برندسازی استارتاپ‌ با بودجه کم

برندسازی استارتاپ‌ با بودجه کم

اولین کاری که پس از شروع یک استارتاپ انجام می‌دهید آماده شدن برای برندسازی است. شروع این کار برای استارتاپ بسیار هیجان انگیز است.

اما در هنگام شروع باید به این فکر کنید که این برندسازی استارتاپ شما چقدر برایتان هزینه دارد و با این بودجه کم چگونه برندینگ کنیم و موفق شویم؟ البته ممکن است این برندسازی برای شما خیلی هم هیجان‌انگیز نباشد به خصوص اگر شما کار خود را با بودجه محدود شروع کرده باشید.

یک برندسازی قوی و موثر واقعا به شرکت شما کمک می‌کند تا در بازار رقابتی ایستادگی کنید. به همین منظور شما به عنوان یک تازه وارد باید زمان و تلاش خود را برای ایجاد یک برندسازی ارزشمند صرف کنید.

اینکه ما بدانیم چگونه برندسازی کنیم و درواقع تمام مراحل برندسازی برای استارتاپ اغلب می‌تواند خیلی هزینه‌بر باشد اما واقعا صرف این همه هزینه لازم نیست!

راه‌های زیادی وجود دارد که شما بتوانید برای کسب‌و‌کار جدید خود یک برند ایجاد کنید و می‌توانید هزینه‌ای را که می‌خواهید صرف برندسازی برای استارتاپ خود کنید در قسمت‌های دیگر کسب‌و‌کار خود صرف کنید.

گذشته از همه این‌ها، مواردی مانند توسعه محصولات و خدمات مشتری در اولویت فهرست هزینه‌های استارتاپ شما قرار می‌گیرد.

چگونه استارتاپ خود را با بودجه کم برندسازی کنیم؟

۱. ایجاد استراتژی برند

ایجاد استراتژی برند اولین قدم برنامه‌ریزی است. اگر می‌خواهید بدانید چگونه برندسازی کنیم و موفق باشیم باید برای خود یک استراتژی برند ایجاد کنید و طبق آن پیش بروید.

این کار برای شما اطمینانی حاصل خواهد کرد که شما منابع و زمانی را که برای برندسازی در بلندمدت صرف می‌کنید به هدر نمی‌دهید.شما باید از استراتژی کلی کسب‌و‌کار خود به عنوان زمینه‌ای برای استراتژی برندسازی خود استفاده کنید.

۲. تحقیقات بازار را انجام دهید

هنگامی که شما در حال برنامه‌ریزی برای استراتژی برندسازی برای استارتاپ خود هستید باید تحقیقات زیادی انجام دهید.

  • با شناسایی مشتریان یا مشتریان هدف خود شروع کنید و در مورد آن‌ها تحقیق کنید تا بفهمید چگونه برندسازی کنیم . موفق‌ترین شرکت‌های تجاری، برای ایجاد نام تجاری و برند‌سازی خود یک گروه هدف از مخاطبان را انتخاب کردند و سپس بر اساس بازخوردهایی که از این گروه گرفتند در مورد برندسازی خود تجدید نظر می‌کردند.
  • در مورد رقبای خود و فعالیت های آن‌ها تحقیق کنید که رقبای شما چه کارهایی برای موفقیت برندسازی خود انجام داده‌اند. از طریق جستجوگرها و همچنین ابزارهای سئو می‌توانید این تحقیقات را درباره رقبای خود انجام دهید. به مواردی مانند ایده‌های کلمه‌های کلیدی، درصد حجم ترافیکی که دریافت می‌کنند و نتایج رقبای خود توجه کنید تا بتوانید شکاف‌های و نقص‌های استراتژی‌های برندسازی خود را پر کنید.

۳. رعایت اصول اولیه برندسازی

تلاش کنید تا ابتدا اصول اولیه برندسازی را رعایت کنید تا بفهمید  با بودجه اندک چگونه برندسازی کنیم. هنگامی که شما تصمیم به برندسازی برای استارتاپ خود می‌گیرید، اولویت با ایجاد لوگوی جذاب و یک شعار قوی برای برند است.

این‌ها بخش مهمی از هویت شما به عنوان یک کسب‌و‌کار است و به خاطر داشته باشید که ایجاد لوگو و شعار یک اصول کلی برای برند شما در برندسازی است.

شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی و ابزارهای طراحی و ایجاد قالب‌های گرافیکی رسانه‌های اجتماعی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، اما طراحی لوگو و هویت نام تجاری شما چیزی است که باید برای آن هزینه کنید، اینجاست که شما باید از میان طراح گرافیک ارزان یا گران، یک طراح گرافیک انتخاب کنید که لوگوی شما را با رعایت اصول برندسازی طراحی کند.

شما باید اطمینان حاصل کنید که با برند خود سازگار هستید تا بدانید چگونه برندسازی کنیم. یعنی هنگامی که شما قصد توسعه برند را دارید باید در تمام پلت‌فرم‌های رسانه‌ای شما قابل مشاهده باشد، تاکید می‌کنم انتخاب نام تجاری بسیار اهمیت دارد.

همه چیز از وب سایت شما گرفته تا سربرگتان باید با هم پیوستگی و همخوانی داشته باشد تا درکی ملموس از ارزش‌ها و مفاهیم اصلی برند خود به مخاطب بدهید.

۴. استفاده از منابع آزاد و ارزان

استفاده از بسیاری نرم افزارهایی که منابع باز دارند، تصاویر جمع آوری شده و استفاده از شبکه‌ها و سایت‌های آموزشی رایگان می‌تواند به شما در برندسازی کمک کند.

به عنوان یک استارتاپ جوان، بهره‌برداری از بازار دیجیتال یکی از راه‌های منحصر به فرد در کاهش هزینه‌های برندسازی برای استارتاپ است.

  1.  اگر شما به فکر برندسازی برای استارتاپ خود با بودجه کم هستید و می‌خواهید بدانید برای یک استارتاپ چگونه برندسازی کنید، فراموش نکنید که بسیاری از سیستم عامل‌های وب سایت مانند وردپرس وجود دارد که می‌توانید برای راه اندازی وب سایت کسب‌و‌کار خود از آنها استفاده کنید. کار با سایت‌های ورد پرس آسان و راحت است و بزرگترین نکته مثبت آن‌ها این است که بسیاری از امکانات آن رایگان است و این به شما کمک می‌کند تا در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. نیاز نیست که در اوایل راه اندازی وب سایت آن را مهندسی کنید و میلیون‌ها تومان هزینه آن کنید. همه تصاویر خود را لازم نیست به عکاسان حرفه‌ای بسپارید و در ابتدا می‌توانید از تصاویر سایت‌های دیگر به صورت رایگان استفاده کنید.
  2. گاهی اوقات مواردی وجود دارد که ممکن است خودتان نتوانید آن‌ها را انجام دهید. مواردی مانند تهیه محتوا و بهینه‌سازی موتورهای جستجو و غیره که خودتان از عهده آن بر نمی‌آیید را می‌توانید به مترجمان آزاد و یا فریلنسرها که از طریق سایت های مختلف معرفی می‌شوند بسپارید.

۵. برای تولید محتوا به عنوان بخشی از برند خود زمان صرف کنید

ایجاد هویت محتوا برای یک برند و داشتن صدای خودتان یکی از مهمترین عناصر در برندسازی برای استارتاپ است و ما با ایجاد هویت برای برند، یک گام در پاسخ به این سوال که چگونه برندسازی کنیم به جلو بر می‌داریم.

شما باید همیشه با برند و نام تجاری خود سازگار باشید. محتوایی که شما برای برند خود ایجاد می‌کنید درواقع صدای شما است، پس باید صدایی ایجاد کنید که دقیقا نشان دهنده آنچه شما هستید باشد و همین روند را تا آخر ادامه دهید. باید صدایی تولید کنید که بگوید شما چه کسی هستید؟ مشتریانی شما چه کسانی هستند؟ و چه پیامی را ارسال می‌کنید؟

مشتریان یا مخاطبان شما به یک ایده روشن در مورد شما که کسب‌و‌کارتان به آن‌ها ارائه می‌دهد نیاز دارند. محتوای شما که درواقع صدای شما است باید این ایده را منعکس کند. یک محتوای مناسب یکی از ساده‌ترین راه‌ها و همچنین یکی از ارزان‌ترین راه‌ها در برندسازی برای استارتاپ است.

شما باید اطمینان حاصل کنید که هر جزئیات کوچکی در محتوای وب سایت شما صدای شما را منعکس می‌کند.

۶. بازاریابی شبکه ها اجتماعی را جدی بگیرید

شبکه‌های اجتماعی و پلتفورم‌های رسانه‌های اجتماعی یک راه ارزان و آسان در برندسازی برای استارتاپ هستند و این شبکه‌های اجتماعی باید پایه و اساس برندسازی شما برای استارتاپ‌تان باشد.

اگر هنوز نمی‌دانید که چطور با بودجه کم در شبکه‌های اجتماعی چگونه برندسازی کنید، باید به شما بگوییم که شبکه‌های اجتماعی بهترین جایی است که شما می‌توانید با مردم در آنجا تعامل داشته باشید. در رسانه‌های اجتماعی تمام آنچه شما  نیاز دارید مثل یک پیام منحصر به فرد، تصاویر زیبا و … برای تحریک مخاطب و هماهنگی با برند در اختیار شما قرار دارد.

شما باید در مورد راه‌های موثر در هدف قرار دادن مشتریان بالقوه در هر شبکه‌اجتماعی اطلاعاتی کسب کنید. به عنوان مثال اگر شما محصولاتی دارید که باید برای آن‌ها تبلیغات بصری انجام دهید اینستاگرام می‌تواند یک پلت‌فرم مناسب برای شما باشد.

در حالی که فیس‌بوک و توییتر به شما این امکان را می‌دهد تا به طور صحیح با مخاطب ارتباط برقرار کنید و روابط خود را از طریق گفتگو و اشتراک‌گذاری اطلاعات پرورش دهید.

اکثر مردم تمایل دارند وقت خود را در یک شبکه اجتماعی خاص صرف کنند. بنابراین شما باید در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید و پیدا کنید مخاطبان هدف شما بیشتر وقت خود را در کدام پلت‌فرم‌ها می‌گذارنند تا به این موضوع پی ببرید که از این طریق چگونه برندسازی کنیم .

به هر حال همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم به یاد داشته باشید که شما باید با نام تجاری خود سازگار باشید.

ارسال پست در رسانه های اجتماعی بسیار آسان و بدون پرداخت هزینه است اما باید توجه زیادی به این شبکه‌های اجتماعی داشته باشید و برای آن‌ها وقت صرف کنید.

۷. همه پست هایی که ارسال می‌کنید باید با برند شما مرتبط باشد

فقدان برندسازی، نوشته‌های کپی و ضعیف، املای نادرست کلمات و چیزهایی که کاملا با موضوع وب سایتتان متفاوت است، تمام این‌ها می‌توانند پیام‌های اشتباه و منفی از سوی برند شما به مخاطبانتان ارسال کند و باعث شود مشتریان شما کاسته شوند. شما باید برای آگاهی از برند خود در شبکه‌های اجتماعی وقت بگذارید تا همه چیز به خوبی پیش رود.

به یاد داشته باشید که شما حتما باید یک استراتژی برای خود داشته باشید. این بدان معنا است که باید بدانید چگونه می‌خواهید مخاطبان مورد نظرتان را پیدا کنید و طبق این استراتژی نام، لوگو و شعار تبلیغاتی خود را توسعه دهید و وب سایت خود را نیز به همین طریق پیش ببرید.

با برنامه‌ریزی مرحله به مرحله جلو بروید

با تمام مواردی که در این مقاله گفته شد می‌توانید تا حد زیادی نگرانی خود را از بابت برندسازی برای استارتاپ خود با بودجه محدود کاهش دهید و تا اینجا باید فهمیده باشید که با بودجه اندک برای استارتاپ تازه تاسیس خود چگونه برندسازی کنیم .

با لوگو و شعار برند خود شروع کنید و سپس مرحله به مرحله جلو بروید. نگران نباشید. به زودی همه چیز در جایگاه درست خود قرار می‌گیرد. فقط به یاد داشته باشید: با برند خود سازگار و هماهنگ باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 18 =