لوگوی جدید تراکتور، پیش به سوی برندی نو

لوگوی جدید تراکتور، پیش به سوی برندی نو

پس از مدتها باشگاهی در سطح اول باشگاه‌های کشور تصمیم به بازطراحی و تغییر لوگوی خود گرفت. باشگاه پرطرفدار تراکتورسازی پس از گذشت ۱۴ سال از آخرین تغییر لوگوی خود باز هم دست به تغییر جزئی زد و پیش از آغاز مسابقات فصل جدید از لوگوی جدید تراکتور رونمایی کرد.

طراحی لوگوی جدید تراکتور از کجا کلید خورد؟

این باشگاه در سال ۱۳۴۹ با حمایت کارخانه تراکتورسازی تبریز تاسیس شد و از سال ۱۳۸۸ تا اردیبهشت سال ۱۳۹۷ در مالکیت سپاه عاشورا بود و پس از آن همانطور که طرفداران این تیم اطلاع دارند که پس از واگذاری باشگاه طی یک مزایده در خرداد ۱۳۹۷ این باشگاه به بخش خصوصی واگذار شد و همین اتفاق نقطه عطف باشگاه تراکتور سازی لقب گرفت.

پس از گذشت ۱ سال از واگذاری باشگاه به بخش خصوصی و سپس طی پروسه ۴ ماهه از ابتدای سال تاکنون تغییر نام باشگاه، سرانجام در تاریخ ۱ تیر ۹۸ نام این باشگاه از تراکتورسازی به تراکتور تغییر پیدا کرد و این آغاز تغییرات این برند فوتبالی شد. یکی از مهمترین دلایل این تغییر رو میتوان به ساختار ساده آن اشاره کرد. یکی از مهمترین اصول تعیین نام برند همین ساختار ساده‌ای هست که شما را به اهداف خود نزدیکتر میکند.

جدید
قدیم

لوگوی جدید تراکتور روی کیت آدیداس تیم ملی!

کیت لباس باشگاه تراکتور آدیداس

همانطور که گفته شد پیش از شروع بازیهای لیگ طی مراسمی در ورزشگاه ۶ هزار نفری پورشریفی تبریز از لوگوی تراکتور تبریز رونمایی شد. قاعدتا خیلی بهتر بود پیش از معرفی کیت باشگاه از لوگوی جدید رونمایی می‌شد. این مراسم غیرمرسوم رونمایی از لوگو، همزمان با رونمایی از کیت رسمی باشگاه تراکتور سازی صورت گرفت.

لباسی که به گفته برخی منابع و برخلاف ادعای باشگاه هیچ خبری از قرارداد با آدیداس نیست و این کیت همان البسه تیم ملی ایران است. تیم ملی‌ای که به دلیل انبار پر لباس آدیداس و تسریع در بستن قرارداد با آلشپورت تصمیم به حراج این لباس‌ها گرفت! آدیداس بارها و بارها اعلام کرده به دلیل رعایت نکردن حق کپی رایت هرگز قراردادی با فدراسیون و باشگاه های ایرانی به امضا نخواهد رساند.

تراکتوری بی لقب!

در مراسم رونمایی لوگو تراکتور جا داشت از یک شعار یا لقب جذاب برای این تیم پرطرفدار رونمایی میشد. چیزی که تا به امروز اکثر باشگاه‌های کشور از داشتن آن غافل شده‌اند. باشگاه تراکتور به نام‌های تیراختور، تراکتوری‌ها، گرگ‌های سرخ معروف است. ‎

شال‌هایی با لوگوی قدیمی در مراسم رونمایی از لوگوی جدید!

شال‌هایی با لوگوی قدیمی تراکتورسازی در مراسم رونمایی از لوگوی جدید

کافی است به لوگوهای روی شالگردان‌های طرفداری باشگاه در فصل گرما نگاهی بیاندازید. متاسفانه همانطور که پیش‌بینی می‌شد هیچ خبری از لوگوی جدید تراکتور نیست و از لوگوی قدیمی استفاده شده است.

لوگوی تراکتور کپی است؟!

در بعضی از سایتها برخی مخاطبان اشاره به کپی بودن لوگوی جدید تراکتور کرده‌اند. باید خدمت این دوستان عرض کنم که کپی با الهام گرفتن تفاوت دارد. هیچگاه همرنگ بودن به معنای کپی بودن یه لوگو نیست.

رنگ لوگو

در لوگوی جدید تراکتور تغییر رنگ و حتی اصلاح رنگ دیده نمیشود و این باشگاه تبریزی از همان کد رنگ همیشگی استفاده کرده است.

لوگوتایپ

در قسمت لوگوتایپ لوگوی تراکتور از یک فونت دستساز به اصطلاح من‌دراوردی استفاده شده که اگر دقت کنید متوجه خواهید شده قطر حروف استفاده شده با هم یکسان نیستند و خیلی لنگه به لنگه به نظر می‌آیند. ظاهرا قرار بوده تمام حروف به صورت انگلیسی کوچک به کار رود، اما اگر کمی دقت کنید متوجه یک ایراد ابتدایی می‌شوید. حروف t ابتدای لوگو و t میان لوگو به صورت بزرگ ولی در سایز کوچک استفاده شده است! ایده‌ای که مرزهای قوانین طراحی لوگو را جا‌به‌جا کرده است.
طراحی لوگو تایپ انگلیسی بر اساس انتخاب فونت ۳ سبک دارد: ۱. همه حروف بزرگ باشد ۲. همه حروف کوچک باشد ۳. حرف اول بزرگ باشد

اما اینجا یه کار ترکیبی میبینیم که جذابیتی هم به لوگوی جدید تراکتور اضافه نکرده است. من به طراح لوگو پیشنهاد می‌کنم در بازطراحی لوگوی تراکتور از فونت Avalon  استفاده کنند که مایه آبروریزی باشگاه بزرگ تراکتور نشود. البته داخل کشور ایران عرف است مدیران و سرمایه گذاران سلیقه شخصی خود را به طراح تحمیل میکنند، شاید هم طراح سفارشی نباشد و خود مدیران در این مورد نقش داشتند.

sing  یا نشان
نشان این لوگو همان تراکتور معروف هست که به سمت راست در حال حرکت هست. کلیت این نشان تغییری نداشته و فقط تغییراتی در جزئیات آن دیده می‌شود.

حذف تاریخ تاسیس باشگاه

جالب است که در اقدامی قابل قبول سال تاسیس این باشگاه به صورت کامل از زیر لوگوی باشگاه برداشته شده است. تا جایی که عرف است  تاریخ تاسیس باشگاه زیر لوگو اصلی باشگاه درج نمیشود البته که این مورد کاملا سلیقه‌ای است و مهم آن است که همیشه در هر شرایطی از همین لوگو استفاده شود بدون تغییر در ساختار لوگو!
به نظر میرسد طراح با دید آینده نگرتر این لوگو را اصلاح کرده است.

 UI سایت جدید با لوگوی قدیمی

لوگوی جدید تراکتور

طبق معمول برندهای ایرانی نقطه ضعف مشترکی در رونمایی یکپارچه لوگو دارند، همانطور که میبینید خبر تغییر لوگوی جدید تراکتور روی سایت نمایش داده شده اما لوگوی سایت همان لگوی قبلی باشگاه است.

البته باید به فونت فارسی جذاب سایت هم اشاره کرد. فونت جدید دانا طراحی شده توسط مسلم ابراهیمی. امیدوارم حق کپی رایت این فونت رعایت شده و  این فونت همراه لایسنس از سایت سازنده خریداری شده است.

تراکتور در رویای برند شدن

سعی کردیم در وب سایت mrsalar نگاه کارشناسی به لوگو بیندازد و  به نقاط ضعف و قوت لوگوی جدید تراکتور اشاره کردیم، تراکتوری که در کنار مالک جدیدش در رویایی برند شدن قرار دارد. خوشحال می‌شویم نظر خودتان در مورد این لوگو را کامنت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + چهار =

دیدگاه‌ها

تراختور فن

11

آذربایجان تیملری فرق المز رهلری

سامی

2

میتونست خیلی بهتر باشه

یاور

5

کاش باشگاه های دیگه یاد بگیرن مدیریت یعنی چی

سارا

5

بیشتر ریدازین لوگوی تراکتور‌ بود

علی کریمی

1

در حد رو نمایی نبود

محمد

2

لوگویی کاملا آماتور، فکر نکنم پولی براش پرداخت کردن

تیراختور

متاسفانه استفاده از نماد پرچم ترکیه در لوگوی جدید کاملا محسوس است