پیکتوگرام چیست و چه کاربردی دارد؟ (نکات مهم طراحی)

پیکتوگرام چیست و چه کاربردی دارد؟ (نکات مهم طراحی)

تا به حال شده حوصله و فرصت خواندن عبارات و متن را نداشته باشید؟ گفتید بله؟ پس شما یکی از مخاطبان گرافیست‌ها هستید. در این مقاله می‌خواهیم به گرافیست‌ها نکته‌ای را آموزش بدهیم که قدمت زیادی دارد اما امروزه خیلی بیشتر از سال‌های گذشته به کار می‌آید. پیکتوگرام واژه‌ای ناآشنا اما بسیار کاربردی است پس با مستر سالار همراه باشید.

پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگرام یا تصویر نگاشت یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین تصاویر تجسم داده‌هاست که به صورت بصری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همینطور باید گفت پیکتوگرام نام‌های دیگری نیز دارد که می‌توان به «ایکون یا نماد» و «پیکتوگرام» و «تصویر های نموداری» اشاره کرد در فارسی این نوع تصویرسازی به «نماد» معروف است.

پیکتورگرام یک یا دسته‌ای از آیکون‌ها هستن که به هدف انتقال مفهوم خاصی مورد استقاده قرار می‌گیرد. این نوع نمادها به صورت تکی، خطی و یا شبکه‌ای یافت می‌شوند و معمولا تعداد مشخصی از آن‌ها گروه‌بندی می‌شوند. (برای مثال دسته تکی، دسته‌های ۱۰ تایی و دسته‌های ۱۰۰ تایی).

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نوع نمادها برای استفاده در اینفوگرافیک‌ها است که داده‌ها و اطلاعات مورد نظر را از یک نواختی درمی‌آورد و جذاب می‌کند.

در کنار زیباسازی داده‌ها و اطلاعات، پیکتوگرام می‌تواند داده‌های شما را به یاد ماندنی‌تر کند جوری که در ذهن مخاطب باقی بماند.

با توجه به نتایج بدست آمده، مشخص شده است که نمادهای بصری برای نشان دادن داده‌های ساده (مثل تعداد نفرات و یا جمعیت) میتواند باعث غرق شدن خواننده در آن داده‌ها و میزان درگیری خواننده را بالا ببرد.

حتی اگر شما علاقه‌ای به درگیری مخاطب و به یاد سپردن مطالب توسط مخاطب خود ندارد (که باید داشته باشید) پیکتوگرام‌ها بسیار سرگرم کننده و مفید هستند و باعث بهره‌وری بالای مطالب و یا داده‌های شما می‌شنود.

همچنین باید یادآوری کرد از انجایی که این ایکون‌ها در دنیای اینترنت به وفور یافت می‌شوند ،در مواقعی که به یک گرافیک عالی نیاز دارید و به گرافیست حرفه‌ای دسترسی ندارید قابل دسترس هستند آن هم اغلب به صورت رایگان!

کاربرد پیکتوگرام

همانطور که گفته شد پیکتوگرام کاربرهای خوب و فراوانی دارد که به موارد زیر میتوان اشاره کرد:

  • بررسی داده‌ها
  • اینفوگرافیک
  • گزارش‌ها
  • نمودارها
    و حتی رزومه‌های کاری

شما از این نمادها می‌توانید هر موقع که خواستید استفاده کنید تا اطلاعات خودتان را بسیار دوست داشتنی‌تر و دلنشین‌تر کنید.

گاهی ممکن است شما بخواهید با نشان دادن یک آمار مهم به صورت کسری یا درصدی مطلب جدی‌ای را بیان کنید در این جا این نمادها نیز به کار شما می آیند و باعث بهبود یادگیری می‌شوند.

۱. نمایش امتیاز و یا رتبه‌بندی

از پیکتوگرام برای نشان دادن امتیاز و یا رتبه‌بندی استفاده کنید. در حال حاظر ما میدانیم که این نمادها برای نشان دادن درصد و یا نسبت‌های ساده میتوانند بسیار مفید واقع شوند.

یکی از نسبت های ساده ای که هر روز مشاهده میکنید چیست؟

حدس بزنید؟

تعیین رتبه‌بندی یکی از آن هاست!

بسیاری از سایت هایی که به کاربران خودشان امکان امتیاز دادن را فراهم کرده اند از پیکتوگرام استفاده میکنند (مانند دیجیکالا و یا آمازون) این نوع استفاده از پیکتوگرام باعث نشان دادن امتیازات در سیستم برای کاربر می‌شود تا انتخاب‌های راحتری داشته باشد.

ما میتوانیم از این نماد برای رتبه‌بندی در اینفوگرافیک‌های خودمان نیز استفاده کنیم.

۲. رزومه کاری

رزومه کاری خود را با پیکتوگرام ادغام کنید. رزومه اینفوگرافیک به عنوان روشی خلاقانه برای ارتباط  شما و کارفرمایتان می‌تواند به کار برود و به کارفرمای شما مهارت‌هایتان و تجربیات شما را به خوبی بیان کند.

از انجایی که متوجه شدیم این نوع نماد ها برای نسبیت ها به کار میرود میتواند سطح مهارت‌های شما را به خوبی توضیح دهد.

همینطور شاید برای شما جذاب نباشد تا از یک رزومه کاری اینفوگرافیک استفاده کنید با این حال بازهم میتوانید از پیکتوگرام‌ها استفاده کنید و  درصد بهره وری رزومه کاری خود را بالا ببرید

۳. نمایش پیشرفت پروژه

پیشرفت خودتان در یک پروژه را با استفاده از پیکتوگرام‌ها نشان دهید. از نمودارهای مختلفی میتوانید برای توضیح وضعیت یا پیشرفت پروژه استفاده کرد، اسنادی مانند برنامه‌های یک پروژه، نقشه و مسیر یک محصول  همه می‌توانند از نمادهای بصری پیکتوگرام استفاده کنند.

۴. استفاده از پیکتوگرام نقاشی یا آدمک

همانطور که قبلا توضیح دادیم روش های مختلفی برای توضیح بصری یک پروژه وجود دارد یکی از این روش‌ها استفاده از نقاشی‌ یا آدمک است.

مثلا در اینفوگرافیک‌ها می‌توانید به جای استفاده از نوارهای نموداری از نقاشی یا آدمک‌ها استفاده کنید تا گیرایی و زیبایی بیشتری داشته باشد.

۵. نظرسنجی

پیکتوگرام‌ها در نظر سنجی ها نیز میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

این نمودارها با خلاصه کردن اطلاعات به خوانندگان کمک می‌کند تا به صورت کلیدی نظر سنجی‌ها را درک کنند.

با توجه به نتایج بدست آمده از بررسی‌ها محتواهایی که پیکتوگرام در آن به کار رفته، مخاطب بیش از ۷۰ درصد تعامل بیشتری با محتوا داشته است، پس پیکتوگرام یک معجزس!

استفاده از پیکتوگرام در نظر سنجی‌ها یکی از تاثیرگذارترین‌ها در اینفوگرافیک هستند، زیرا باعث می‌شود تجسم داده‌های زیادی مانند جمعیت خلاصه و آسان شود  و درک آن برای خوانندگان راحت شود.

نمونه معروف این تکنیک یکی از ویدیوهای معروف یوتیوب به نام کشته شدگان جنگ جهانی دوم است. در این ویدیو سعی شده تا با استفاده از پیکتوگرام تعداد کشته‌های جنگ جهانی دوم هر کشور را نشان دهد.

در واقع سعی شده تا به جای استفاده از اعداد از نمادها استفاده کنند تا واقعیت را به طور ساده تر و اهمیت بیشتر نشان دهد.

۵. اماکن عمومی

پیکتوگرام
پیکتوگرام‌های فرودگاه بین‌المللی دبی

یکی از محل‌های پرکاربرد پیکتوگرام ، اماکن‌های عمومی است. فرض کنید شما برای اولین بار وارد فرودگاه دبی در امارات شدید، کمی هم عجله دارید و زبان انگلیسی هم بلد نیستید. قصد دارید با عجله به سمت گیت پرواز برید. محل گیت را بلد نیستید، دوست دارید از اطلاعات فرودگاه سوال کنید اما چون انگلیسی بلد نیستید امکانش فراهم نیست. تنها راه استفاده از تابلوهای راهنماست البته اوضاع زمانی بدتر می‌شود که شما انگلیسی هم بلد نیستید!

اینجا پیکتوگرام‌ها به کمک شما می‌آیند که در کوتاهترین زمان ممکن به مقصد خود برسید. درسته پیکتوگرام‌ها زبان مشترک ۸ میلیارد انسان هستند!

پیکتوگرام
پیکتوگرام‌های باغ کتاب تهران

نمونه پیکتوگرام بومی هم می‌توان به باغ کتاب تهران اشاره کرد که مینیمال و جذاب طراحی شده است.

۴ نکته اساسی در طراحی پیکتوگرام

پیکتوگرام‌ها می‌توانند بسیار موثر واقع شوند به شرطی که به درستی از آن‌ها استفاده شود.

در این قسمت سعی داریم تا با بهترین تمرین‌ها روش‌ها مختلف طراحی پیکتوگرام‌ها در ذهن شما حک شود.

۱. از نمادهای ساده و پرمعنا استفاده کنید تا پیکتوگرام خود را واضح توضیح دهید

زمانی پیکتوگرام‌ها میتواند بهترین نتیجه را به شما دهد که تا حد امکان ساده باشد و برای اکثریت مردم جهان قابل درک باشد

نمادهایی که دارای جزییات بسیار زیادی هستند باعث گیچ شدن میشوند و تمایل دارند مخاطبان را منحرف کنند

نماد های دقیق و شکل های اصلی بهترین گزینه ها برای پیکتوگرام‌ها هستند(مثل ستاره جعبه‌های مربع و…)

۲. توجه کنید که نمادی که به کار می‌برید مربوط به موضوع  شما باشد

برای مثال اینفوگرافیک زیر برخی از آمارهای گردشگری شهر لاس وگاس را تجسم می‌کند.

این نمادها ساده هستند اما همچنان امارهای کاملی از امار گردشگران ارایه می‌دهد.

نمادهای ساده در عین حال مرتبط، تفسیر داده را برای مخاطبان آسانتر می‌کند.

۳. از رنگ های متضاد برای نشان دادن نسبیت‌ها استفاده نکنید

توجه کنید که از رنگ‌های متضاد در نشان دادن نسبیت‌ها استفاده نکنید زیرا باعث گیج شدن مخاطبان خود خواهید شد.

سعی کنید از سایه همان رنگ استفاده کنید تا مخاطبان بتوانند بهتر داده‌ها را مقایسه کنند، پیش از هرچیزی گرافیست هم باید به روانشناسی رنگ‌ها مسلط باشد.

۴. تعداد نمادها در هر اینفوگرافیک

برای درک بهتر مخاطبان خود سعی کنید از تعداد زیادی نماد در اینفوگرافیک و یا داده‌های خود استفاده نکنید زیرا باعث گیج شدن مخاطب و خواننده خود می‌شوید حداکثر تعداد مجاز ۱۰ پیکتوگرام یا نماد است.

...

در این مقاله سعی کردیم خیلی کوتاه و مختصر راجب پیکتوگرام‌ها صحبت کنیم شما هم اگر کاربردهایی از پیکتوگرام می‌دانید که در این مقاله ذکر نشد خوشحال می‌شویم زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دو =