تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال

تفاوت چاپ افست و چاپ دیجیتال

چنانچه می خواهید برای کسب و کار خود بروشور، تراکت، کارت ویزیت و یا پوستر سفارش دهید حتما می دانید که طراحی خلاقانه، رنگ و چاپ از فاکتورهای مهم به شمار می روند. اگر همه فاکتورهای ذکرشده را هم در نظربگیرید باز هم یک مورد باقیمانده که تصمیم گیری درباره آن برعهده داشت و آن هم انتخاب چاپ افست و یا چاپ دیجیتال برای محصول مد نظر شماست.

چاپ افست و دیجیتال هر یک مزایا و معایب مربوط به خود را دارند که در ادامه این مقاله می خواهیم به بررسی این دو بپردازیم.

چاپ افست

مرسوم ترین شیوه چاپ برای محصولاتی که تیراژ بالا دارند، چاپ افست است. چاپ روزنامه بر روی رول های بزرگ یک نمونه چاپ افست می باشد.

در چاپ افست اول در قسمت لیتوگرافی طبق طرح اولیه صفحاتی آلومینیومی در قالب زینک(پلیت) تشکیل می شوند. به سبب این که در روش چاپ افست از سیستم رنگی CMYK استفاده می شود غالب طرح ها دارای چهار زینک جدا از هم برای هر رنگ هستند. در برخی موارد هم زینک دیگری برای ترکیب خاص دستی در نظر گرفته می شود.

بعد از تهیه هر زینک، باید هر یک را جدا از هم در قسمت برج های رنگی دستگاه چاپ قرار داد. اینگونه هر زینک از یکی از چهار رنگ CMYK استفاده می کند. با عبورر از رول های آغشته به رنگ در هر قسمت، رنگ مربوطه متناسب با درصدهای رنگی مشخص شده طرح اولیه به کاغذ منتقل می شود تا نهایتا در قسمت آخر تصویر نهایی نمایان شود.

در تصویر زیر فرایند این کار نشان داده شده است.

اکنون قصد داریم مزایا و معایب چاپ افست را بیان کنیم:

مزایای چاپ افست

 • قابلیت استفاده از کاغذهای متنوع برای چاپ
 • امکان چاپ در تیراژ بالا با هزینه پایین
 • کیفیت بسیار بالای چاپ
 • قابلیت استفاده از رنگ های ساخته شده دیگر علاوه برای سیستم رنگی CMYK
 • معایب چاپ افست
 • مقرون به صرفه نبودن برای چاپ در تیراژ پایین
 • طولانی شدن فرایند چاپ به دلیل نیاز به وجود زینک و پلیت
 • نبود امکان ویرایش طرح و اطلاعات پس از تعریف طرح به دستگاه جهت چاپ توسط اپراتور

چاپ دیجیتال

غیر از چاپ افست، چاپ دیجیتال نیز رایج است. برخلاف وجود مراحل پیچیده برای چاپ در چاپ افست، چاپ دیجیتال روند آسانی دارد. در این نوع چاپ جوهر مستقیما بر روی سطح منتقل می شود.

از جهت دیگر چاپ دیجیتال تنها قابلیت چاپ در رنگ های سیاه و سفید و CMYK را دارد و قابلیت چاپ رنگ های واقعی مانند پنتون یا HKS را ندارد. اگر در طرح شما باید از رنگ های پنتون استفاده شود، چاپ دیجیتال را در نظر نگیرید.

پرینتر لیزری و چاپگرهای جوهری از انواع چاپ دیجیتال هستند. چاپخانه هم از همین دستگاه ها فقط در اندازه بزرگتر و دقیق تر استفاده می کنند.

مزایای چاپ دیجیتال

 • فرایند سریع در چاپ دیجیتال
 • مقرون به صرفه در تیراژ پایین و مشخص بودن هزینه هر چاپ و عدم تفاوت هزینه در تعداد بیشتر
 • قابلیت ویرایش اطلاعات در نسخه های مختلف. مثلا برای چاپ کارت دعوت در روش دیجیتال این قابلیت وجود دارد که برای افراد دارای مشخصات متفاوت و افراد مختلف کارت ها در تعداد مد نظر خود به چاپ برسانند.
 • معایب چاپ دیجیتال
 • توان چاپ کمتر بر روی متریال های متفاوت
 • استفاده از رنگ های استاندارد در چاپ
 • کیفیت بهتر و بالاتر در مقایسه با چاپ افست
 • مقرون به صرفه نبودن برای چاپ محصولات در ابعاد بزرگ و تیراژ زیاد

اکنون و با شرح کوتاهی بر دو چاپ افست و دیجیتال و مقایسه مزایا و معایب هر کدام از آنها، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که کدام یک برای شما مناسب تر هستند و بر اساس اطلاعات مورد نظر شما، کدام یک بیشتر کارایی داشته و از نظر اقتصادی هم صرفه دارد. در زیر سوالاتی که ممکن است در ذهن شما به وجود آمده باشند را پاسخ داده ایم.

حجم کار

حجم کار شما چه اندازه است؟

چنانچه چاپ شما اندازه بزرگی دارد و تیراژ بالا هم هست، چاپ افست برای شما مناسب است چرا که محصول چاپی باکیفیت و مقرون به صرفه ای را به شما تحویل خواهد داد.

زمان انجام کار

چه قدر برای انجام کار زمان دارید؟

اگر کار شما فوری و سریع است و زمان در آن مهم است، چاپ دیجیتال را انتخاب کنید زیرا چاپ افست به دلیل تهیه زینک و پلیت، زمان طولانی را طلب می کند که به همین خاطر به کار شما نمی آید.

متریال سطح زیرچاپ

روی چه متریالی می خواهید چاپ کنید؟

اگر قصد چاپ کارت ویزیت و یا متریال خاص چاپی را در نظر دارید و یا می خواهید کار چاپی شما در اندازه و برش خاصی صورت بگیرد، با همه این ها چاپ دیجیتال نسبت به گذشته انعطاف پذیری بیشتری پیدا کرده ولی هنوز هم چاپ افست متقاضیان خود را دارد و حرف اول را می زند. چاپ افست قابلیت چاپ بر روی متریال های مختلف در اندازه و برش های متنوعی را داراست.

رنگ

آیا رنگ خاصی را برای کارتان در نظر دارید؟

اگر می خواهید در پروژه خود از رنگ خاصی استفاده کنید و لازم است که از سیستم تطابق پنتون استفاده کنید، چاپ افست مناسب شما است به این خاطر که چاپ دیجیتال نزدیک ترین و شبیه ترین رنگ مورد نظر شما را پیشنهاد می کند.

طرح اولیه

آیا لازم است که طرح اولیه خود را مشاهده کنید؟

اگر می خواهید که قبل از ادامه فرایند چاپ پروژه خود را اول در طرح اولیه چاپی ببینید تا نسبت به کیفیت کار و استانداردهای مد نظر خود مطمئن شوید، چاپ دیجیتال اولویت اول شما باشد. چرا که در چاپ افست به خاطر تهیه صفحه و ترکیبات، ارائه نمونه رنگی برای شما هزینه زیادی را در بر دارد.

اگر چه سلیقه های میان افراد متفاوت هستند و هر کس مختص به خود علایقی را دارد، اما با این حال تصمیم گیرنده شما هستید که کدام چاپ را انتخاب کنید. با بیان شرح کوتاهی از چاپ افست و دیجیتال و مزایا و معایب هر کدام، می توانید با دید بازتری نسبت به انتخاب روش چاپ برای طرح خود اقدام کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =