پرزی چیست؟ آموزش ساخت اسلاید در نرم افزار پرزی

پرزی چیست؟ آموزش ساخت اسلاید در نرم افزار پرزی

زمانی که دانش آموزان و یا دانشجویان و یا هر شخص دیگر نیازمند ارائه یک موضوع است، ناگهان پاورپوینت در ذهن آنها تداعی می شود. اسلایدهایی پشت سر هم قرار می گیرند تا رسانای یک موضوع باشند. پرزی نام نرم افزاری است که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد تا به سلطه پاورپوینت پایان بدهد. در ادامه این فرصت می خواهیم ببینیم که نرم افزار پرزی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد.

پرزی چیست؟

پرزی (Prezi) نرم افزاری جدید است که زمان زیادی از تولد او نمی گذرد اما در همین زمان کم هم توانسته در رقابت با نرم افزارهای ارائه محور مانند پاورپوینت، به خوبی عمل کند و جای خود را در دل افرادی که قصد ارائه جذابی را دارند، پیدا کند.

بر خلاف پاورپوینت، در پرزی اسلایدی وجود ندارد که بخواهید اطلاعات را در آن جای بدهید بلکه صفحه ای سفید و نامحدود است که کاربر بنا به سلیقه خود می تواند، اشکال و تصاویر مختلفی را در جای جای این صفحه قرار دهد که همه این عناصر یک هدف واحد که ارائه است را دنبال می کنند. اما این نرم افزار نسبت به پاورپوینت مزیت هایی دارد که راه این دو را از یکدیگر جدا می کند. اکثر ارائه هایی که این روزها صورت می گیرد به صورت اسلاید به اسلاید است که به دلیل یکسان بودن و دنبال کردن یک روند خطی، خسته کننده هستند.

پرزی چگونه کار می کند؟

پرزی

پرزی نرم افزاری ۲.۵ بعدی است به این معنی که علاوه بر جابه جایی عمودی و افقی، حرکت در عمق را هم انجام می دهد و تفاوت آن با نرم افزارهای سه بعدی این است که قادر به نمایش نمای پرسپکتیو نیست.

همانند یک تخته سیاه، همه آیتم های مد نظر خود اعم از متن و صدا و تصاویر را در آن قرار داده و سپس می توانید انیمیشن برای آن در نظر بگیرید. استارت این ارائه با یک تصویر بزرگ است که کلیت ارائه را نشان می دهد سپس با مشخص کردن مسیر دلخواه توسط شما مابقی ارائه پیش می رود. مثلا می توانید آیتم بعدی را با یک چرخش ۱۸۰ درجه، یک خط راست یا هرچه که شما خلاقیت دارید، نشان دهید و این روند تا آخر ارائه ادامه دار خواهد بود.

خصوصیات پرزی

  • نامحدود بودن ابزارهای اجرایی در مقایسه با پاورپوینت
  • قابلیت فوکوس روی آیتم دلخواه و حرکت در عمق تصویر
  • حرکات آزادانه و نامحدود
  • قابلیت طراحی صفحه به صورت دلخواه
  • امکان ایجاد خلاقیت در ارائه و سخنرانی
  • یکدست بودن کلام
  • تشکیل رابطه عمیق و مفهومی با مخاطب
  • ایجاد تمایز نسبت به سایر ارائه ها
  • دسترسی به آرشیو کامل پرزی
  • قابلیت استفاده از نسخه رایگان

ویژگی های مثبت اسلاید سازی با پرزی

زمان ساخت اسلاید با پاورپوینت، مشکل زمانی شروع می شود که این نرم افزار یک مسیر خطی را در پیش می گیرد، اما مغز انسان اینگونه فکر نمی کند. به همین خاطر مخاطب شما نمی تواند بر روی موضوع شما تمرکز کند و جابه جایی سریع اسلاید ها، کلیت موضوع را در ذهن آنها از بین می برد.

در روش اسلاید به اسلاید، از دست دادن موضوع مشکل اصلی است. به این معنی که مخاطب ممکن است ریشه مطلب را از دست بدهد و زود خسته شود. این موضوع زمان ارائه با فتوشاپ در میان مخاطبین به وضوح دیده شده است. اما در پرزی می توانید اسلایدسازی را مثلا از گوشه صفحه شروع کرده و سپس به نقاط دیگر بروید. اینگونه ارائه، مخاطب را ترغیب می کند تا نسبت به پیگیری ارائه از خود شوق نشان دهد.

همچنین اسلایدها بر خلاف پاورپوینت، شکل مستطیلی ندارند، بلکه این به دست شماست که چه شکلی داشته باشند و خلاقیت شما در شکل اسلایدها، ارائه های زیبایی را شکل می دهد.

کاربردهای اصلی پرزی

آموزش: به دلیل ویژگی تعاملی بودن پرزی، ابزاری جالب و جذاب برای آموزش خصوصا در سنین پایین محسوب می شود.

ارائه گزارش: اگر قصد دارید تا فعالیت شرکت را در قالب یک گزارش ارائه دهید، بی شک پرزی گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

ساخت موشن گرافیک: ساخت موشن گرافیک با پرزی آسان است چرا که خروجی نهایی را می توانید در قالب یک ویدیو بگیرید.

چرا از پرزی استفاده کنیم؟

در رابطه با تاثیرگذاری نرم افزار پرزی نسبت به پاورپوینت، تحقیقاتی صورت گرفته است که در زیر میزان تاثیرگذاری آن مشاهده می شود.

به منظور سنجش تاثیرگذاری ارائه بر مخاطبین، افراد مورد بررسی به دو گروه تقسیم شدند: گروه اول اراده دهندگان و گروه دوم مخاطبین. ارائه دهندگان می بایست ارائه خود را با استفاده از پاورپوینت، پرزی و بدون استفاده از اسلایدهای تصویری، ارائه می کردند.

نهایتا مشخص شد که ارائه از طریق نرم افزار پرزی بسیار معنادار و جالب بوده است. طبق اظهارات مخاطبین، ویژگی حرکت غیرخطی و زوم کردن پرزی، ارائه جالب تری را نسبت به پاورپوینت داشته است.

در نمودار زیر امتیازدهی مخاطبین را به پرزی و پاورپوینت مشاهده می کنید:

پرزی بهتر است یا پاورپوینت؟

پاورپوینت معروف ترین نرم افزار برای ساخت ارائه است و طبق تخمین هایی که زده شده، ۹۵ درصد ارائه ها در سراسر دنیا با استفاده از آن ساخته می شود. زمانی استفاده از پاورپوینت جذاب است که می خواهید موضوعی را به صورت سریالی دنبال کنید و در پایان نسبت به آن نتیجه گیری کنید.

بر خلاف پاورپوینت، پرزی به صورت سریالی پیش نمی رود. بلکه با نرم افزار پرزی قادر هستید که از طریق حرکات متناوب و اضافه کردن صدا، تصویر و ویدیو یک ارائه جذاب و همه چیز تمام را برای مخاطبین پیش روی آنها قرار دهید.

البته پرزی نیز دردسرهای مخصوص به خودش را دارد. مثلا در پرزی قادر نیستید که همانند پاورپوینت نسخه ۲۰۱۹ از دیاگرام هایی مانند فلوچارت و تایم لاین استفاده کنید و یا اقدام به ساخت نمودار کنید. اگر هم نیاز به استفاده از نمودار پیدا کردید ناگزیر هستید تا ابتدا در پاورپوینت نمودار مد نظر خود را ساخته و سپس آن را به پرزی منتقل کنید.

آموزش ساخت اسلاید ساده در پرزی

برای ساخت اسلاید در پرزی، کار سختی ندارید. در زیر مراحل آغازین تشکیل اسلاید و ایجاد تغییرات در پرزی را با هم دنبال می کنیم:

۱. ثبت نام در سایت پرزی

ابتدا با ورود به سایت پرزی می توانید حساب کاربری رایگان برای خود بسازید. با استفاده از جیمیل کار شما راحت تر خواهد بود.

۲. داشبورد پرزی

در داشبورد پرزی قابلیت دسترسی به پرزنتیشن های ذخیره شده، پرزنتیشن های جدید، ویدیوهای آموزشی و نمونه ارائه ها از قبل آماده شده، فراهم شده است.

۳. انتخاب قالب پرزی

از طریق کلیک روی گزینه ایجاد پرزنتیشن جدید، به صفحه ای خواهید رفت که باید از آن یک قالب برای خود انتخاب کنید یا حتی قادر هستید یک قالب برای خود بسازید. از فهرست تعبیه شده در سمت چپ هم می توانید انواع دسته بندی های موضوعی و رنگی قالب ها را مشاهده کنید.

۴. تنظیمات قالب

ابتدا روی گزینه Use This Templat  کلیک کرده و سپس برای ارائه خود نامی انتخاب کنید و سپس روش اشتراک گذاری آن را هم انتخاب کنید.

۵. تنظیمات صفحه عنوان

با استفاده از منوی سمت راست صفحه قادر هستید پس زمینه اسلاید اول که همان اسلاید معرفی است را انتخاب و تغییر دهید. از منوی سمت چپ هم می توانید چگونگی رفتن به اسلایدهای بعدی را در ارائه خود مشخص کنید.

۶. ساخت اسلاید

روی یکی از زیرعنوان ها کلیک کرده و یا آن را از منوی سمت چپ، انتخاب کنید. اینگونه به اسلاید مد نظر خود خواهید رفت. از طریق گزینه Insert در بالای صفحه هم می توانید انواع ورودی ها به پرزنتیشن را اضافه کنید.

در حالت کلی زمانی استفاده از نرم افزار پرزی توصیه می شود که می خواهید ذهن مخاطب به چگونگی پیش رفتن داستان و اجزای آن غیر از متن و نوشته جلب شود. مثلا اگر ارائه شما در مورد فرایند تولید یک محصول است می توانید با انتخاب تم و پس زمینه مربوط به آن هم ذهن مخاطب خود را آماده دریافت پیام ارائه کنید و هم ارائه خود را به صورت جامع و البته جذاب به نمایش در بیاورید.

البته حتما توجه کنید که افراط و تفریط در استفاده از امکانات نرم افزار پرزی مانند زوم، حرکت آیتم ها و… ذهن مخاطب را از آنچه که باید دنبال کند، دور می کند و در وهله اول او را خسته کرده و سپس از پیگیری ادامه ارائه باز می دارد.

پیشنهاد ما این است که برای ارائه های پیش روی خود از پرزی استفاده کنید. با اینکه شاید در ابتدا با محیط آن بیگانه باشید، اما در ادامه با تسلط بیشتر روی ابزار و آپشن های موجود در پرزی قادر هستید، ارائه خوبی را برای مخاطبین خود داشته باشید. همچنین ما در مقایسه با امکانات دو غول آماده سازی ارائه و پرزنتیشن یعنی پاورپوینت و پرزی، به این نکته دست یافتیم که امکانات پرزی و انعطاف پذیری آن نسبت به ابزارهای پاورپوینت بیشتر است. لذا ارائه شما را جالب تر کرده و فرایند انتقال پیام به مخاطب را هم ساده تر و جذاب تر می کند.

در واقع پرزی برای ارائه هایی به کار می رود که یک حرکت غیرخطی را دنبال می کنند و با استفاده از نرم افزار پرزی می توانید ساختار درختی و یا سایر ساختارها را برای گزارشات خود پیاده سازی و اجرا کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =