چرا هر استارتاپی به طراح ux نیاز دارد؟

چرا هر استارتاپی به طراح ux نیاز دارد؟

با وجود اینکه طراحی ux نه تنها باعث ایجاد تفاوت بین یک شروع جدید و یک رقابت پیشرفته می‌شود، بلکه به عنوان یک ضرورت برای استارتاپ شناخته می‌شود، اما متاسفانه طراحی ux و استخدام یک طراح UX در اغلب موارد در اواخر این چرخه ذهن کارآفرینان قرار می‌گیرد.

کارشناسان این حوزه می‌گویند که هر نوع سازمانی با هر اندازه‌ای، بزرگ و کوچک، به زودی حداقل به یک نفر طراح ux در شرکت خود نیاز دارد که مسئولیت شکل دادن به محصولات و زیباتر کردن خدمات آنها را بر عهده بگیرد.

این متخصصان در سازمان حضور دارند تا مطمئن شوند کارکنان و سایر ابزارها در تمام سطوح در راستای هدف قرار دادن تجارب کاربران و مشتریان قرار می‌گیرند تا بهترین تجربه ممکن را داشته باشند.

طراحی ux چیست؟

طراحی ux یا طراحی تجربه کاربری (User Experience Design) یک موضوع بسیار جنجالی و بسیار مهم در حال حاضر است. با این حال، این یکی از بهترین راهکارها برای هدف قرار دادن نیازها و هوس کاربران است. انجمن تخصصی تجربه کاربری UXPA در معرفی طراحی ux به جمله زیر بسنده می‌کند:

“هر جنبه‌ای از تعامل کاربران با یک محصول، خدمات یا خود شرکت باعث ایجاد درک کاربر از کل مجموعه است. طراحی تجربه کاربری به عنوان یک نظم دهنده، رابط تمام عناصری همچون طرح (layout)، طراحی بصری، متن، برند، صدا و ارتباط است که در این تعامل قرار می‌گیرند، در واقع طراحی ux برای هماهنگ کردن این عناصر به منظور ایجاد بهترین تعامل احتمالی بین کاربر و کسب‌وکار به کار گرفته می‌شود”.

طراحی ux فرآیندی است که تضمین می‌کند کاربر بهترین تجربه ممکن را به هنگام استفاده از محصول به دست خواهد آورد و به دوستان و افراد دیگر توصیه می‌کند که به سراغ این محصول و این شرکت بروند.

طراح ux

طراحی ux و استفاده از طراحی ux در کسب‌وکار با توجه به افزایش شدید تمایل مردم به استفاده از گوشی‌های همراه و وسایل الکترونیکی همراه، مانند ساعت‌های هوشمند و ردیاب‌های ورزشی هوشمند، هر روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در واقع کاربران به دنبال استفاده از سایت‌ها و برنامه‌های هستند که یک تجربه آسان، لذت‌بخش و بصری به آنها هدیه دهد.

اگر به آمار منتشر شده در زمینه استفاده از اینترنت توجه کنیم، در سال ۱۹۹۵ تنها یک درصد از جمعیت جهان به اینترنت اتصال داشتند. این آمار ۲۰ سال بعد به حدود ۴۰/۴ درصد افزایش یافته است که سالانه در حال افزایش است. برای درک بهتر این موضوع شاید بهتر باشد که به تاریخچه ۵۴ ساله اینترنت و چشم‌انداز آن در آینده نگاه کنید تا شناخت بیشتری پیدا کنید.

آنچه که ما از این دیدگاه می‌توانیم یاد بگیریم این است که تقاضا برای ux تنها با استفاده از اینترنت افزایش می‌یابد. همانطور که در حال حاضر بیشتر تعاملات و ارتباطات ما به صورت آنلاین انجام می‌گیرد، انتظار می‌رود تجربه‌ای که ما را به اهدافمان می‌رساند، نه تنها تجربه‌ای عادی، بلکه سرگرم کننده و جذاب باشد.

چرا هر استارتاپی به یک طراح UX نیاز دارد؟

بر اساس گزارش موسسه فوربس ۹۰ درصد از استارتاپ‌ها شکست می‌خورند. یکی از دلایل این امر این است که هیچ کس نمی‌خواهد محصولات آنها را خریداری کند و در واقع نیازی در بازار برای این محصولات وجود ندارد.

 • یک طراح ux قبل از طراحی جلوه‌های بصری برای وبسایت، در مورد همه چیز نسبت به آنچه که قبلاً وجود داشته تحقیق می‌کند تا به کمک آن گام‌های بعدی هدفگذاری خود را مشخص کند. این تحقیق مستقل از بازار و قبل از شروع به تولید محصول انجام می‌گیرد و در صرفه جویی در زمان و پول به استارتاپ ها کمک می‌کند.

یک سایت یا یک اپلیکیشن به عنوان یک پنجره برای فروش استارتاپ شناخته می‌شود که ممکن است در قالب یک اپلیکیشن جدید برای یک کافه در خیابان ولی‌عصر یا فروشگاه اسباب‌بازی فروشی در خیابان تخت طاووس باشد.

اگر این وب سایت یا اپلیکیشن ضعیف و گیج کننده باشد، احتمالاً مشتریان بالقوه از گشت و گذار در آن خسته شده و به سراغ رقبای آن‌ها می‌رود. میانگین زمانی که کاربران صرف دیدن یک وب سایت می‌کنند، حدود ۸ ثانیه است. بنابراین همه چیز آن دیدِ اولی است که یک وب‌سایت یا اپلیکیشن به مخاطب می‌دهد.

میانگین زمانی که کاربران صرف دیدن یک وب سایت می‌کنند، حدود ۸ ثانیه است.
 • یک کاربر ناراضی هیچ وقت به سایت شما باز نمی‌گردد و آن را به دوستان خود توصیه نمی‌کند. یک طراح ux زمان زیادی را صرف پیدا کردن و فهمیدن مشکلات کاربران واقعی می‌کند و در جریان آن نقاط ضعف واقعی برای محصولات خود و همچنین نحوه تجربه آن توسط کاربران پیدا می‌کند.این موضوع باعث می‌شود که آنها نه تنها از انتظار کاربران فراتر روند، بلکه به طور قابل توجهی میزان بازدهی کسب و کار خود را افزایش می‌دهند.

فراموش نکنید که امروزه چگونه بسیاری از معاملات تجاری به صورت آنلاین انجام می‌شود. رسانه معتبر Mashable در یک یادداشت اظهار داشته است که فروش آنلاین در کشور انگلستان در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۵ درصد از کل اقتصاد انگلستان بوده است. مرکز تحقیقات خرده‌فروشی همچنین اضافه کرده است که تجارت تلفن همراه حدود ۲۸.۶ درصد از تمام پولیست که مردم انگلستان در فضای آنلاین هزینه می‌کنند و تقریباً همین وضعیت در کشور آلمان و آمریکا نیز وجود دارد.

 • با وجود چنین حجم بالایی از معاملات کسب‌وکار به صورت آنلاین، شما باید اطمینان حاصل کنید که همه مخاطبین هدف شما می‌توانند با رضایت کامل از طریق سایت شما به هدف خود برسند. وقتی که شما یک سطح شیبدار برای افراد معلول طراحی می‌کنید و به فکر راحتی آنها در رسیدن به فروشگاه واقعی خود هستید، لازم است که همین اصول در کسب‌و‌کار آنلاین هم به کار گرفته شود. یک طراح ux اطمینان می‌دهد که سایت شما برای تمامی کاربران بالقوه و بالفعل مناسب است و آنچه که نیاز دارند در اختیار آنها قرار می‌دهد تا با حس مثبت در وبسایت شما حضور داشته باشند.
...

یک طراح ux چگونه کار می‌کند؟

یک طراح تجربه کاربری از طریق این پنچ فرایند میزان اطمینان و موفقیت شما از کسب و کارتان را تا  ۱۰ درصد افزایش می‌دهد:

 • تجزیه و تحلیل رقیب تا ببیند که محصولات مشابه با محصولات شرکت در بازار به چه شکلی هستند و در مورد آنها چه مشکلات و دروغ‌های بزرگی وجود دارد.
 • آماده سازی یک پیشنهاد ارزشی منحصر به فرد (UVP) که نشان می‌دهد چه نقاط قوتی در محصول ما وجود دارد و نقطه تمایز آن نسبت به رقبا چیست.
 • تست کاربران و انجام تحقیق برای به دست آوردن UVP بهتر که وجه تمایز محصول را تقویت کند.
 • بسط دادن و تشریح شخصیت کاربران به عنوان نمونه‌های دقیق از افرادی که از محصول استفاده می‌کنند تا از این طریق مشخص کنند که چه می‌خواهند و به دنبال چه هدفی می‌گردند.
 • طراحی به کمک چندین نمونه پایلوت و اولیه با استفاده از تحقیقات گذشته تا زمانی که به طور دقیق مشخص شود که کاربر چه نیازی دارد و به دنبال چیست.

نحوه بکارگیری طراحی ux در یک استارتاپ

 1. از اصول ظریف و حساس طراحی ux کمک بگیرید تا همه کارکنان در یک سطح قرار گیرند و مطمئن شوید که نتایج ارائه شد مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 2. طراحان را تشویق کنید که یک مربی و یک آموزش دهنده خارج از مجموعه استارتاپ پیدا کنند.
 3. اجازه دهید که بخشی از زمان طراحان در هر هفته برای تحقیق در مورد روند جدید و نوآوری اختصاص یابد. گوگل به کارکنان خود اجازه می‌دهد که ۲۰ درصد وقت کار خود را بر روی پروژه‌های نوآورانه و جدید صرف کنند.

تجربه آنلاین کسب‌وکار خود را بهبود ببخشید

همزمان که وارد عرصه جدید در کسب‌وکار می‌شویم و اصول جدیدی بر طراحی ux وارد می‌شود، استارتاپ ها برای به دست آوردن بازارهای جدید و همچنین توجه به خواسته‌ها و انتظارات مصرف کنندگان، باید به فکر مواردی باشند که به بهبود تجربه آنلاین آنها کمک کنند.

مهم‌ترین نکته در استخدام طراح UX این است که به دنبال کسی باشید که یک فرهنگ متناسب با کسب‌وکار شما داشته باشد و از خلاقیت کافی برای ایده‌پردازی برخوردار باشد. تجربه‌های قبلی در طراحی و بازاریابی می‌تواند منجر به ایجاد یک مسیر جدید در طراحی حرفه‌ای شود.

در این مطلب به اهمیت نقش طراح تجربه کاربری UX در استارتاپ ها  پرداخته شد، امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. اگر در هر یک از موضوعات مطرح شده در این مطلب سوال و نظری دارید، آن را از بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخگوی شما باشیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

دیدگاه‌ها

هرمز تهرانی

1

مقاله مفید و‌کاربردی بود،متشکرم 🙏