لوگوی جدید ایکیا، تغییرات اندک و نامحسوس

مدت مطالعه: 3 دقیقه
لوگوی جدید ایکیا، تغییرات اندک و نامحسوس

بالاخره شرکت ایکیا به عنوان یک شرکت فعال در حوزه فروش مبلمان و لوازم آشپزخانه اقدام به تغییر لوگوی خود کرده و می‌بینیم که لوگوی جدید ایکیا (IKEA) با تغییرات جزئی نسبت به قبل معرفی شده است. این شرکت در سال ۱۹۴۳ به عنوان یک گروه چند ملیتی در کشور سوئد راه‌اندازی شد و حوزه فعالیت آنها به طراحی و فروش مبلمان، لوازم آشپزخانه و سایر وسایل خانگی بود. این شرکت در بین فروش محصولات خود، خدمات خانگی مانند طراحی دکوراسیون را هم انجام می‌داد.

کمپانی ایکیا یکی از بزرگترین شرکت‌های خرده فروشی مبلمان در جهان در سال ۲۰۰۸ بوده است. استارت اولیه این شرکت توسط یک نجار ۱۷ ساله سوئدی به نام Ingvar Kamprad ثبت شد و در سال ۲۰۱۵ با سرمایه بیش از ۴۰ میلیارد دلار به یکی از ۱۰ ثروتمند جهان تبدیل شد.

جالب است بدانید که نام این شرکت (IKEA) برگرفته و ترکیبی از نام Ingvar Kamprad و همچنین  Elmtaryd به عنوان مزرعه‌ای که او در آن بزرگ شده و Agunnaryd به عنوان زادگاه وی در جنوب سوئد است. آمارهای گزارش شده از شرکت ایکیا در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ۴۲۴ فروشگاه این برند در ۵۲ کشور جهان فعال هستند.

بررسی روند  تغییر لوگوی جدید ایکیا IKEA

بدون شک معرفی لوگوی جدید ایکیا IKEA یکی از جدیدترین و مهمترین اخبارهای گزارش شده از این شرکت معروف دنیا است که نگاه‌ها را به سمت خود کشانده است. البته با نگاهی به تصاویر منتشر شده از این لوگو به احتمال زیاد شما هم به این جمله اکتفا می‌کنید «این که همان قبلی است». جالب‌تر اینکه این واکنش اغلب کاربران به این لوگو جدید است.

1983
2019

خوشبختانه سایت‌های بین المللی و ابزارهای گرافیکی امکان بررسی روند تغییر لوگوی جدید ایکیا را به من داده و تمامی تغییرات صورت گرفته بر روی آن را بررسی کردم. به عنوان اولین تغییر که قابل توجه به نظر می‌رسد، افزایش ارتفاع بیضی است که اجازه می‌دهد طراح از حروف بزرگتری برای عنوان شرکت استفاده کنند.

در این لوگوی جدید می‌بینید که درخشندگی حروف کمتر شده است که به طور ویژه در حرف E خودنمایی می‌کند. این موضوع باعث شده که ظاهر کلی این حرف کلاسیک‌تر و سنگین‌تر به نظر برسد.

لوگوی ایکیا
لوگوی قبل و جدید ایکیا به سبک استروک دیزاین
لوگوی ایکیا
زمانی که لوگوی قبلی و بعدی همزمان نشان داده می‌شود تغییرات لوگوی ایکیا بیشتر نمایان می‌شود

در لوگوی جدید ایکیا شاهد بازتر شدن فضاهای خالی (counterspaces) حرف A هستیم که بیشتر خودنمایی می‌کند. در ضمن طراحان تلاش کردند که زاویه‌های حرف K را هم اصلاح کنند. حرف I در سمت چپ تصویر هنوز هم به صورت معلق و جذاب به نظر می‌رسد.

آیا به نظر شما این لوگوی جدید زیباتر دیده می‌شود؟ آیا این تغییرات جزئی را می‌توان یک آپدیت و بروز رسانی برای لوگو IKEA در نظر بگیریم.

لوگوی ایکیا ikea logo
داستان لوگوی ایکیا از گذشته تا امروز

به نظر می‌رسد که تغییرات جزئی در لوگوی یک شرکت اجازه می‌دهد که کیفیت ساختاری آن بیشتر خودنمایی کنند، البته من فکر می‌کنم که این چندان پیشرفت فنی عظیمی محسوب نمی‌شود و معرفی کردن آن به عنوان لوگوی جدید ایکیا کمی اغراق آمیز به نظر می‌رسد.

در حقیقت من شک دارم که هر کدام از فروشگاه‌های این شرکت لوگوی شرکت را بروز کند. اما در هر صورت این جهان دنیای IKEA است و این تغییراتی است که آنها به وجود می‌آورد. به همین دلیل ما هم به این تغییرات و لوگو جدید آنها اهمیت می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پنج =

دیدگاه‌ها

جمشیدی

اگر دقت کنید میبینید که رنگ لوگوی ایکیا نسبت به لوگوی قبلی بهینه تر شده
مرسی از محتوای خوبتون