایی بسیار بزرگتر از معرفی یک شرکت
 • ارتقا شانس کسب مشتریان جدید
 • معرفی ارزش‌های بنیادی کسب‌وکارها
 • تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل
 • یک بازاریابی قدرتمند اما بسیار ساده
 • حضوری راحت‌تر درصحنه‌های دیجیتالی
 • بالا رفتن شانس موفقیت
 • کاهش امکان شکست

۶ اصل مهم در نام گذاری برند

ممکن است شما با برند سازی به اهداف بلندتری نائل شوید به همین دلیل صاحبان شرکت‌های بزرگ به اصول انتخاب نام برند به‌عنوان بخش مهمی از فعالیت تجاری نگاه می‌کنند و از دیدگاه یک چالش سخت آن را مورد بررسی قرار می‌دهند حال که بااهمیت انتخاب یک نام مناسب برای برند خودآگاه شدید به ذکر نکاتی کلیدی که شمارا به روش انتخاب نام برند صحیح و اصولی راهنمایی کند می‌پردازیم.

۱- کسب اطلاعات مفید جهت نام گذاری برند

وقتی در اولین قدم متولد شدن برند خود هستید مشتریانتان هیچ دیدگاه خاصی از برند تازه به دنیا آمدۀ شما ندارند و این شما هستید که باید با زیرکی کامل آن را به مشتریان خود بشناسانید و شخصیت مثبت برای برندتان پدید بیاورید تا مشتریان ترغیب به امتحان آن شده و زمینۀ پیشرفت برای شما محیا شود.

با صبوری کامل معرفی کنید که برند شما چه کسی است و قرار است چه فعالیت‌هایی متمایزتر از دیگران را عرضه نماید و فعالیت‌هایش راه گشا برای چه تعداد و چه قشری از جامعه است، ماهیت بسازید و در این ساختن دقت زیادی نمایید زیرا اگر مقداری به بیراهه بروید بازگشت و اصلاح کار سختی خواهد بود.

هرچه برای خود پرسش‌های متنوع‌تری طراحی نمایید مسلماً راه برایتان روشن‌تر و تعداد بیشتری از مشتریان را پاسخگو هستید ولی و برای اولین قدم باید بتوانید به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 • چه می‌فروشید؟
 • چه مشکلی را حل می‌کنید؟
 • فواید کلیدی محصول یا سرویس شما کدم‌اند؟
 • چه چیز محصول یا سرویس شمارا منحصربه‌فرد می‌کند؟
 • زمانی که به نام تجاری خود فکر می‌کنید چه کلمات و یا عباراتی به ذهن شما خطور می‌کنند؟

شاید هنوز که راه زیادی نرفته‌اید متوجه شده باشید که فرآیند نام‌گذاری تجاری که در ابتدا گمان می‌کردید فعالیت بسیار ساده‌ای است و به انتخاب چند کلمه و نام خلاصه می‌شود حالا در کنار اصول انتخاب نام برند کمی پیچیده و نیاز به سرمایه‌گذاری ازنظر زمان دارد تا بتوانیم از مرحله نام گذاری برند خود سربلند عبور کنیم.

۲- پاسخ دقیق به پرسش‌ها

اگر بتوانید به پرسش‌های خود جواب صحیح و اصولی بدهید مطمئناً این امر شمارا در یافتن نام‌هایی که واقعاً متناسب با فعالیت برند شما باشد یاری می‌کند و اگر این دقت و تمرکز خود را افزایش دهید به فهرست جامع و کاملی دست خواهید یافت و اگر دقیقاً به احساسات، ارزشمندی، موقعیت و آنچه ترجمۀ کاملی از برند شما است فکر کنید، تک‌تک این مفاهیم می‌تواند منجر به نام تجاری مناسب و معرفی روش انتخاب نام برند صحیح شود.

با در نظر گرفتن این موارد شروع به تهیۀ فهرستی از نام‌ها که گمان می‌کنید با اهداف شما سازگارتر نمایید و در آخر نیز احساسی را در نظر بگیرید که برند شما می‌تواند آن را به یک فرد، مکان یا چیزی مرتبط کند این‌یک روش هوشمندانه برای حل‌وفصل نمودن انتخاب بین تعداد بالایی از گزینه‌ها است و شروع ارتباط بین برند و مخاطب را آسان‌تر می‌نماید.

۳- سنجش اعتبار نام‌های انتخابی برند

اگرچه انتخاب نام بسیار مهم و حیاتی است اما بررسی این موضوع نیز در اولویت دوم قرار می‌گیرد که انتخاب شما کاملاً منحصربه‌فرد، مناسب و به‌قدر کافی تأثیرگذار است یا اینکه شباهت بسیار زیادی با ایده‌هایی که افراد دیگر نیز به آن رسیده‌اند دارد، در این مرحله باید سعی کنید فهرست طولانی گزینه‌های خود را به تعداد انگشت‌شماری از نام‌ها کاهش دهید.

درباره برند سازی اینترنتی و نام دامنه نیز فکر کنید آیا دامنه شما به‌راحتی قابل‌دسترس است یا نه اگرچه دامنه‌های کوتاه و در دسترس مسلماً هزینۀ بیشتری را برای شما رقم خواهند زد اما از طرف مخاطبان نیز بهتر به خاطر سپرده می‌شوند.

۴- آزمودن و بررسی سوابق برند

در این مرحله سعی کنید با گرفتن بازخورد از سوی مخاطبان هدف بررسی نمایید که چقدر نام برندی که انتخاب نموده‌اید در تکمیل و رسیدن به اهدافتان کمک کرده است این آزمون به شما کمک می‌کند نحوه ظاهر شدن نامتان در استراتژی‌های سئو و بازاریابی‌های محتوا ازنظر کیفی و کمی را بسنجید.

آزمودن و بررسی این بازخوردها که باگذشت زمان به سوابق برند تبدیل می‌شوند یکی از عناصر اصلی استراتژی نام‌گذاری و اصول انتخاب نام برند است که برای کسب موفقیت در آن رعایت چند نکته الزامی است

 • نام برند شما باید به‌یادماندنی باشد و تعیین یک نام به‌یادماندنی مسلماً کار ساده‌ای نیست.
 • ساده، کوتاه و آسان باشد اگر مخاطبان شما نتوانند نام شرکت شمارا به‌راحتی هجی نمایند، ممکن است کمتر به آن توجه کرده و از کنارش بگذرند یا ممکن است آن را برای راحتی مخفف نمایند.

۵- دقت نمایید برند شما معنای دیگری نداشته باشد!

بعد از انتخاب نام برند خود، حال نوبت به این می‌رسد که بررسی‌های وسیعی را برای یافتن معنای دقیق لغوی آن آغاز نمایید زیرا برخی از اصطلاحات در هر گویش و قومیتی خاص معنایی متفاوت را از خود نشان می‌دهند که کوچک‌ترین بی‌دقتی در مورد این مطلب می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری را به برند وارد نماید شما نامی را برای برند خود باهدف القای معنایی خاص انتخاب می‌نمایید درصورتی‌که معنای آن لغت در گویشی دیگر کاملاً متفاوت و حتی متضاد خواهد بود در این صورت جبران چنین خسارتی هزینۀ هنگفتی را بر دوش شما خواهد گذاشت.

همچنین به بازنگری مأموریتی که برای خود در کسب‌وکارتان ترسیم نموده‌اید بپردازید و دقیقاً مشخص نمایید، شرکتتان قرار است شمارا در آینده در چه رتبه و مقامی قرار دهد اگرچه الآن شاید در جایگاه مناسبی نباشید اما به‌هرحال شما در حال ترقی و پیشرفت هستید و نام برند شما باید در آینده نیز کاملاً متناسب با موقعیت شما باشد تا به‌ناچار مجبور به تغییر آن نشوید شاید بخواهید در فهرست صادرکنندگان و یا تولید کنان بزرگ کشور قرار گیرید آیا نام انتخابی شما تحمل چنین گنجایش بزرگی را دارد یا آن را فقط محدود به یک کسب‌وکار محلی کوچک نموده‌اید.

۶-تطابق نام برند با دامنه

اگرچه انتخاب نام برند با اهداف سازمانی جزء اولین اصول نام گذاری برند است و هرچه بتوانید نامی که با این هدف هم‌راستا باشد را انتخاب نمایید موفقیت با شما قرین و نزدیک‌تر است اما مطابقت نام برند با دامنه نیز از اصولی است که باید مدنظر قرار گیرد تا بتوانید مشتریان خود را پیداکرده و اطمینان حاصل کنید که دامنه بهترین راه رسیدن مشتریان به شما هستند دقت نمایید که شما در حال آماده شدن برای یک حضور دیجیتال هستید و برند یعنی وسیله‌ای که دست مشتریان شمارا گرفته و در فضای گستردۀ اینترنت به فروشگاه شما هدایت می‌کند.

انتخاب نام برند

نام گذاری برند را جدی بگیرید

در پایان این روش انتخاب نام برند دقت داشته باشید که شاید انتخاب یک نام برای برندتان درنگاه اول چنان مهم وحیاتی جلوه نکند اما این نام می تواند در کنار ابزار‌های بازاریابی دیگر مانند طراحی وب سایت، حضور در شبکه های اجتماعی ، ایمیل مارکتینگ و… برای رسیدن شما به اهداف بلندتان کمک فراوانی نماید و هویتی که مایلید از شرکت شما در ذهن ها نقش ببندد را به کمک آن طراحی نمایید و خود را با آن نام به مخاطبان خود بشناسانید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

دیدگاه‌ها

سمیرا

عالی بود 👌🏼

فرنوش

چه مطلب خوبی