روز جهانی گرافیک چه روزی است؟ شعار شورای بین المللی طراحی گرافیکی ۲۰۲۰

روز جهانی گرافیک چه روزی است؟ شعار شورای بین المللی طراحی گرافیکی ۲۰۲۰

طراحی گرافیکی آنقدر جزئی از دنیا مدرن ماست که تصور زندگی بدون آن دشوار است و از بعضی جهات، ما هرگز نمی‌توانیم بدون آن زندگی کنیم پس بیاید در مورد روز جهانی گرافیک و اهمیت آن صحبت کنیم. ارتباط تصویری به اندازه انگشتان دست ما قدیمی است، اگرچه این سفر طولانی از ابزارهای سنگی گرفته تا لوح‌های دیجیتال همواره وجود داشته‌است. به طور خلاصه، تاریخچه طراحی گرافیک داستانی است که کل وجود انسان را در بر می‌گیرد و این قدرت را دارد که حتی از طراحان گرافیک مدرن الهام بخش و آگاه شود.

روز جهانی گرافیک

مفهومی که در سال ۱۹۹۵ توسط کیم پائولسن (معاون رئیس جمهور ۱۹۹۳-۱۹۹۵) به منظور بزرگداشت بنیاد شورا طراحی گرافیکی در ۲۷ آوریل ۱۹۶۳ تدوین شد، این روز در ابتدا به عنوان روز جهانی گرافیک، در سال ۲۰۱۲ به روز طراحی ارتباطات جهانی تبدیل شد.

در کشور ما نیز چند سالیست که اهمیت طراحی گرافیکی به خوبی درک شده و به همین دلیل با تشکیل انجمن صنفى طراحان گرافیك ایران، روز جهانی گرافیک مطابق با روز جهانی آن یعنی ۲۷ آوریل و مقارن با ۸ اردیبهشت به عنوان روز طراحی گرافیکی و روز گرافیست انتخاب شده است.

طراحی گرافیکی یک فرایند خلاق است، که اغلب مشتری و یک طراح را درگیر می‌کند و به طور سنتی در رابطه با تولید کنندگان فرم تکمیل می‌شود. طراحی گرافیک برای انتقال پیام خاص به مخاطب هدفمند، معمولاً از طرف مشتری ، معروف به «مختصر» انجام می‌شود. اصطلاح طراحی گرافیک همچنین می تواند به تعدادی از رشته‌ها هنری و حرفه ای اشاره داشته‌باشد که بر ارتباطات و ارائه بصری متمرکز شده‌اند و روز جهانی گرافیک فرصتی است برای ارج نهادن به زحمات افراد فعال در تمامی این رشته‌ها.

روز جهانی گرافیک چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

هدف روز جهانی گرافیک این است که طراحان را به چالش بکشیم تا تأثیر عمیقی بر بهزیستی افراد در محیط‌ها محلی خود داشته باشند و با استفاده از طراحی به عنوان وسیله‌ای برای احترام به تنوع، فراتر از مرزها و بهبود کیفیت راه حل‌ها ابتکاری برای نیازها محلی بیابند. هر ساله در تاریخ ۲۷ آوریل و در روز جهانی گرافیک از شرکت‌کنندگان در سراسر جهان دعوت می‌شود تا با برگزاری رویدادها و ابتکارات عمومی ، لحظه‌ای از طراحی را جمع‌آوری ، نوآوری و زندگی کنند.

امروزه طراحی گرافیکی خدمات وسیعی را در اختیار بشریت قرار داده‌است و در عرصه‌ها مختلف سبب آگاه‌سازی افراد جامعه شده‌است.

امسال روز جهانی گرافیک با شیوع ویروس کرونا متقارن شده‌است و به بهانه این موضوع امسال می توان بیش از هر سال دیگری به اهمیت وجود طراحی گرافیکی پی‌برد چرا که طراحی گرافیکی نقش مهمی در آگاه سازی افراد در مورد شیوع، کنترل و اقدامات مناسب برای مهار شیوع ویرس کرونا داشته‌است. به بهانه روز جهانی گرافیک می‌توانید از طریق این لینک به مطالعه اهمیت طراحی گرافیکی در مهار ویروس کرونا بپردازید.

روز جهانی گرافیک در سال ۲۰۲۰

شورای بین المللی طراحی عبارت حرفه‌ای باش را به عنوان شعار روز جهانی گرافیک در سال ۲۰۲۰ انتخاب کرده‌است.
روز جهانی گرافیک که اکنون با عبارت روز جهانی طراحی (WDD) شناخته می‌شود، فرصتی است برای شناخت ارزش طراحی و ظرفیت آن برای تغییر در جهان و اعلام سالگرد تأسیس شورای بین المللی طراحی در ۲۷ آوریل ۱۹۶۳.

طراحان تأثیر مهمی بر محیط ساخته شده و بنابراین کیفیت زندگی بسیاری از افراد و همچنین سیاره دارند. ما باید در مورد تأثیرات اقدامات خود و مسئولیت‌هایی که در جمع داریم حرفه‌ای باشیم و این همان مهم‌ترین هدف شعار روز جهانی گرافیک در سال ۲۰۲۰ خواهد‌بود.

شعار امسال انجمن طراحی گرافیکی چه مفهومی را دنبال می کند؟

به عنوان یک طراح، باید تصمیم بگیریم که آیا خودمان را حرفه‌ای می‌دانیم یا نه. بین حفظ یک استاندارد حرفه‌ای و همیشه فراهم کردن آنچه مشتری‌ها می‌خواهند، تفاوت اساسی دارد. بعضی اوقات این دو مورد از نظر مسئولیت‌ها یک متخصص طراحی می‌توانند اختلاف نظر داشته‌باشند. اگر خودمان را حرفه‌ای می‌دانیم، باید به مجموعه ای از اصول متداول که ما حاضر به سازش نیستیم، پایبند باشیم. اگر ما خودمان را حرفه‌ای می‌دانیم، باید تأثیر کار خود را بیش از مشتری و فرد نهایی کاربر در نظر بگیریم. ما مسئول هزینه‌ها اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی اقدامات حرفه‌ای خود هستیم.

شورای بین المللی طراحی امروز بزرگترین سازمان بین المللی است که نمایندگان انجمن‌ها حرفه‌ای طراحان، در طیف رشته‌ها طراحی است. شورا با شناخت نقش فزاینده‌ای که طراحان در قرن بیست و یکم بازی کرده‌اند، در برابر بحران اقتصادی، زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از مصرف بی رویه، شورا نیاز فوری جامعه طراحی را برای ارزیابی مجدد از نقش و مسئولیت‌ها طراح درک می‌کند. طراحان باید معنای یک طراح حرفه ای را دوباره تعریف کنند.

پس اگر در یکی از رشته ها طراحی گرافیکی مثل گرافیک کامپیوتری فعالیت می‌کنید فرصت خوبیست تا مفهوم شعار امسال روز جهانی گرافیک را در اولویت فعالیت‌ها گرافیکی خود قرار دهید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =