لوگوی جدید ترکیش ایرلاینز، لوگویی مدرن برای دنیایی مدرن

لوگوی جدید ترکیش ایرلاینز، لوگویی مدرن برای دنیایی مدرن

یکی دیگر از خبرهای مهم حوزه گرافیک و برندینگ، تغییر لوگو ترکیش ایرلاین (Turkish airline) به عنوان یک شرکت معتبر مسافربری در دنیا بود. این شرکت به بسیاری از کشورهای مهم دنیا و قاره‌های مختلف پرواز دارد و به همین دلیل تعداد مسافرین آنها بسیار زیاد است. تغییر لوگو یکی از تغییراتی است که این شرکت در سال ۲۰۱۹ ارائه کرده و انتظار می‌رود که روند جدیدی در مسیر این شرکت به وجود آمده باشد.

در مطالب قبلی تغییر لوگو زارا را بررسی کردیم و نشان دادیم که چه تغییراتی در آن به وجود آمده بود. اما در این مطلب به سراغ تغییر لوگوی ترکیش ایرلاین خواهیم رفت و جزئیاتی در مورد آن بررسی خواهیم کرد.

داستان راه‌اندازی شرکت ترکیش ایرلاین

در سال ۱۹۳۳ میلادی بود که شرکت بین المللی ترکیش ایرلاین (Turkish airline) به عنوان یک نام تجاری برای شرکت مسافربری کشور ترکیه راه اندازی و تاسیس شد. تا سال ۲۰۱۸، این شرکت مسئولیت برنامه‌ریزی پرواز به ۳۰۴ مقصد مختلف در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا را برعهده داشت. اگر بخواهیم از برخی برندهای منطقه‌ای چشم‌پوشی کنیم، این شرکت یکی از بزرگ‌ترین عاملین مسافرت در دنیا محسوب می‌شود. جالب است بدانید که شرکت ترکیش ایرلاین سرویس‌های بدون‌توقف به چند فرودگاه را دارد و به همین دلیل تنها شرکت فعال در این حوزه هوایی محسوب می‌شود.

این شرکت به ۱۲۲ کشور دنیا پرواز دارد، این یعنی بیش از هر ایرلاین دیگری در هر نقطه جهان. جالب است بدانید که شرکت ترکیش ایرلاین بیش از ۲۰ ناوگان عملیاتی حمل و نقل فعال را در اختیار دارد و بخش باربری آنها هم به ۸۲ مقصد دنیا پرواز می‌کند. دفتر مرکزی این شرکت در ساختمان مدیریت عمومی هواپیمایی کشور ترکیه و در فرودگاه آتاتورک در Yeşilköy, Bakırköy, Istanbul است.

تغییرات لوگوی ترکیش ایرلاین

اما چیز مهمی که در این مطلب مورد نظر ماست، تغییر لوگو ترکیش ایرلاین بود که چندان هم ملموس به نظر نمی‌رسد و بیشتر تغییراتی در جزئیات آن به وجود آمده است. این تغییرات به شکلی است که لوگوی شرکت از یک حالت بولد و برجسته خارج شده و تبدیل به یک تصویر فلت و معمولی شده است. در اصل، آرم ترکیش ایرلاین ثابت و یکسان باقی مانده است، اما در برخی از قسمت‌های آن تغییراتی به وجود آمده که انگار تصویر آن بالغ‌تر و جذاب‌تر است.

جدید
قدیم

حذف قسمت‌ها و هایلایت های برجسته، حذف سایه‌های افراطی و تغییرات جزئی یک نوع امتیاز ساده و مناسب برای این لوگو جدید است. این تغییرات به شکلی است که پرنده در داخل لوگو بهتر دیده می‌شود و زاویه‌های آن کمی بیشتر شده است. تغییر سبک تصویر زمینه قرمز لوگو به شکلی است که دیده شدن پرنده در داخل آیکون جذاب‌تر است و بیننده راحت‌تر با آن ارتباط می‌گیرد. استفاده از سبک گرافیکی Flow کمک کرده که تصویر پرنده به انتهای دایره قرمز کشیده نشود و به همین دلیل واضح‌تر دیده می‌شود.

در مورد تایپوگرافی تغییر لوگو ترکیش ایرلاین می‌توان به نوعی تایپوگرافی عاقلانه و کاربردی اشاره کرد که علیرغم سادگی می‌تواند هویت برند را به خوبی نشان دهد. در لوگو جدید از تیرگی رنگ قرمز زمینه کمتر شده و می‌توان یک قرمز غلیظ‌تر را در آن دید. در کنار لوگو هم واژه (Turkish airline) به رنگ تیره دیده می‌شود. به نظر می‌رسد که تلفیق رنگ سیاه و رنگ قرمز بسیار جذاب‌تر از تلفیق رنگ آبی و رنگ قرمز باشد و به همین دلیل جذابیت لوگو نسبت به قبل افزایش بیشتری داشته است.

بررسی‌های گرافیکی تغییر لوگو ترکیش ایرلاین نشان می‌دهد که این تغییرات هم در زمینه استفاده از وب سایت و اپلیکیشن و هم در زمینه چاپ کتابچه و بنرهای تبلیغاتی به این شرکت کمک می‌کند و نگاه بیشتری به سمت آن می‌کشاند.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 14 =