لوگوی پرسپولیس در گذر زمان + دانلود لوگو پرسپولیس تهران

لوگوی پرسپولیس در گذر زمان + دانلود لوگو پرسپولیس تهران

لوگوی پرسپولیس در سالهای اخیر داستان‌ها و حاشیه‌های زیادی داشته است. برخلاف تصور طرفداران یکی از پرطرفدارترین تیم ایران یعنی پرسپولیس، باشگاه پرسپولیس یک باشگاه‌ مردمی به شمار نمی‌روند و دلیل آن هم این است که باشگاه پرسپولیس از ابتدا نیز توسط مقامات بلندپایه حکومتی تاسیس شده‌است. در سالهای اخیر نیز تمام فعالیت‌های این باشگاه زیر نظر وزارت ورزش انجام می‌شود.

باشگاه پرسپولیس در ابتدا شهرت بسیار زیادی نداشته است و بعدها با منحل شدن باشگاه شاهین و پیوستن اعضای باشگاه شاهین به پرسپولیس شهرت زیادی را به دست آورده‌ است. از همان زمان‌ها بود که باشگاه پرسپولیس سرزبان‌ها افتاد و طرفداران زیادی پیداکرد. با توجه به منابع محدود و غیر معتبر در ادامه این مطلب بیشتر درباره لوگوی پرسپولیس بحث می‌کنیم پس با مستر سالار همراه باشید.

لوگوی پرسپولیس در گذر زمان

لوگوی پرسپولیس در گذر زمان

تاریخچه باشگاه پرسپولیس (پیروزی)

تاریخچه باشگاه پرسپولیس بسیار پر پیچ‌و‌خم است ولی در اینجا خیلی کوتاه در موردش صحبت میکنیم. این باشگاه در سال۱۳۴۲ توسط علی عبده، فردی با حاشیه‌های فراوان که اعضای خانواده او در زمان پهلوی سمتی در کشور داشتند تاسیس شد. این باشگاه درواقع متعلق به شرکت CRC بود. فعالیت این باشگاه در بولینگ و سایر رشته های ورزشی دیگر بود که حتی این شرکت صاحب یک تیم فوتبال در دسته دوم تهران بود.

از طرفی باشگاه شاهین جزو تیم های معروف و پر طرفدار آن زمان بود و اکثر بازیکنان تیم ملی در آن باشگاه عضو بودند. معروفیت باشگاه شاهین رنگ و بوس سیاسی گرفت و سازمان ورزشی و تفریحی ایران در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۴۶ تصمیم به انحلال این باشگاه گرفت.

علی عبده از انحلال شاهین استفاده کرد و با بیشتر بازیکنان شاهین از جمله پرویز دهداری (مربی شاهین) و مسعود برومند (سرپرست شاهین) مذاکره کرد و آن‌ها را متقاعد کرد که به پرسپولیس بیایند.

دهداری مربی پرسپولیس شد و برومند در نقش سرپرست پرسپولیس فعالیت خود را شروع کرد و این ماجرا هویت تازه‌ای به پرسپولیس داد و تیم شاهین محبوبیتش را به پرسپولیس هدیه کرد.

اولین لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۴۷

همانطور که گفته شد باشگاه پرسپولیس در سال ۱۳۴۲ توسط علی عبده تاسیس شد. نکته جالب این بود که تا ۵ سال این باشگاه هیچ لوگوی نداشت! اما بعد از ۵ سال اولین لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۴۷ معرفی شد، این لوگو به شکل یک پیکر بالدار فروهر طراحی شده‌است. این لوگو سال بعد روی پیراهن استفاده نشد اما یک سال بعد مجدد استفاده شد و این لوگو تا سال ۱۳۵۴  بر روی لباس پرسپولیسی‌ها بود. نکته جالب که کمتر کسی در موردش صحبت کرده است و سانسور شده این است که در آن زمان لوگوی روی البسه قرمز رنگ پرسپولیس به رنگ آبی بود!

لوگوی آبی رنگ پرسپولیس

البته در سال ۱۳۵۲ در برخی بازی‌ها آرم UMBRO برند لباس پرسپولیس بر روی لباس نقش می‌بست. تصمیمات عجیب و غریب و آماتور که نشان از ضعف مدیریت وقت و عدم برنامه‌ریزی و حداقل مشاوره با یک طراح بود. درواقع در لوگوی پرسپولیس هیچ خلاقیتی دیده نمی‌شد و فقط یه نماد بود نه یک لوگو! نماد فروهر + نام باشگاه پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۵۷

طبق معمول در سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ باز هم لوگویی روی پیراهن پرسپولیس نبود اما بعد از این دو سال، در سال ۱۳۵۷ دوباره نماد فروهر با تغییرات جرئی بر روی پیراهن سرخ‌ها نقش بست و جالب است بدانید بعد از سال ۱۳۵۷ و انقلاب با تغییر نام پرسپولیس به پیروزی این تیم تا سال ۱۳۶۵ لباسی بی لوگو در مسابقات می پوشید!

لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۶۵

همانطور که گفته شد بعد از انقلاب همانند باشگاه استقلال، نام باشگاه «پرسپولیس» هم تغییر کرد و به «پیروزی» تغییر نام پیدا کرد. همین موضوع نیز باعث شد تا لوگوی جدیدی جایگزین لوگوی قبلی شود. البته بعدها در سال ۱۳۶۵ این باشگاه به بنیاد مستضعفین واگذارشد و در اقدامی عجیب این بنیاد قصد تغییر نام پیروزی به آزادی را داشت اما بازیکنان این تیم با این نام موافقت نکردند و بعد این موضوع این باشگاه با نام باشگاه پیروزی ادامه داد. مدیران جدید این باشگاه برای طراحی لوگوی جدید برنامه خاصی نداشتند بو به لوزی ساده برند لباسشان umbro بسنده کرده بودند.

تصویری از لباس پرسپولیس بدون لوگو که فقط لوگو برند umbro بر سینه آن نقش بسته است.

بعد از مدت زمان بسیارکوتاهی یک لوگو جدید توسط مدیران سایت برای آن انتخاب شد. نام پیروزی که برای این باشگاه انتخاب شده بود روی این لوگو نمایش داده می‌شد. لوگو سایت در واقع یک حلقه گل بود که داخل آن نام پیروزی نوشته شده بود. البته از این لوگو خیلی روی لباس بازیکنان استفاده نشد. و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲ باشگاه پیروزی هیچ لوگویی نداشت!

ناگفته نماند بعدها عباس انصاری تلاش بسیار زیادی کرد تا نام این باشگاه به عنوان پرسپولیس شناخته شود و به این بهانه نام پیروزی را در کنار نام پرسپولیس داخل پرانتز قرار می‌دادند: پرسپولیس (پیروزی)

لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۷۲

پس از ۳ سال که باشگاه پرسپولیس لوگویی نداشت سر انجام در سال ۱۳۷۲ لوگویی روی لباس پرسپولیس نقش بست که تا همین حالا هم اثراتی از آن در لوگوی این تیم دیده می شود، در واقع ساختار اصلی لوگوی پرسپولیس ابداء شد. تصویری برگرفته از سرستون های تخت جمشید که البته برداشت های مختلفی از آن توسط افراد گوناگون شده است که در ادامه به این موضوع هم خواهیم پرداخت.

لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۷۶

در سال ۱۳۷۶ لوگوی پرسپولیس باز هم تغییر کرد ستون وسط لوگو برداشته شد و سرستون‌ها هم به شکل گاو شاخدار طراحی شد. این لوگو تا اواخر دهه هفتاد این لوگو به همین شکل باقی ماند. ظاهرا همچنان پرسپولیس علاقه زیادی به ایران باستان دارد.

لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۸۳

در سال ۱۳۸۳ لوگویی از جنس لوگوی سال ۱۳۷۲ رونمایی شد. با کمی تغییرات جزئی، مینیمالتر و البته جذابتر. با شروع دهه هشتاد دوباره سکویی که وسط لوگو بود به لوگوی پرسپولیس برگشت و ۳ حلقه نیز روی ان ستون نقش بست. تقریبا چیزی که در لوگوی استقلال وجود دارد!

لوگوی پرسپولیس

لوگوی پرسپولیس در سال ۱۳۹۱

در سال ۱۳۹۱ لوگوی پرسپولیس دچار دگرگونی زیادی شد. اصل لوگو سرجایش ماند اما یک فریم به شکل سپر به دور لوگو اضافه شد، اسم باشگاه هم با فونت درشت داخل فریم گنجانده شد.

لوگوی پرسپولیس

لوگوی جدید پرسپولیس در سال ۱۳۹۶

در سال ۱۳۹۶ از لوگوی جدید یا همان لوگوی ستاره دار پرسپولیس رونمایی شد. در کل لوگو تغییر خاصی نداشت کمی افکتهای لوگو کمتر شده و به صورت فلت درآمده است، سال تاسیس باشگاه به این لوگو اضافه شده و ایرادات لوگوی همچون ذکر نام «پرسپولیس» با فونت فارسی در ۲ جای لوگو برطرف شد. در این لوگو جدید، انعکاس نور به نوک جام شکل جدیدی را به این لوگو داده‌است.

لوگوی ستاره دار پرسپولیس
لوگوی ستاره دار پرسپولیس

حیوان لوگوی پرسپولیس چیست؟ شیردال، گاو یا شیر؟

ماجرای لوگوی پرسپولیس در مورد نوع حیوان ترسیم شده روی لوگوی پرسپولیس بسیار زیاد است و نظرات اکثرا اشتباهی داده شده است. لوگوی پرسپولیس نماد چیست؟ حیوان روی لوگوی پرسپولیس چیست؟ گاو، اسب، شیر یا شیردال؟ سوالات زیاد هست و ما پاسخ همه آن‌ها را می‌دهیم پس همراه باشید.

لوگوی پرسپولیس شیردال

شیردال؟! خیلی از طرفداران پرسپولیس اعتقاد دارند که موجود داخل لوگو شیردال نام دارد.

شیردال موجودی افسانه‌ای است که در داستان‌های قدیمی از آن یاد می‌شود. این حیوان ترکیبی از شیر، عقاب و اسب است که در فرهنگ‌های مختلف نمادهای متفاوتی دارد. دال در زبان کردی به معنی عقاب است و هم اکنون نیز در بخش های بسیارزیادی از کشور استفاده می‌شود.

برای این حیوان داستان‌های زیادی وجود دارد که دریکی از آن‌ها بیان شده‌است، شیردال در یکی از شهرها می‌نشست و از رهگذران ضرب المثل‌های زیادی می‌پرسید. حال اگر فرد جواب این ضرب المثل را غلط  می‌داد، وی را روی تخت می‌خواباند و بدن او از تخت بزرگتر بود، بخش‌های اضافه بدن را می‌برید و اگر کوچکتر بود بدن فرد را می‌کشید. برخی دیگر از مردم این حیوان را به عنوان محافظی برای گنجینه خدایان می‌شناختند.

شیردال علاوه بر تخت جمشید روی معماری شوش نیز دیده می‌شود.سرستون‌های هخامنشی  از مشهورترین مواردی است که می‌توانید حکاکی های شیردال را روی آن ببینید.

خب اطلاعاتی در مورد شیردال داده شد، شاید خیلی از طرفداران علاقه‌مند باشند بگویند شیردال نماد پرسپولیس است اما واقعیت چیست؟ ابتدا یک نگاهی به نمادهای تخت جمشید می‌اندازیم.

سر ستون شیردال تخت جمشید
سر ستون شیردال تخت جمشید

 

 

سر ستون شیر شاخدار تخت جمشید
سر ستون شیر شاخدار تخت جمشید

 

 

سر ستون گاو شاخدار تخت جمشید
سر ستون گاو شاخدار تخت جمشید

پرسپولیس در طول عمر خود حداقل ۹ بار دست به لوگوی خود زده است و به دلیل مفهموم اسمش علاقه زیادی به نمایش تاریخ ایران کهن در لوگو داشته است. از فراوهر استفاده کرد از سرستون شیر استفاده کرد حتی مدت ۸ سال از کله گاو هم استفاده کرد و در نهایت به سرستون شیر شاخدار رسید. پس نماد استفاده شده در لوگوی پرسپولیس شیردال نیست و سرستون شیر است.

لوگوی ستاره دار پرسپولیس

در سالهای اخیر در صفحات اینستاگرامی طرفداران پرسپولیس نکات بسیار جالبی دیده می‌شود و آن هم  ستاره‌ای است که روی لوگوی این باشگاه اضافه شده است. قضیه این ستاره چیست؟

پاسخ این است که طبق قانون نانوشته و چیزی که در اتاق فکر باشگاه پرسپولیس اتفاق افتاد این باشگاه بعد از کسب ۱۰ قهرمانی در لیگ باشگاهی کشور یک ستاره روی پیراهن خود اضافه کرد. تصمیمی که به نظر می‌رسد به دلیل فشار روانی ۲ ستاره رقیب دیرینه یعنی استقلال گرفته شد.

لوگوی ستاره دار پرسپولیس

پرچم ویتنام پرسپولیس

پرچم ویتنام پرسپولیس
طرح موزاییکی پرچم ویتنام توسط طرفداران پرسپولیس!

در این مطلب لوگوی پرسپولیس همانند لوگوی استقلال به صورت دقیق موردبررسی قرارگرفته است، البته هیچ منبع درستی در این زمینه صحبت نکرده بودند و هر رسانه یا فرد حرف متفاوتی را ارائه می‌دادند. اگر درباره این مطلب نظری دارید ممنون می‌شویم با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 8 =

دیدگاه‌ها

فاطمی

1

عالی و کامل بود 👏🏼

m

3

خود پرسپولیس از اول استقلالی بود بعد ی سریا میگن ما از بچگی پرسپولیسی بودیم