برند بوک یا کتابچه برند چیست؟

برند بوک یا کتابچه برند چیست؟

قبل از تعریف برند بوک یا کتابچه برند، فردی را متصور شوید که کارت ویزیتی بسیار زیبا و جذاب را به شما می دهد و از شما تقاضا دارد که برای همکاری بر روی او هم حساب کنید. شما کارت او را دریافت می کنید و همه اطلاعات کارت اعم از سایت و تصاویر و صفحات شبکه های مجازی او را رصد می کنید. اما ممکن است پس از پرس و جو و گشت و گذار در سایت و شبکه های اجتماعی منتسب به آن شخص، احساس عدم وجود تطابق میان کارت ویزیت دریافت شده و محتویات درون سایت، درون شما به وجود آید.

فقدان برند بوک و عدم تطابق هویت بصری برند

برای جلوگیری از عدم تطابق هویت بصری برند، نیاز به این داریم که همه را یکدست کنیم. به این معنی که تصور کنیم زبان معرفی همه آنها یکسان است و همه را جزو یک گروه بدانیم.

آیتم هایی مانند : سایت، تصاویر، لوگو و آرم ها، رنگ های به کار گرفته شده، فعالیت های بازاریابان، آرمان و شعارها، چگونگی برخورد با مشتری، نوع نوشتاری متون و سایر موارد باید به صورت یکسان باشند. چنانچه این طور نباشد ادعای شما در مورد داشتن یک برند، واهی خواهد بود.

قبلا در مطالب «برند چیست؟» و «برندینگ چیست؟»، به طور کلی مفهوم برند و برندینگ را تشریح کرده ایم. در مجموعه مطالب برندینگ هم تلاش کردیم تا برندینگ را از زوایایی مختلفی بررسی و ترفندهای آن را معرفی کنیم.

اکنون می خواهیم در وب سایت مستر سالار شما را با قسمتی از برندینگ آشنا کنیم که برند بوک و یا کتابچه برند نام دارد.

برند بوک چیست؟

برند بوک یا کتابچه برند، به مجموعه ای می گویند که از تعدادی اصل و قانون جمع آوری شده که به کمک آنها به دو سوال برند چگونه نمایش داده می شود یا برند شما چگونه و چه کار می کند پاسخ می دهد.

برند بوک چه مواردی را دربر می گیرد؟

کتابچه برند یا برند بوک مواردی از قبیل: ۱. دید جامع و کامل به اهداف و آرمان های برند ۲. واژه شناسی ۳. لوگو، علامت و شعار تبلیغاتی با دلیل انتخاب این لوگو و شعار ۴.رنگ به کار رفته در برند ۵.فونت به کار رفته در متون برند ۶.طراحی کارت ویزیت و پیام های درون آن، را در بر می گیرد.

برند بوک یا کتابچه برند، به مجموعه ای می گویند که از تعدادی اصل و قانون جمع آوری شده که به کمک آنها به دو سوال برند چگونه نمایش داده می شود یا برند شما چگونه و چه کار می کند پاسخ می دهد.

چنانچه در اول راه اندازی برند خود هستید، همین المان ها می تواند ساختار کلی برند شما را مشخص کند، اما برای نشان دادن جزئیات، موارد زیر هم در کتابچه برند قرار خواهند گرفت:

 • ساختار تبلیغاتی محیطی
 1. ساختار تابلوهای مهم و اصلی و نمایندگی برند
 2. تابلوهای راهنمای ورودی
 3. معماری و دکوراسیون داخلی
 4. ساختار برگزاری همایش و اجلاس ها
 5. پرچم ها
 6. ساین برد ها
 7. استندها و بنرهای تبلیغاتی برند
 8. ساختار تبلیغات ویدیویی
 9. ساختار تصاویر در تبلیغات
 10. چگونگی استفاده از لوگو تحت عنوان زیرشاخه
 11. شکل زیرنویس های تلوزیونی
 12. ساختار ایمیل و پست الکترونیکی
 13. نوع نوشتن متون تبلیغاتی و اصول کپی رایت
  و…

برند بوک برند بوک

برند بوک

 • ساختار بسته بندی کالاها
 1. نوع بسته بندی کالا
 2. ساختار چمدان های دستی
 3. وسایل حمل و نقل
 • ساختار مکان های فروش
 1. ساختار استندها در نمایشگاه ها
 2. ساختار غرفه ها در نمایشگاه ها
 3. لباس و یونیفرم کارکنان
 4. مدل هدایا
 • سبک ثبت عکس
 • شکل کلی سایت
 • قسمت راهنما برای ادیتورها، گرافیست ها و کپی رایترها

برند بوک

توجه کنید که اصول تدوین شده از سوی شما برای ادیتورها، گرافیست ها و… نباید به گونه ای باشد که جلوی خلاقیت آنها را بگیرد، بلکه این چارچوب و اصول باید به سیکل کاری آنها فرم دهد و رسانای برند شما به مخاطبین باشد.

مناسب ترین زمان برای نوشتن برند بوک یا کتابچه برند

مناسب ترین زمان برای نوشتن برند بوک، مقطعی است که توسط آژانسی برندینگ، هم سو با شروع فعالیت های بازاریابی آژانسی که با آن همکاری می کنید و هم زمان با طراحی لوگوی برند شما باشد. در این صورت تلاش های شما کارساز خواهد بود.

برند بوک بروزرسانی می‌شود!

چندان اهمیت ندارد که پس از نوشتن برند بوک، بخواهید آن را ویرایش کنید. مثلا می توانید در جهت توسعه برند خود گرافیستی را که لوگو برند شما را طراحی کرده را دعوت کنید تا شما را در ایجاد تغییرات مثبت در برند بوک یاری کند. طوری عمل کنید که همواره بتوان گامی دیگر برای بهتر شدن بردارید نه اینکه خود را محدود کنید. توصیه می شود که انجام این فرایند را به آژانسی برندینگ محول کنید.

طراحی برند بوک برای چه مخاطبینی است؟

اول فکر کنید که چه کسانی باید برند بوک یا کتابچه برند شما را دریافت و مطالعه کنند. اگر شما مخاطب خود را بشناسید، در واقع به خودتان برای طراحی برند بوک استاندارد و مفهومی کمک کرده اید.

مثلا اگر می خواهید برند بوک خود را برای افرادی تهیه کنید که در مجموعه شما نیستند، نباید از لغات درون سازمانی و گروهی خود که برای آنها غیر قابل مفهوم است، استفاده کنید. همچنین سعی کنید نوع نوشتاری متون شما دوستانه و صمیمی باشید تا ضمن رساندن پیام به مخاطب، احساس تعامل با او را هم به او تحمیل کنید.

برندتان قبلا در کجا قرار گرفته است؟

چنانچه در برند بوک خود، آرم و یا فونت و رنگ را ویرایش کردید، حتما به مکان هایی که برند بوک شما در آنجا قرار گرفته است توجه کنید و به طور کلی تاریخچه تبلیغاتی برند خود را بررسی و لیست برداری کنید. جزئی ترین موارد و مکان ها می توانند اهمیتی بزرگ داشته باشند. پس از رجوع به سوابق، حالا می توانید تغییرات را متناسب با سوابق برند خود اعمال کنید.

برند بوک، سدی برای جلوگیری از اتلاف بودجه

برای انجام فعالیت های بازاریابی، فعالیت ها تبلیغاتی و برندینگ و تقریبا همه فعالیت هایتان، به افرادی مانند گرافیست ها، کپی رایترها و… احتیاج خواهید داشت.

اگر خود این افراد بخواهند برای شما بنر، شعار و… طراحی و تولید کنند، احتمالا نمی توانند متوجه اهداف و مفهوم برند شما بشوند و به همین جهت ممکن است طرح هایی را تشکیل دهند که خلاف جهت برند شما و یا مسیر برند شما را مختل کنند.

در اینجا کتابچه برند به شما برای جلوگیری از اشتباهات و اتلاف بودجه و زمان کمک می کند.

برند بوک را چند صفحه طراحی کنیم؟

برند بوک را می توان از یک تا صد صفحه طراحی کرد. این میزان بسته به گستردگی برند و علامت های تصویری و روش های بازاریابی شما دارد.

به عنوان نمونه وبسایتی را در نظر بگیرید، این وبسایت می تواند در فضای آفلاین فعالیتی نداشته باشد، در عوض باید یک لوگو، تایپوگرافی و رنگ را برای برند بوک خود مشخص کند و اینگونه فقط یک برند بوک یک صفحه ای داشته باشد.

در عین حال، برند بوک تولیدی شما باید به اندازه وسعت برند شما باشد. از سویی باید به گونه ای طراحی شود که اطلاعات برند شما را بدون کم و کاستی نمایش دهد.

برند بوک خلاقانه طراحی کنید

مخاطب از برند بوک شما، میزان خلاقیت شما را درک می کند. قانون خاصی برای طراحی برند بوک یا کتابچه برند وجود ندارد. پس خلاقیت خود را به کار ببرید تا موجبات افزایش حداکثری آگاهی از برندتان را در مخاطبان فراهم کنید. به عنوان مثال حتما نباید برند بوک شما PDF باشد، بلکه می توانید همه آنچه را که لازم است، از طریق محیط اینترنت نشان داده و نگهداری کنید تا از تمامی عناصر خلاقانه مد نظرتان راحت تر استفاده کنید. توجه کنید که طراحی برند بوک به گونه ای نباشد که آن را پیچیده و گنگ نشان دهد، بلکه در عین سادگی مفهومی بودن را هم فراموش نکنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سیزده =