لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر + لوگوهای جام های جهانی فوتبال

لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر + لوگوهای جام های جهانی فوتبال

چندی پیش از نماد جام جهانی ۲۰۲۲ یا همان لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر رونمایی شد. هنوز شرینی ها و تلخی های جام جهانی روسیه در اذهان ماندگار است. اما تا چشم به هم بزنید جام جهانی ۲۰۲۲ قطر فرا می رسد و بسیاری از کشورهای جهان از الان که نه، از ماهها قبل خود را برای آن آماده می کنند. یکی از مزایای این جام جهانی این است که در نزدیکی کشور ایران برگزار می‌شود و بسیاری از هم وطنان می‌توانند تجربه تماشای این رقابت را از نزدیک داشته باشند.

نماد این دوره از جام جهانی شکلی خاصی دارد. برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که این نماد می‌تواند همه آنچه در قطر وجود دارد را به دنیا نشان دهد. فرهنگ کشور قطر، لباس محلی، رسم‌الخط، رنگ پرچم همه و همه در این نماد مشهود است. در ادوار قبلی جام جهانی نیز از این نماد برای انتقال فرهنگ بومی هر کشور استفاده‌شده است. نمادسازی در جام جهانی از بریتانیا ۱۹۶۶ میلادی شروع شد.

لوگوهای جام های جهانی فوتبال

لوگوی-جام های-جهانی

نماد جام جهانی ۱۹۵۴ سوئیس دایره زمین که در وسط آن پرچم سوئیس نقش بسته است. در جام جهانی ۱۹۵۸ سوئد از حروف VM و رنگ آبی کم‌رنگ و زرد برای نماد استفاده شد. در جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی از ورزشگاه معروف این کشور با پرچم شیلی در داخل آن، استفاده شد.

در جام جهانی ۱۹۷۴ آلمان غربی از رنگ‌های سفید و سیاه و حروف WM74 استفاده گردید. جام جهانی مکزیک۱۹۷۰ نمادی ساده داشت که نمایانگر توپ چهل تیکه بود که در آن زمان بسیار مرسوم بود. در جام جهانی ۱۹۶۶ بریتانیایی‌ها از پرچم و نماد ویکتوریا ملکه انگلستان بهره گرفتند.

در جام جهانی ۱۹۷۸ دودست آبی‌رنگ توپی را در دست گرفته‌اند و تصور این می‌رفت که آرژانتین حتماً قهرمان خواهد شد.اسپانیایی‌ها در جام جهانی ۱۹۸۲ توپی با ادامه پرچم اسپانیا را برای نماد آن دوره ترجیح دادند. دونیم کره زمین و توپی در وسطشان نماد جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک شد.

جام جهانی  ۱۹۹۰ نمادی ساده و گیرا داشت و شامل توپ این بازی‌ها با حاشیه قرمز و سبزرنگ بود. جام ۹۴ ام با نماد پرچم آمریکا و خطوط مورب برگزار شد. جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسوی‌ها نیز نقشه جغرافیایی و رنگ پرچم خود را برای نمادسازی ترجیح داد.

کره و ژاپن از دایره‌های درون پرچمشان برای نماد جام ۲۰۰۲ استفاده کردند. در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان سه استیکر اینترنتی خندان برای نماد جام استفاده شدند. نماد جام جهانی ۲۰۱۰ فوتبالیستی است بارنگ سیاه که مشغول برگردان زدن است. جام‌های جهانی ۲۰۱۴ برزیل و ۲۰۱۸ روسیه هر دو دارای نمادی به شکل کاپ بارنگ پرچم کشورشان هستند.

رونمایی از نماد و لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

اما در جام جهانی ۲۰۲۲ قطری ها به طور مشخص سعی در ایجاد و معرفی طرحی خاص به جهان داشته اند. اتاق فکر قطری ها بعد از ماه ها بررسی و واکاوی، طرحی بسیار زیبا ارایه داده اند که در نوع خود منحصر به فرد است.

همانند زمان برگزاری این مسابقات، نماد این مسابقات نیز متفاوت است.این برای اولین بار در تاریخ است که مسابقات جام جهانی در فصل پاییز برگزار خواهد شد. تا الان تمامی دوره‌های جام جهانی در ماه‌های خرداد و تیر برگزار شده است.

مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آبان ۱۴۰۱) آغاز و در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲ (۲۷ آذر ۱۴۰۱) پایان خواهد یافت.

جدید
قدیم

در این مقاله سعی داریم جزییات و اجزای این نماد را بررسی کنیم همان طور که گفته شد قطری ها با توجه به زحمت بسیار زیادی که برای کسب میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ صرف کرده اند در صدد هستند که رقابت های باشکوهی را به بیینندگان فوتبال اراِِئه دهند و دقت بسیار زیادی صرف نماد سازی می کنند. در لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ چند فاکتور مهم مشهود است که در ذیل بررسی می شود:

معرفی شال عربی

قطری‌ها وابستگی خاصی به لباس محلی دارند و در اغلب کشورهای جهان عرب‌ها را با لباس مخصوص سفیدشان می‌شناسند. قوس بالایی نماد نشانگر گردن‌آویز بودن شال عربی است و در قسمت انتهای بالایی نماد از گره ریزی استفاده‌شده است که کاملاً بیانگر شال پارچه‌ای است.

در ادوار قبلی جام‌های جهانی نماد هر جام معرف کشور میزبان بوده است، قطری‌ها نیز با الگوبرداری از لباس محلی این کار را به نحو احسن انجام داده‌اند. شال عربی است در کشورهای مختلف، به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس مرسوم است و توسط مردم عرب در مراسم و اعیاد استفاده می‌شود.

لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

شکل هندسی جذاب

شکل دایرگی و هذلولی مانند لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر چشم هر بیننده‌ای را به خودش جلب می‌کند. این شکل مبین چسبیدن دو کره به یکدیگر است. کره بالایی نماد جهان و کره پایینی نماد توپ فوتبال است. جام جهانی رویدادی است که دل میلیاردها نفر را در جهان به سمت توپ کروی فوتبال می‌کشاند.

گلدوزی عربی

گلدوزی در هنر و معماری عربی برخی اشکال هندسی جایگاه ویژه‌ای دارد. بر روی پارچه‌ها و دیوارهای قطر از این اشکال به‌وفور استفاده می‌شود. این خطوط برگرفته از خطوط منقش اسلیمی است. در سنن قدیم عربی این نقوش به‌صورت دستی در مناظر شهری استفاده می‌شد. از یک دیدگاه این نقش‌ها به گل و گلدان اشاره دارد. در قسمت پایین لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ از این خطوط استفاده‌شده است.

نقطه‌گذاری عربی:

رسم‌الخط عربی برخی از اجزای نگارشی شکل منحصربه‌فردی دارد. نقطه‌گذاری عربی یکی از نمادهای این رسم‌الخط است. همانند رسم‌الخط نستعلیق در رسم‌الخط عربی نیز نقطه‌ها به‌صورت مربع کامل یا لوزی شکل رسم می‌شود. در قسمت بالای نماد و در بالا و پایین توپ، از نقطه‌گذاری عربی استفاده‌شده است.

توپ فوتبال

بدون توپ فوتبال نماد جام جهانی ناقص خواهد بود. شکل هندسی توپ در بالای سمت راست نماد قرار دارد که بارنگ قرمز تیره درج‌شده است. این شکل هندسی ارتباط آن را با مسابقات فوتبال برقرار می‌کند و رنگ قرمز و سفیدی داخل آن مؤید رنگ پرچم قطر است. شکل هندسی توپ نیز برگرفته از طرح‌های اسلامی است. نوشته TM در کنار نماد نشانگر زیرمجموعه فیفا بودن است. فیفا یک شرکت تجاری است و TM مخفف عبارت TradeMarket  است.

شکل جام مانند

در بطن لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شکل جام مشهود است. نیمه پایینی جام نسبت به نیمه بالایی حجم کمتری دارد و محل گرفتن جام است. تقریباً در اغلب ادوار جام جهانی شکل جام مانند الگوی اصلی لوگوی جام جهانی بوده است.

شکل عدد هشت انگلیسی

قطر برای برگزاری باشکوه جام جهانی به ایجاد و بازسازی ۸ ورزشگاه فوق پیشرفته کرده است و مبالغ هنگفتی را صرف تکمیل آن کرده است. این ۸ استادیوم میزبان شرکت‌کنندگان در جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود. از نگاهی دیگر این الگوی شبیه علامت بی‌نهایت است که نشانگر علاقه بی‌نهایت قوی انسانی است که در طول این جام وجود دارد و بعدازآن نیز ادامه خواهد داشت و اما با اغماض وجود بی‌نهایت بیننده از سراسر جهان نیز می‌تواند یکی از تعابیر آن باشد.

رسم‌الخط عربی

از نکات برجسته این آرم نیز رسم‌الخط عربی است طرز نگارش مشهود است. شیوه نگارش کلمات در عربی به شیوه اسلیمی است و نحوه نگارش کلمات نوشته از بالا و پایین است و برخی حروف به‌صورت کشیده نوشته می‌شوند. در پایین لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ برای واژه “قطر” از کشیدن نی قلم الهام گرفته‌شده است. حرف Q نیز به‌صورت مورب و همانند «واو» کشیده شده است که نشانگر رسم‌الخط عربی است.

رنگ سرخ بلوطی پس زمینه

یکی دیگر از نکات جالب و مشخص در این لوگو استفاده از رنگ بلوطی پرچم قطر در این زمینه این طرح می باشد که ظاهر باید چشمان خود را برای تیزرهای ویژه جام جهانی با این تم رنگ آماده کنیم. اگر این رنگ را بخواهیم از دیدگاه روانشناسی رنگ بررسی کنیم مفهومی جز قدرت، شور، انرژی، هیجان ندارد اما این رنگ در فرهنگ کشور قطر نشانه خون ریخته شده مردم این کشور در جنگ ها جهت استقلال قطر است.

لوگوی جام جهانی 2022 قطر

 سرمایه گذاری سرسام آور قطری‌ها برای جام جهانی ۲۰۲۲

سعی کردیم در وب سایت مستر سالار نگاه کارشناسی به لوگوی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بیندازد، قطری که اولین کشور عربی میزبان جام جهانی فوتبال بزرگسالان مردان است و جالب است بدانید وزیر امور مالی قطر ضمن اعلام اینکه این کشور هفته‌ای ۵۰۰ میلیون دلار برای زیرساخت‌های پروژه جام‌جهانی هزینه می‌کند، چیزی معادل ۲۰۰ میلیارد دلار در این کشور برای جام جهانی هزینه خواهد شد! خوشحال می‌شویم نظر خودتان در مورد این لوگو را کامنت کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 10 =

دیدگاه‌ها

محمدیان

3

کل وب فارسی رو جستجو کنید فقط خبر ۲ خطی از لوگوی جام جهانی قطر رو زدن بدون هیچ توضیح و تحلیلی! واقعا دلیل این همه محتوای تکراری رو‌نمیدونم!!! محتوای فارسی در وب خیلی فقیره. مستر مطلبتون عالی بود

سیامک

4

باریکلا قطر همه چیو با پولشون میخرن

قطری

4

قطر نشون داد در حد و اندازه تیم شماره یک آسیا هست

Danial

گفتنی‌ها رو گفتید، کارشون عالی بود.
توی نماد جام جهانی هم در طی اقدام بی‌سابقه‌ای برای نماد رو به جای حیوانات از نماد فرهنگی خودشون استفاده چردن که خیلی جالبه