لوگوی جدید تپسی؛ نکاتی مهمی که شما از آن بی‌خبرید! + دانلود

لوگوی جدید تپسی؛ نکاتی مهمی که شما از آن بی‌خبرید! + دانلود

لوگوی تپسی تغییر کرد! اگر مشتری تاکسی اینترنتی هستید قطعا نام تپسی را شنیده‌اید. رقیبی که در ماه‌های اخیر با راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی هوشمندانه سعی در رقابت با حریف قَدَر خود اسنپ بود. اینبار تپسی به دنبال رقیب خود اسنپ تصمیم به تغییر لوگوی خود گرفت و در شب‌های سردِ زمستانی سال ۹۸ از لوگوی خود رونمایی کرد پس با مستر سالار همراه باشید تا از لوگوی جدید تپسی بیشتر بدانید.

تپسی چیست؟

خوب است ابتدا تعریف مختصری از کسب‌وکار تپسی کنیم و پس از آن به موضوع ریدیزاین لوگوی تپسی بپردازید. تپسی یک سامانه هوشمند درخواست خودرو تپسی است یک سامانه هوشمند درخواست خودرو که در هر زمان و هر نقطه‌ یا مکانی از شهر، شما را به مقصدتان دلخواهتان می‌رساند.

لوگوی جدید تپسی

شاید در حالت عادی اگر از شما سوال کنند که لوگو تپسی چه شکلی هست جوابی ندارید بدید و شاید جزو اون دسته از افراد باهوش بوده باشید فقط اشاره به رنگ مشکی لوگوی تپسی می‌کنید. درسته حق با شماست لوگوی تپسی عمر خود را کرده بود و وقت جایگزینی آن بود تا بیشتر در ذهن مخاطب بماند. کاری که با توجه به انتقادهای زیاد از لوگوی اسنپ بازخورد مثبت در کسب‌وکار آن شرکت داشت.

جدید
قدیم

لوگوی تپسی

شرکت تپسی در خصوص لوگو جدید می‌گوید: «زندگی در حرکت معنی پیدا می کند و همه ما به دنبال رسیدن به خواسته هایمان در تلاش هستیم. ما آمده ایم تا در مسیر حرکت شما در زندگی همراه تان باشیم و راه رسیدن شما را هموارتر کنیم.ما آمده ایم تا با استفاده از فناوری، هوشمندترین راه حل های حمل و نقل شهری در ایران را فراهم کنیم.»

شاید خیلی از شما دنبال مفهوم لوگوی جدید تپسی هستید، بنابر آنچه که تپسی در کلیپ منتشر شده رونمایی از این لوگو به آن اشاره می‌کند، لوگوی جدید تپسی برگرفته از خطوط خیابان و تاکسی‌های نارنجی رنگ قدیمی است که البته به حرف «ت» الفبای فارسی و حرف اول اسم تپسی هم شباهت دارد.

پیشنهاد میکنم ابتدا این ۳  کلیپی که تپ سی در رونمایی از لوگوی خود در شبکه اجتماعی منتظر کرده است را ببینید تا به بررسی آن بپردازیم.

View this post on Instagram

‌ وقتی مسیر رو پیدا می‌کنی و فکر می‌کنی راهش همینه، اون وقته که باید تلاشت رو چندبرابر کنی. چون دیگه فقط تو نیستی که می‌خواد پیش بره. تو در برابر دیگران هم مسئولی. اون وقته که باید همیشه در حرکت باشی و پویا. درست مثل این چراغ‌ها که تا دیروقت روشن می‌مونن تا رسیدن، برای کسی، کیلومترها اون طرف‌تر، راحت‌تر باشه. هر چیزی که از زندگی‌مون بخوایم، اگه حرکت توش نباشه، رسیدن هم توش نیست. ‌ #تپسی #tapsi

A post shared by TAPSI تپسی (@tapsi_ir) on

لوگوی فارسی و انگلیسی تپسی

لوگوی جدید تپسی

هویت بصری تپسی

خدانگهدار نیم‌فاصله

شاید خیلی از افراد به این نکته ظریف دقت نکرده باشند اما تپسی در یک اقدام هوشمندانه کمی به اوضاع نام برند خود سر و سامان بخشید. تپسی ابتدا با نام تپ‌سی معرفی شد. درواقع نامی که ۲ بخش بود و از نظر انتخاب نام برند با استانداردها کمی فاصله داشت. کاری که دیجیکالا هم کرد و نام خود را از دیجی‌کالا به دیجیکالا تغییر داد.

این کسب‌وکارها متوجه شدند که راحتی مخاطب در نام بردن نام کسب‌وکار یکی از شروط برندسازی است و تپسی هم در نام فارسی این مورد را اصلاح کرده است هم در نام انگلیسی خبری از TAP30 نیست و از واژه TAPSI استفاده کرده است. من هم با مشاوران جدید برند تپسی هم عقیده هستم. این موضوع ضعف هم دارد و آن نام دامنه سایت است TAP30.IR که با نام برند هم‌خوانی ندارد حتی شبکه‌های اجتماعی بر پایه نام TAP30 معرفی شده بود که ظاهرا ID شبکه اجتماعی خود را به tapsi_ir تغییر داده است و دامنه tapsi.ir نیز هم راه اندازی کرده است.

آیکون‌های نیمه اختصاصی

طراحی آیکون اختصاصی در کشور ما بی معنی است تا جایی که صاحب کسب‌وکار درک کاملی از نکات و تاثیرات مثبت این موضوع ندارد. در یک جمله بگویم: شما با آیکون های اختصاصی، خاص و از بقیه رقبا جدا می‌شوید.

آیکون‌های طراحی شده برای برند تپسی خاص نیست اما به دلیل یکپارچگی بودنش بهتر از نبودنش هست.

لوگوی جدید تپسی

رنگ جدید ولی نه‌چندان جذاب

رنگ لوگوی جدید تپسی هم تغییر کرد از مشکی به نارنجی! تغییری خوب ولی نه چندان جذاب. پس از مدت‌ها و خیلی دیر تپسی متوجه شد که با رنگ مشکی در واقع «بدون رنگ» هویتی نخواهد داشت، تنها نکته مثبت این موضوع این است که تپسی با توجه به موضوع روانشناسی رنگ در تبلیغات و برندسازی از رنگی استفاده کرده است که چون رقیبی از این رنگ استفاده نکرده است آن را از سایر رقبا متمایز می‌کند. رنگ قبلی تپسی رنگ مشکی بود رنگی که اغلب در صنعت مد استفاده می‌شود. ظاهرا تپسی تحولاتی در تیم اجرایی خود داشته است.

کافیه کمی از حافظه خودتون استفاده کنید، تپسی چند ماه پیش رنگ جدید خود را لو داده بود! در کمپینی که اسنپ را در کنار خود می‌دید رنگ سبز را برای اسنپ  رنگ نارنجی را برای تپسی انتخاب کرده بود.

تبلیغات محیطی تپسی تبلیغات محیطی تپسی
تبلیغات محیطی تپسی

لوگوی تایپ معمولی‌تر از معمولی

همانطور که گفته شد تپسی نام خود را ارتقاع بخشید اما ظاهرا قدرت طراحی یک لوگو تایپ جذاب را نداشت لوگو تایپ فوق‌العاده ساده است و ظاهرا هیچ ادیت خاصی روی فونت‌ها انجام نشده است.

رابط کاربری سایت فوق‌العاده

شاید کمتر سایتی باشد که رابط کاربری و تجربه کاربری به روزی داشته باشد و از ترند روز دنیا استفاده کنید اما تپسی برخلاف اسنپ که رابط کاربری فوق‌العاده ضعیفی دارد بیشتر برروی این موضوع وقت گذاشته است و رابط کاربری جذابی ارائه کرده است. البته ناگفته نماند بعضی از صفحات و آیکون‌های سایت با یکدیگر همخوانی ندارند اما نمره قبولی میگیرند.

تپسی در سایت خود از فونت دانا استفاده کرده است. بر خلاف ادعای شرکت که معتقد است فونت دانا خیلی با محیط دیجیتال هماهنگ است به نظر من شکل حروف در فونت دانا برخلاف ایران‌سنس جذابیتی در گرافیک دیجیتال ندارند. نکته جالب این است که فونت دانا فقط در برگه‌های اصلی سایت استفاده شده است و در وبلاگ از فونت ایران‌سنس استفاده شده است.

لوگوی تپسی کپی است؟

شاید تعجب کنید من هم به شما حق میدم اما این لوگو جدا از این‌که شباهت‌هایی با لوگوی تِرِلو دارد شباهت زیادی به لوگوی یکی از بزرگترین شرکت‌های تبلیغات آنلاین کشور دارد. شرکتی که اکثر کسب‌وکارهای بزرگ حتما نام آن را شنده ‌اند. شرکت تبلیغاتی فست کلیک که ۲ سال پیش با شعار راهکارهای بازیابی دیجیتال ریبرندینگ شد.

لوگوی تپسی

لوگوی تپسی

این که لوگوی تپسی عوض شده است خیلی خوب است اما به نظرم بهتر بود تپسی کمی بیشتر به دور و ور خود نگاه می‌کرد! به دلیل بومی بودن این کسب و کار شاید شباهت با لوگوی خارجی مساله ای ایجاد نکند اما شباهت با لوگوی بومی آن هم لوگوی یک کسب‌وکار مطرح بومی شاید چندان جالب نباشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 14 =

دیدگاه‌ها

ایمان

1

مستر جان ممنون از تحلیلت لذت بردیم 👏🏼

سالار علی‌محمدی

1

خواهش می‌کنم ایمان جان

Timothy

ممنون از مطلب مفیدتون