معرفی ۷ نرم افزار طراحی سه بعدی حرفه ای

معرفی ۷ نرم افزار طراحی سه بعدی حرفه ای

یکی از دغدغه های همیشگی مدل سازان ، طراحان و البته مهندسان پیدا کردن کاربردی ترین و بهترین نرم افزار طراحی سه بعدی و مدل سازی است. در ادامه می خواهیم برترین نرم افزار های مدل سازی را و نرم افزارهای طراحی سه بعدی را به شما معرفی کنیم.

اگر به دنبال نرم افزار مناسب برای طراحی هستید و یا به دنبال بهترین نرم افزار مهندسی برای یک شرکت هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید چرا که می خواهیم بهترین های نرم افزار طراحی سه بعدی را به طور اجمالی و خلاصه معرفی کنیم. البته به این نکته توجه کنید که نرم افزارها با سخت افزار سیستم شما کار می کنند پس بهتر است قبل از انتخاب برنامه، مشخصات برنامه را با سخت افزار سیستم خود مطابق دهید و بعد نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر گرافیست هستید و علاقه به طراحی لوگو هستید مطلب نرم افزار طراحی لوگو را از دست ندهید.

معمولا ارائه دهندگان این برنامه ها حداقل مشخصات سخت افزاری و سخت افزار پیشنهادی برای اجرای روان برنامه بر روی سیستم ها را ارائه می کنند. چنانچه سیستم شما دارای حداقل سخت افزار برای اجرای برنامه است هم قادر خواهید بود که نرم افزار را اجرا کنید اما مطابق مشخصات سیستم خود به آیتم های موجود در برنامه دسترسی خواهید داشت و می توانید از آنها استفاده کنید.

البته بهتر است برای آنکه بتوانید از همه امکانات یک نرم افزار طراحی سه بعدی استفاده کنید، باید تا آنجا که امکان دارد مشخصات سیستم خود را به مشخصات پیشنهادی نرم افزار نزدیک تر کنید. در ادامه ۷ نرم‌افزار کاربردی در زمینه طراحی سه بعدی را معرفی خواهیم کرد.

نرم افزار های کاربردی در طراحی سه بعدی

BLENDER .1 (قیمت: رایگان)

نرم افزار طراحی سه بعدی

Blender یکی از برنامه های محبوب و رایج برای طراحی سه بعدی به شما می رود که البته رایگان هم هست. نرم افزار مذکور، مناسب برای افرادی است که قصد دارند مدل سازی و طراحی را به صورت رایگان شروع کنند. دلیل این موضوع این است که افراد قادر هستند از تمامی ابزارهای نرم افزار استفاده و به مرور مدل سازی و طراحی را فرا بگیرند. این نرم افزار به صورت متن باز یا Open Source منتشر شده و همین باعث می شود تا از ابتدای پروژه خود به مدل سازی ، انیمیشن سازی ، شبیه سازی رندر، ردگیری حرکت ، ساخت و طراحی کامل بازی و بسیاری از امور دیگر بپردازید.

با بهره گیری از این نرم افزار قادر خواهید بود کارهایی مانند مدل سازی یک الگو، باز کردن UV ، شبیه سازی مایعات، بخش های پوستی، مفصل ها و استخوان بندی های بدن کاراکترها ، جان بخشی ، پردازش کارها و دیگر شبیه سازی ها را انجام دهید.

سه سیستم عامل مکینتاش ، لینوکس و ویندوز قابلیت اجرا کردن Blender را دارند. برخی ابزارهای Blender توانایی های پیشرفته ای مانند شبیه سازی اجسام صلب ، حرکت های نرم در بدن ، نشان دادن حالت طبیعی مایعات ، طراحی کاراکترهای قدرتمند و ویرایش بخش های مختلف بر پایه ابزارهای مدل سازی و انیمیشن سازی را دارند.

همچنین با Blender می توانید چند مرحله و کار را برای تکمیل محصول نهایی انجام دهید. این در حالی است که بعضی از نرم افزارها این ویژگی را ندارند. با استفاده از این نرم افزار طراحی سه بعدی، شما به ابزارها و امکانات برای طراحی و مدل سازی دسترسی دارید و البته برای تسلط کامل باید کمی صبوری کنید تا بتوانید ابزارهای جالب در این نرم افزار را پیدا و از آنها برای هرچه بهتر شدن مدل خود استفاده کنید.

Cinema 4D .2 (قیمت : از ۳,۴۹۵ دلار)

نرم افزار طراحی سه بعدی

اگر قصد ساخت و ارائه پروژه ای پیچیده دارید بهترین انتخاب برای شما نرم افزار طراحی سه بعدی Cinema 4D است. شرکت Maxon این نرم افزار را ارائه کرده و تمرکز خود را برای طراحی و مدل سازی های پیشرفته به طوری که می توان لایه های پیچیده را برای پروژه های هنری اختصاص دارد، منعطف کرده است.

کاربران در هنگام استفاده از بخش های مختلف نرم افزار می توانند از بخش Help و راهنمایی هر قسمت استفاده کنند. برای این نرم افزار به طور مکرر آپدیت منتشر می شود که همین امر باعث می شود تا ابزارهای این برنامه مرتب به روز شوند تا بتوانند کیفیت خروجی را به حداکثر برسانند. با Cinema 4D می توان مدل سازی به صورت رویه ای و یا چند ضلعی، جان بخشی و متحرک سازی ، نورپردازی ، تشکیل بافت ، رندر و کوچکترین خصوصیات مدل های سه بعدی را به نمایش درآورد.

چهار مدل از این برنامه توسط شرکت Maxon ارائه شده که عبارتند از:Cinema 4D Prime برنامه اصلی ، Brodcast که یک نسخه برای موشن گرافیک ، Visualize یک نسخه برای طراحی معماری و Studio که همه موارد ذکر شده را پوشش می دهد.

Autodesk Maya .3 (قیمت: یکساله ۱,۴۷۰ دلار)

نرم افزار طراحی سه بعدی

نرم افزار Autodesk Maya که معروف به مایا است، نرم افزار طراحی سه بعدی است که برای سیستم عامل های ویندوز، OS X و لینوکس عرضه شده است. این نرم افزار در ابتدا توسط شرکت Alias Systems برنامه نویسی شد اما حالا به شرکت Autodesk تعلق دارد و توسط همین شرکت هم توسعه داده می شود. از این نرم افزار برای ایجاد برنامه های سه بعدی تعاملی و جمعی مانند بازیهای کامپیوتری و ویدئویی ، انیمیشن ها ، سریال های تلوزیون و جلوه های بصری استفاده می شود.

صحنه های تولید شده را می توان در فرمت های بسیاری خروجی گرفت که البته فرمت پیشفرض بر روی Maya Binary قرار دارد. در نرم افزار مایا، ساختار گرافیکی گره مانندی وجود دارد به این معنی که هر صحنه یک گره دارد و هر گره ویژگیها و خصوصیات منحصربه فرد خود را دارد. به طبع آن، خروجی که نمایش داده خواهد شد مجموعه ای از گره های متصل به یکدیگر است که به اطلاعات یکدیگر هم متصل هستند و زنجیره وار عمل می کنند. برای آن که بتوان راحت تر این شبکه ها را مشاهده نمود دو نمودار Dependency و Directed Acyclic تعبیه شده است.

Autocad .4 (قیمت: یکساله ۱,۱۷۶ دلار)

نرم افزار طراحی سه بعدی

از اتوکد برای رسم نقشه های مهندسی و صنعتی استفاده می شود. این نرم افزار از جمله محصولات عرضه شده توسط شرکتی آمریکایی به نام Autodesk به شمار می رود. اصلی ترین کاربرد این نرم افزار، طراحی و رسم مدل های دو بعدی و سه بعدی با بیشترین ظرافت و بیشترین کیفیت است.

معمولا از ابزارهای این نرم افزار برای تولید مدلهایی که شکل هندسی دارند کمک می گیرند. به طور کلی اتوکد را می توان مجموعه ای از ابزارها برای طراحی و ترسیم مدل های مختلف و اشکال هندسی با بیشترین دقت و ظرافت معرفی کرد با این تفاوت که دقت این نرم افزار بسیار بالاتر از ابزارآلات نقشه کشی است. این بسته به کاربر دارد که از این نرم افزار برای ساخت نقشه صنعتی استفاده کند یا طرح گرافیکی.

نکته‌ای که وجود دارد این است که نیاز هر دوی آنها توسط اتوکد برآورده خواهد شد. شرکت Autodesk دو نسخه از اتوکد برای استفاده مهندسان الکترونیک و مکانیک عرضه و در اختیار آنها قرار داده است.

Zbrush .5 (قیمت: ۷۹۵ دلار)

نرم افزار طراحی سه بعدی

نرم افزار طراحی سه بعدی که قصد معرفی داریم، Zbrush نام دارد که مجسمه سازی و ساخت مدل ها و طرح های سه بعدی و دو و نیم بعدی ، بافت دهی و نقاشی را با هم درمی آمیزد. تکنولوژی خاصی که این نرم افزار از آن استفاده می کند Pixol نام دارد.

این تکنولوژی اطلاعات مربوط به نورپردازی ، رنگ ، نوع جنس و میزان عمق را برای اشیای حاضر در صحنه ذخیره می کند. وجه تمایز Zbrush با سایر نرم افزارها این است که این نرم افزار بیشتر شبیه ساخت مجسمه سازی است.

شرکت هایی مانند Electronic Arts  و ILM از این نرم افزار برای ساخت و طراحی مدل ها با رزولوشن بسیار بالا با بیش از ۴۰ میلیون ضلع استفاده می کنند. این شرکت ها در زمینه ساخت بازی و فیلم و انیمیشن فعالند و به همین خاطر از این ویژگی این نرم افزار بهره می برند.

این نرم افزار از تکنولوژی سطوح دینامیک رزولوشن استفاده می کند تا از طریق آن به کاربر توانایی انجام تغییرات کلی و جزئی را روی مدل هایش بدهد. اصلی ترین ویژگی این نرم افزار که باعث معروفیت آن نیز شده است این است که می تواند جزئیات را با فرکانس متوسط به بالا طراحی کند که قبلا توسط Bump map ها طراحی می شدند.

۶. Autodesk 3ds Max (قیمت: یکساله ۱,۴۷۰ دلار)

نرم افزار طراحی سه بعدی

این نرم افزار توسط شرکت Autodesk 3DS Max ارائه شده که قبلا با نام های ۳D Studio و ۳D Studio Max ارائه می شد. نرم افزار طراحی سه بعدی ۳DS Max نرم افزاری برای ساخت انیمیشن های سه بعدی، مدل ها و بازیها و تصاویر است.

این برنامه توسط شرکت Autodesk Media and Entertainment برنامه نویسی و توسعه داده می شود. این نرم افزار را می توان بر روی نرم افزارهای تحت Microsoft Windows نیز اجرا کرد. توسعه دهندگان بازیهای ویدئویی و کامپیوتری ، استودیوهای ساخت تیزرهای تبلیغاتی ، استودیوهای تجسم و معماری از این نرم افزار استفاده می کنند. همچنین برای تخصیص افکت های فیلم های سینمایی هم از این نرم افزار می شود استفاده کرد.

 (قیمت : ۶۹۵ دلار) Sketchup .7

نرم افزار طراحی سه بعدی

نرم افزار طراحی سه بعدی Sketchup که قبلا Google Sketchup نام داشت برای سازندگان طراحی داخلی ، مهندسان معماری و مکانیک ، فیلمسازی ، طراحان بازیهای ویئیویی کاربرد دارد. نسخه رایگان این نرم افزار Sketchup Make و نسخه پولی آن البته با امکانات بیشتر Sketchup pro نام دارد.

این نرم افزار در حال حاضر متعلق به شرکت Trimble Navigation است که شرکتی فعال در حوزه تجهیزات نقشه برداری و جهت یابی است. طبق ادعای برنامه نویسان این برنامه، استفاده از آن آسان است. یک مجموعه کد باز به صورت آنلاین برای مدل های مونتاژ رایگان مثل در و پنجره به نام ۳D Warehouse وجود دارد که شخص می تواند مدل هایش را در آنجا ذخیره کند. نرم افزار Sketchup از قابلیت کشیدن لایه برخوردار است با استفاده از این قابلیت می توان سطوح را به سبکهای مختلف عرضه کرد.

پلاگین هایی هم برای این نرم افزار در نظر گرفته شده است که در سایتی تحت عنوان Extension Warehouse گردآوری شده تا به کمک آنها، ویژگیها و ابزارهای دیگری به این برنامه افزوده شود.

 در این مطلب تعدادی نرم افزار طراحی سه بعدی کاربردی را معرفی کردیم اگر سوالی داشتید می‌توانید زیر همین مطلب مطرح کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =