رنگ سال ۲۰۲۱ – ۱۴۰۰ زرد و خاکستری (نور انتهای تونل ۲۰۲۰)

رنگ سال ۲۰۲۱ – ۱۴۰۰ زرد و خاکستری (نور انتهای تونل ۲۰۲۰)

در روزهای پایانی سال میلادی ۲۰۲۰ هستیم. همانند هر ساله موسسه پنتون در این روزها رنگ سال را انتخاب می‌کند. در این مطلب قصد داریم به معرفی رنگ سال ۲۰۲۱ یا رنگ سال ۱۴۰۰ بپردازیم.

رنگ سال ۲۰۲۱ | ۱۴۰۰

در ابتدا اگر نمی‌دانید پنتون چیست، مطلب پنتون چیست را مطالعه کنید. همانطور که گفته شد شرکت پنتون هر ساله در روزهای پایانی سال به صورت غیر رسمی معرفی می‌کند.

با توجه به شرایط خاص دنیا امسال استثناً دو رنگ به عنوان رنگ سال ۲۰۲۱ انتخاب شدند، یکی خاکستری نهایی و خنثی (Ultimate Gray ) و دیگری زرد روشن ( Illuminating).

رنگ سال 2021
رنگ زرد و خاکستری سال ۲۰۲۱

کد رنگ سال ۲۰۲۱

خاکستری نهایی و خنثی (Ultimate Gray ) با کد Pantone ۱۷-۵۱۰۴ و زرد روشن (Illuminating) با کد Pantone ۱۳-۰۶۴۷ رنگ سال ۲۰۲۱ هستند.

زرد روشن

13-0647 TCX
Illuminating

RGB
245 223 77
HEX
F5DF4D
CMYK
7 7 82 0
خاکستری خنثی

17-5104 TCX
Ultimate Gray

RGB
147 149 151
HEX
939597
CMYK
45 36 36 0

سال ۲۰۲۰ سال سخت و آشفته‌ای در تمام دنیا بود، بنابراین عجیب نیست که مؤسسه رنگ پنتون دو رنگ را به عنوان رنگ سال انتخاب کرده است، این انتخاب نشان دهنده بلاتکلیفی نیست بلکه می‌تواند یک استعاره باشد: نور انتهای تونل!

آقای لوری پرسمن، معاون رئیس مؤسسه رنگ پنتون گفت: هیچ رنگی نمی‌تواند معنای لحظه را درک کند؛ همه ما فهمیدیم که به تنهایی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. همه ما درک عمیق‌تری از چگونگی نیاز به یکدیگر و حمایت عاطفی و امید داریم.

این ترکیبی است که بیانگر انعطاف پذیری، خوش بینی و امید و مثبتی است که ما نیاز داریم. لئاتریس آیزمن، مدیر اجرایی مؤسسه رنگ پنتون گفت: تصمیم ما انتخاب دو رنگ مجزا در کنار هم است.

در توضیح این انتخاب همچنین گفته شده است: یک پیوند رنگی، پیامی از قدرت و امید را ارائه می‌دهد که هم ماندگار است و هم روح بخش. در بیانیه منتشر شده در وب سایت پنتون آمده است: “عملی و سنگی اما در عین حال گرم و خوش بین، اتحاد بین قدرت و مثبت بودن؛ این یک داستان رنگی است که احساسات متفکرانه عمیق‌تر را با وعده‌ای درخشان و دوستانه در بر می‌گیرد.

روانشناسان رنگ معتقدند در سال ۲۰۲۱ باید حس کنیم که تاریکی سال ۲۰۲۰ تمام و همه چیز روشن میشود که این تفکر برای روح انسان لازم است.

رنگ سال 2021
رنگ زرد و خاکستری سال ۲۰۲۱

همانطور گفته شد در ۲۲ سال گذشته این اولین بار است که دو رنگ مجزا  به عنوان رنگ سال  انتخاب می‌شوند؛ برای اولین بار یک رنگ از طیف رنگ خاکستری  به عنوان رنگ سال انتخاب می‌شود اما رنگی از طیف زرد برای دومین بار است انتخاب میشود در سال ۲۰۰۹  پس از آنکه بحران اقتصادی بزرگ سال ۲۰۰۸ بسیاری از کشورها را تحت تأثیر قرار داد و پنتون رنگ سال ۲۰۰۹ که از نوعی شراب گرفته شد که رنگی از طیف رنگ زرد که شبیه به رنگ آب پرتقال بود را به عنوان رنگ سال انتخاب کرد.

با توجه به اینکه گفته می‌شود رنگ خاکستری با خلق و خوی منفی مانند غم، ترس و ناامیدی مرتبط است، انتخاب رنگ خاکستری شاید اندکی پیچیده به نظر برسد اما پنتون اعلام کرد این یک سایه خاکستری متوسط است و نه سایه‌ای سنگین و به دلیل کیفیت مقاومت و قابلیت اطمینان آن انتخاب شده است.

فرض کنید در سال ۲۰۲۰ در تاریکی پس از غروب آفتاب ، آسمان به رنگ آبی کلاسیک درامده‌ است و وارد تونلی تاریک شدیم که حوادثی همچون کرونا، قیمت دلار و …  پس از گذراندن این تونل طولانی و خسته کننده در انتهای تونل نوری میبینیم همچون رنگ خاکستری و زرد گرم که نوید این را می‌دهد که همه سختی‌ها تمام شده و روشنی مطلق در راه است.

در این مطالب مطابق عادت هر سال درباره رنگ سال صحبت کردیم اگر نظری درمورد رنگ سال ۲۰۲۱ دارید ممنون میشم با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 18 =