پوستر چیست؟ انواع پوسترهای کاربردی

پوستر چیست؟ انواع پوسترهای کاربردی

یکی از متداول ترین ابزارهای تبلیغات چاپی است که کسب و کارهای کوچک از آن برای معرفی و تبلیغ خود استفاده می کنند. در یک پوستر تبلیغاتی عناصری چون طراحی بصری، تصاویر، رنگ ها و توصیفات به خوبی رعایت می شود.

از طریق پوستر می توان پیام کسب و کار خود را به مخاطب منتقل کرد و زمینه جلب توجه و نگاه آن ها به کسب و کار را فراهم نمود. همانند سایر روش های تبلیغاتی، استفاده از پوستر نیز ویژگی های مثبت خود را دارد که در زیر نمونه هایی از این مزایا را شرح داده ایم.

قابلیت انعطاف در سایز و شکل پوستر

پوسترهای تبلیغاتی این امکان را دارند که در اندازه ها و شکل های مختلف به چاپ برسند. به عنوان مثال پوستری که در ابعاد A4 به چاپ رسیده است را قادر هستید در تابلوهای اعلانات نصب و یا به عنوان تراکت توزیع کنید.

برای این منظور که از اشکال بیشتری در پوستر خود بهره بگیرید و انعطاف پذیری آن را بیشتر کنید، قادر خواهید بود تا از ابعاد بزرگتر استفاده کنید. پوستری که بزرگ باشد قابلیت جذب مخاطب و تاثیرگذاری بیشتری را داراست در صورتیکه محل نصب آن یک مکان پر رفت و آمد باشد.

انعطاف در توزیع و پخش پوستر

پوسترها از لحاظ انعطاف پذیری، بسیار خوب هستند. برای نصب پوسترها محل هایی از پیش تعبیه شده وجود دارد که البته برخی از این مکان ها نیازمند مجوز برای نصب پوستر است. حتی می توانید با مذاکره با یکی ازکسب و کارهای اینترنتی و سایت های پرترافیک، پوستر خود را در سایت آنها منتشر کرده و در مقابل دید چندین هزار کاربر قرار دهید. معمولا برای این کار سایت ها هزینه ای دریافت می کنند.

در این بین برخی شرکت ها تابلوهای اعلانات ویژه ای را برای تبلیغات در نظر می گیرند. همچنین می توان از مدیران کسب و کارهای کوچک و خرده فروش بخواهید تا پوستر شما را در محل کار خود به نمایش بگذارند. مبادله پوستر هم یکی از روشهای مرسوم تبلیغات است. چنانچه مکان مناسبی برای به نمایش درآوردن تبلیغات خود پیدا کنید، موجبات بیشتر شناخته شدن کسب و کار خود را فراهم آورده اید.

ارائه بلندمدت و مداوم پوستر

پوسترها این قابلیت را دارند که در ۲۴ ساعت شبانه روز و هر هفت روز هفته در معرض دید مخاطبین قرار داشته باشند. وقتی شخصی روزنامه می خواند، تنها پس از یک بار مطالعه کردن آن، روزنامه را دور می اندازد اما پوستر اگر در مکان مناسبی نصب شود، تا مدت زیادی به نمایش درمی آید و در دراز مدت می توان مخاطبین جدیدی را جذب کرد.

کانال ارتباطی اقتصادی پوستر

چاپ پوستر تبلیغاتی یکی از اقتصادی ترین شیوه های تبلیغات چاپی است و در مقایسه با روزنامه ها و مجلات، بازگشت سرمایه بیشتری را در پی دارد. هزینه چاپ پوستر بنا به اندازه، تعداد و طراحی به کار رفته در آن متغیر است و غالبا صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به سایر روشهای تبلیغات دارد.

تراکت پخش کن ها افرادی هستند با دریافت کمترین هزینه، پخش پوستر را برای شما انجام می دهند. اگر هزینه این روش تبلیغاتی را با سایر روش های تبلیغاتی مانند مجله و روزنامه مقایسه کنید، خواهید فهمید که روشی ارزان و موثر در تبلیغات را انتخاب کرده اید.

سابقه و تاریخچه پوستر

پیدایش پوستر به اواسط دهه ۱۸۰۰ مربوط می شود. در مقطعی که لیتوگرافی به یک جریان چاپ ارزان قیمت بدل شده بود. بیشتر شدن محبوبیت آنها تا هنگامی که تکمیل هنر تجدید چاپ را امکان پذیر شد، مشاهده نشد. در همان مقطع طراحی و چاپ پوستر به شیوه ای جدید برای تبلیغات بدل شد.

یکی از اولین فرم های تبلیغات همین پوستر است که در اوایل قرن ۱۹ به عنوان ابزاری برای ارتباط تصویری گسترش یافته شناخته شد. پوسترها زمینه ساز گسترش تایپوگرافیک شدند چرا که لازم بود از دور دیده شوند و بدین جهت می بایست حروف بزرگتری در آنها به کار می رفت و حتی باید در اندازه های بزرگتر به چاپ می رسیدند. گسترش پوستر در سراسر دنیا به صورت ویروسی انجام شد و رفته رفته در میان طراحی های گرافیکی تجاری جا بازکرد. هنرمندان معروفی مانند هنری تولوز لتروک به طراحی پوستر روی آوردند. به مرور پوستر به عنوان ابزاری برای تبلیغ گروه های سیاسی، استخدام و جذب نیرو در سازمان های نظامی و تبلیغ و فروش کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گرفت.

هنرمندان حوزه تایپوگرافی براین باور بودند که پوسترها به عنوان کانال ارتباطی استفاده می شود و همکاری آنها در زمینه طراحی  از تلاششان برای تکمیل پوستر حاصل شد.

با وجود گسترش اینترنت و سایر روش های تبلیغاتی، پوسترها هنوز هم به عنوان یکی از اولویت های مالکان کسب و کار برای تبلیغات به شمار می رود.

انواع مختلف پوستر

پوستر تبلیغاتی

برخی از پوسترهایی که در ذهن مردم به یاد مانده اند از نوع تبلیغاتی می باشند مانند تبلیغ کوکاکولا و بانوم. این نوع پوستر هدف شخص براین است که تجربه ای را به فروش برساند.

پوستر سیاسی

پوسترهای سیاسی منتشر شده در طول تاریخ، عمدتا در ارتباط با جنگ بوده اند که ازآنها برای ترغیب کردن سربازان و بهبود کارایی آنها استفاده می شد. مانند پوستر لرد کینچر و عمو سم

پوستر فیلم

پوسترهای فیلم نیز یکی از برجسته ترین پوسترها در فرهنگ عمومی مردم در سالیان اخیر بوده است. استفاده از این نوع پوستر زمانی در بین فیلم سازان گسترش یافت که آنها فهمیدند از طریق پوستر می توانند قسمتی کوچک از فیلم را با هزینه ای ارزان به مخاطبین نشان دهند.

پوستر انگیزشی

از این نوع پوسترها در دهه ۹۰ در کلاس ها و یا دفترکارهای بسیاری استفاده می شد. در واقع این نوع پوستر وظیفه دارد که میل به انجام کاری را در افراد زیاد کرده و حس خوب ناشی از آن را به آنها القا کند.

پوستر رخدادها

این نوع پوستر بیشتر در رخدادهای تبلیغاتی شهر مانند نمایشگاه، همایش ها و… مشاهده می شوند. هر نوع گردهمایی که جنبه عمومی داشته باشد از طریق این نوع پوستر معرفی می شود و حتی در برخی موارد بوده که پوستر از خود رخداد معروف تر شده است.

پوستر مسافرتی و سیاحتی

از طریق این پوسترها افراد به سفر به مقاصد و مکان های مختلف تشویق می شوند که بیشتر از سوی آژانس های مسافرتی و سیاحتی مورد استفاده قرار می گیرد وغالبا در هتل ها، آژانس ها و مبادی جابه جایی مسافر نصب می شوند.

پوستر آموزشی

پوسترهای آموزشی بیشتر در دانشگاه ها و محیط های آموزشی مورد استفاده قرار می گبرند و هدف آنها گسترش بحث و یا به عنوان یک قطعه به همراه سخنرانی است. ویژگی عمده این پوسترها جلوه بصری آنهاست.

المان های به کار رفته در طراحی پوستر

در همه طراحی های گرافیکی سه المان رنگ، فونت و فرم به عنوان عنصری ثابت دیده می شود.

رنگ

برای استفاده از رنگ در پوستر خود، مفاهیم مربوط به آن را هم بشناسید. از آنجا که پوسترها ابزاری برای انتقال پیام هستند، انتخاب رنگ های موثر در بهبود این فرایند نقش به سزایی دارد. بهتر است که در طرح بیشتر از سه رنگ اصلی استفاده نشود یعنی پوستر بر مبنای همان سه رنگ دارای اهمیت غیریکسان طراحی شود. به این معنی که هر رنگ دارای مرتبه و درجه مربوط به خود در طرح باشد.

فرم

همان اشکال و علامت های به کار رفته در تصاویر پوسترها را فرم می گویند که میزان ماندگاری و اثربخشی آن مستقیما با طراحی و چینش آن در ارتباط است. همانند رنگها فرم ها هم مفاهیم بصری دارند و باید بسته به نوع تبلیغ از آنها استفاده کرد.

فونت

انتخاب فونت برای به کارگیری در پوستر هم مهم است و باید همسو با هدف تبلیغ و پیام شما باشد. به عنوان مثال میزان اثرگذاری فونت های تاریخی و مربوط به آن در پوستر تاریخی بالاست یا در یک پوستر کودکانه می بایست از فونت هایی استفاده شود که توجه کودکان را جلب کند. هیچگاه نباید نوشته های به کار رفته در پوستر ساده باشد و حتما باید فونت هایی در آنها به کار رفته باشد. حتی اگر پوستر شما ظاهری نسبتا ساده دارد، اما باید نسبت به این مورد توجه داشته باشید.

نکاتی در خصوص طراحی پوستر

استفاده و بهره گیری از المان های سه گانه ذکر شده در بالا، قانون خاصی را در طراحی پوستر پیروی نمی کند بلکه این دقیقا به خلاقیت فرد طراح وابسته است تا به چه شکل از آنها استفاده کند تا بیشترین تاثیرگذاری را در مخاطبین داشته باشد.

همیشه قبل از طراحی، پیش ساختی از طرح خود را متصور شوید و سپس برای طراحی اصطلاحا دست به قلم شوید. توجه کنید که هیچگاه شلوغی و استفاده از تصاویر زیاد، به معنای زیبایی نیست، بلکه این سادگی و خلاصه بودن است که اثربخشی دوچندانی دارد.

از آنجا که پوستر وظیفه تبلیغات را بر عهده دارد، پس باید به گونه ای طراحی شود که تنها یک برداشت واحد از آن توسط مخاطبین صورت بگیرد نه چندین برداشت، چرا که اینگونه افراد را دچار سردرگمی می کند. طراحان کارهای گرافیکی همواره از محدود شدن دوری می کنند و می خواهند با فراغ بال طراحی را انجام بدهند. شما هم در طرح خود خلاقیت خود را به کار ببندید تا اثری خلق کنید که اثر مثبت بر روی کسب و کار شما بگذارد. ضمنا باید به گونه طراحی و چاپ شود که قابلیت نصب را هم داشته باشد.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =